Connect with us

Aktuality

Editorial: Týždeň na PNkách (5/2016)

Published

on

Prvý februárový týždeň už odfúkol vietor, ktorý od včera poriadne máva piešťanskými stromami. Udalosti, ktoré hýbali mestom, však neodvial, zachovali sa i v našej „virtuálnej“ pamäti a teraz Vám aj pár z nich pripomenieme v pravidelnom editoriali.

12508997_10206668887013344_6562506896032054370_nHneď začiatkom týždňa sme priniesli informácie o účasti Rezortu Piešťany na výstave cestovného ruchu, ktorý po prvý raz Piešťany absolvovali spolu s krajom: Stánok trnavského kraja na patril na veľtrhu ITF k najväčším a najpestrejším. Venovali sme sa aj štrajku učiteľov, v článkoch Štrajk učiteľov pokračuje, dnes sa Slovensko symbolicky spojí v živej reťazi a V Trenčíne vytvorilo živú reťaz až 700 ľudí. Problémy, hoci trochu iného druhu, má aj Základná škola Holubyho. Rodičov trápi zápach v triedach na druhom stupni, avšak Podľa hygieny je na Holubyho koncentrácia chemických látok v norme.

Situáciu tak bude musieť riešiť mesto, ktoré má toho v súčasnosti na riešenie ale oveľa viac. Napríklad vybrať nových šéfov oddelení – Výberové konania na vedúcich oddelení začínajú už dnes , či vymyslieť, prečo sa zrazu míňa viac pri stavebnom konaní: Piešťany stál stavebný úrad Hubina za rok viac, ako úrad Banka za tri predchádzajúce… Za prečítanie stojí i editorial primátora v prvom čísle Radnica informuje, hoci jej obsah po prvý raz spolutvorila aj redakčná rada. No a samozrejme, má úrad a jeho vedenie ešte stále za úlohu popasovať sa s tvorbou najdôležitejšieho dokumentu mesta, ktorý podľa vysvetlenia v blogu Tomáša Hudcoviča: Rozpočtové trampoty a Rozpočtové trampoty 2, doposiaľ neobsahuje všetko, čo by mal.

hľadané osobyV rubrike Aktuality sme sa pozreli i do sveta, kde vás zaujalo, že zločincov pomôže vypátrať nový web,  a tiež sme informovali o novej kampani za prevenciu rakoviny, ktorej mottom je We can. I can. Zaujímalo nás, koho preferujú vo voľbách Piešťanci a pripravili sme si pre Vás predvolebnú anketu: Idete voliť? Ak áno, koho?  Ako to na Slovensku vyzerá napríklad v zdravotníctve skvele zhrnul Blog Ľudmily Kolesárovej: Pán Kostka a plastové vrchnáčiky.

nehoda1Až tri nehody s účasťou chodcov a cyklistov sa stali minulý týždeň na cestách trnavského kraja, kde najskôr autobus zachytil cyklistku, nepomohla jej ani reflexná vesta a ďalšia nočná nehoda v Trnave skončila pre chodca tragicky. O deň neskôr si 8-ročný chlapec pri strete s autom zlomil nohu. Polícia varuje ľudí, aby sa na cestách správali ohľaduplne a dávali si pozor, pretože nehôd s chodcami na vozovkách pribúda. Trnavskí policajti tiež pátrajú po žene, podozrivej z viacerých krádeží. Žena „operuje“ najmä v nákupných centrách. Podvody sa objavili aj pri hlasovaní o detské ihrisko, zaoberali sa nimi aj vyhlasovatelia kampane a niektoré mestá prišli o hlasy: Manipulácia s hlasmi pri Žihadielku? Situáciu preverujú.

IMG_9529Čitateľov PNiek zaujímalo tiež, čo sa deje na drahovskej hati, kde majú vyrúbané topole nahradiť mladé stromy. No a včera sa v Krakovanoch a Piešťanoch konali prvé rozlúčky s „fašangom“.  Naše Žito opäť zažiarilo a atmosféru si môžete prežiť aj prostredníctvom fotoreportáže. Sobotný podvečer patril aj súťaži amatérskych gitaristov,  o výsledkoch ktorej Vás ešte budeme informovať.  V nedeľnom seriáli si opäť pripomíname aj Pamätihodnosti mesta: Amfiteáter. Kedysi jedinečný kultúrno-športový stánok pod holým nebom je dnes zarastený zeleňou a o jeho sláve sa mladšia generácia dozvedá už len z historických fotografií.

12694502_1636222919973598_7320116070199881447_o[1]V kategóriách Koktail a Kultúra Vás najviac oslovila návšteva Majstra sveta – Peter Sagan v Piešťanoch. Zo zverejnených pozvánok sú ešte aktuálne napríklad beseda Spoznajte Pyreneje a Stredomorie na kajaku, a tiež Pochovávanie basy aj Valentínsky koncert. Jarné upratovanie sa začne na Sĺňave až v polovici marca, ale rodičov iste zaujme, že ŽiWell pripravuje prázdninový denný tábor vo februári. Dnes večer si ešte môžete vychutnať aj vášnivú Carmen v podaní Cigánskych diablov v Dome umenia.

carmenPlný správ bol opäť piešťanský šport, hneď v úvode týždňa sa pochválili svojimi úspechmi kajakári: Daniel Rybanský dvojnásobným majstrom Slovenska v ťahaní na kajakárskych trenažéroch a ŠK Kajak získal na Majstrovstvách Slovenska celkovo 7 medailí. Veľké zmeny sa diali v hokeji, kde vedenie havranov odvolalo oboch trénerov a namiesto Lea Gudasa sa koučom piešťanských hokejistov stal Dušan Gregor, ktorý má už  za sebou víťaznú premiéru a mužstvo získalo aj kontumačné body, keďže ich najbližší súper Skalica je v problémoch a nedeľný zápas v Piešťanoch zrušili. Pre všetkých nadšencov mladého hokeja je tu tiež pozvánka na významné podujatie – Turnaj Vlada Dzurilu.

Vlado Dzurilla s víťaznými trofejami na MS 1976Veľké plus získal prezident FBC Páv Piešťany Matúš Kromholc, ktorý vypracoval brožúru o športových kluboch daroval ju mestu a zverejnil aj na webe. Úspešný bol aj január pre PFK Junior a Piešťanské Čajky, ktoré sa tešial z novej posily Američanky Khadijah Whittington. Aj piešťanské vodnopólové kadetky predĺžili v Novákoch víťaznú sériu a zaujímavú skúsenosť za sebou majú naši gymnazisti, ktorí si v Tatrách  vyskúšali snežný SPARTAN RACE.  Dobrú správu máme aj pre otužilcov, keďže Kevanova stovka sa blíži

Karol Kevan

Karol Kevan

Ako vidno z nášho ohliadnutia za uplynulým týždňom, noviniek v našom meste a jeho okolí je stále dosť. Ak Vás však zaujalo aj niečo iné, čo možno náš malý tím nepostrehol, alebo by ste si radi prečítali o nejakej téme, ktorá Vás oslovuje, napíšte nám. Vaše námety a postrehy uvítame na redakčnom maili: redakcia@pnky.sk alebo prostredníctvom kontaktného formulára na stránke PNky.

Zatiaľ Vám prajeme príjemný zvyšok i keď veternej, ale i slnečnej februárovej nedele.

Adriana Drahovská

ilustr. foto: achív PNky (autori sú uvedené pri jednotlivých článkoch)

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články