Connect with us

Aktuality

Editorial: Týždeň na PNkách (51)

Published

on

Vážení priatelia, už čoskoro budeme sláviť najkrajšie sviatky roka, ale ešte pred tým nás čakajú posledné prípravy a pár pracovných dní. Ak budete mať popri predvianočnom zhone trochu času, možno Vám padne vhod pripomenúť si, čo sa v Piešťanoch udialo počas posledných pár dní…

2015-12-04 064101Plná nie vždy pozitívnych správ bola ako obvykle naša rubrika Aktuality. Venovali sme sa napríklad projektu na výmenu svietidiel: Nové LEDky namontované, niektorým obyvateľom sa zdajú studené. Drogový záťah ako z filmu zažili obyvatelia jedného z piešťanských panelákov, kde Policajti zaistili metamfetamíny, kokaín i marihuanu. Situácia na úrade sa tiež vyostruje, hlavný kontrolór znovu našiel nedostatky, písali sme o nich v článku: Správa kontrolóra: Mesto na dohodách prerobilo a analýzy pre úrad zadalo Hynekovmu spoločníkovi. Rok po voľbách sa najväčší poslanecký klub rozhodol bilancovať – Spoločne pre Piešťany: Náš rok v poslaneckých laviciach, aj mimo nich.

Informovali sme tiež o otvorenom liste aktivistov: Vyhlásia železničnú trať Piešťany – Vrbové za technickú pamiatku? A priniesli sme aj program posledného zasadnutia mestského parlamentu: Poslanci sa zídu po ročnom pôsobení v zastupiteľstve tento štvrtok. Okrem iného rozhodovali na rokovaní aj o sadzbe poplatku, pretože podľa nového zákona Za uloženie drobného stavebného odpadu sa od januára bude platiť podľa váhy. Poslanci aspoň schválili najnižšiu možnú sadzbu 0,015 eur za kilogram.

Zasadanie však bolo opäť búrlivé a po správe kontrolóra sa zastupitelia rozhodli, že Situáciu na úrade má prešetrovať NKÚ aj ministerstvo. Hovorilo sa aj o budúcnosti letiska, lebo Štát chce previesť podiel v letisku na mesto a kraj ešte do konca roka. Poslanci sa pýtali primátora aj na aktuálnu situáciu s výrubom starých a suchých drevín, pretože Plošný zákaz výrubu spomaľuje aj obnovu stromového parku. V parku nás bude čakať ale i príjemné prekvapenie od holandskej firmy a dočítate sa o ňom v článku: Vďaka dnešnej výsadbe park na jar rozkvitne. Pre všetky dobrodružné povahy odporúčame aj príspevok na pokračovanie od Veroniky Repkovej Fotopríbeh na pokračovanie: Zavolala si nás India (1).

12363168_1679402618970342_1709598083291400602_oPravidelne sme Vás počas celého roka informovali aj tom, čo prináša piešťanská Kultúra. Obrazom sme v tomto týždni priniesli ohliadnutie za koncoročným vystúpením šikovných žiakov Základnej umeleckej školy, kde Tanečníci zo ZUŠ-ky navodili príjemnú vianočnú atmosféru. Novinky a prvé mená ohlasujú už i budúcoročné festivaly: Jubilejný desiaty ročník festivalu Vrbovské Vetry aj s Pražským výběrom a Pohoda pôjde bez Bažanta, potvrdených má prvých desať hviezd. Pozvali sme Vás tiež na doslova explóziu farieb Fontána predstaví výstavu diel z textilu ARTTEX – GENIUS LOCI. Lásku k tancu a pohybu si vychutnali účastníci battlov Na súťaži Jahoda Džem 2015 sa predviedlo až 60 tanečníkov.

Ďalšou obľúbenou rubriku je Koktail. Z uplynulého víkendu ste sa dozvedeli, že kokakolový Kamión meškal, situáciu museli upokojiť škriatkovia. Zaujímavú prednášku Štefana Škulca o klimatickom fenoméne si môžete v krátkosti zopakovať v článku “El Niňo – Ježiško” prichádza alebo ako ovplyvňujú klímu lokálne javy. Aby ste sa počas sviatkov nevzdávali dobrých zvykov, náš kolega pre Vás pripravil pár tipov: Čo všetko skutočne potrebujeme k prežitiu pokojných sviatkov? Týchto 9 tipov poradí, ako byť počas sviatkov ekologickejší.

03_webPokračovanie zážitkov z ceste po „zelenom ostrove“ obsahuje druhý Blog Branislava Gala: 7 dní v Írsku – časť 2.

V športových správach sme priniesli informáciu, že Roľničkový beh bude už túto nedeľu, aj o úspechu mladých hráčok Vodné pólo: Kadetky zvládli bez prehry aj druhé kolo Národnej ligy a zopakovali sme zoznam ocenených z nášho regiónu, do ktorého pribudli ďalšie mená: Kraj včera ocenil našich športovcov. Dozvedeli ste sa tiež, že hokejistu Marcela Holoviča čaká reprezentačný debut a vrátili sa aj Plavci Kúpeľov s dvanástimi medailami z Majstrovstiev Slovenska.

IMG_3774_resizeMilí naši čitatelia, zostáva už len pár dní a sú tu Vianoce. Za tím redakcie PNky Vám želáme, aby ste ich prežili naozaj sviatočne a v kruhu rodiny.

Adriana Drahovská

foto: archív PNky (autori sú uvedení v článkoch)

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články