Editorial: Týždeň na PNkách (50)

Editorial: Týždeň na PNkách (50)

13. decembra 2015 Off Od PNky.sk

Vianoce sa pomaly blížia a už nás od nich delia len necelé dva týždne. Či už ste mali vianočnú pohodu alebo vás chytala nákupná horúčka či zhon, v dnešnom editoriale si môžete opäť prečítať o najzaujímavejších udalostiach predchádzajúceho týždňa. Patrili k nim veselé i dojímavé články o Mikulášovi, informácie o blížiacich sa parlamentných voľbách, rozpočte, či stretnutí s podnikateľmi, vynikajúco pripravenom „hoteláckom“ Gastre, ale aj o rôznych úspechoch našich obyvateľov, a tiež jednej veľmi veselej návšteve v nemocnici.

th_20120310_1658Týždeň začal v pondelok 7. decembra veľmi aktuálnou témou blížiacich sa parlamentných volieb, ktoré nás čakajú na budúci rok v marci. Na volebných kandidátkach niektorých politických strán sa objavili viacerí obyvatelia Piešťan a okolitých obcí a v článku ste našli zhrnutie tých, ktorí už boli zverejnení. Tiež sme vás na začiatku týždňa informovali, že Združenie pre podporu detí a mládeže, ktoré tvoria Rada mládeže Trnavského kraja a Trnavský samosprávny kraj bude dnes večer slávnostne oceňovať najaktívnejších dobrovoľníkov kraja a medzi nominovanými je viacero jednotlivcov i organizácií z nášho mesta.

12308320_902598889823752_235048796603403074_n

V utorok 8. decembra dopoludnia bolo slávnostne zahájené podujatie Gastro Vianoce 2015, ktoré otvoril riaditeľ Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera Ladislav Blaškovič. Študenti predviedli svoje gastronomické, organizačné i dekoračné schopnosti. Radostná správa prišla z Zuckmann Villy, ktorá dostala ocenenie Signet Garant Quality od magazínu Indrive. Zaujímavá bola informácia o výraznom zásahu do vzhľadu Námestia SNP, ktoré čaká omladzovací rez kríkov. Pracovníci Služieb mesta Piešťany majú kríky zrezať do výšky len pár centimetrov.

IMG_4866_resize

Nemocnica Alexandra Wintera zažila v utorok popoludní veľmi milú návštevu z organizácie Červený Nos Clowndoctors. Doktor Trúbka a sestrička Šťastná rozdávali medzi pacientmi aj personálom dobrú náladu a mnohým ľuďom tak pomohli zlepšiť deň. Naopak, smutná správa prišla zo Sĺňavy, kde boli v krátkom časovom úseku nájdené až dve uhynuté labute, pričom jednu z nich na Chránenom vtáčom území najskôr zabilo veľké plemeno psa. Vážne vyzerajúca dopravná nehoda sa odohrala na diaľnici D1, kde kamión narazil do dvoch dodávok.

P1130885_resize

Dojemná i potešujúca bola informácia z Gymnázia Pierra de Coubertina. Štvorica študentiek Lenka Kadlecová, Simona Šlosáriková, Katka Jurkasová a Beáta Pavlovičová zorganizovala zbierku sladkostí a na Mikuláša ich spolu s profesorkami Líviou Rajnákovou a Stanislavou Šimovou rozdali v azylovom dome Domum. Vo štvrtok sme priniesli článok o skúške poplašných sirén, v ktorom ste sa okrem iného dočítali aj o tom, aké sú druhy signálov i ako sa zachovať v prípade ohrozenia.

w2015-12-10 143105

Piatok 11. decembra sa niesol v znamení otvorenia klziska, ktoré je po novom umiestnené pri Priore. Zaujal vás článok o stretnutí primátora s podnikateľmi, ktoré sa skončilo nie práve podľa predstáv, pretože Miloš Tamajka ho kvôli nízkej účasti rozpustil. Skrátka prišli zástupcovia Slovenského záručného rozvojového fondu, ktorí cestu merali zbytočne, naopak potešiť sa mohli opäť ľudia v azylovom dome, kam putovalo občerstvenie.

Diskutovanou a stále aktuálnou témou v meste je rozpočet na rok 2016, ktorý ešte stále nie je schválený. Podľa posledných správ to vyzerá tak, že jeho schvaľovanie bude musieť byť nakoniec predsa presunuté až na budúci rok. Omnoho pozitívnejšia správa prišla od občianskeho združenia Kvas, ktoré začalo na prvom stupni základných škôl realizovať edukačný program s názvom „Ne-ODPAD-ni!“, ktorý nabáda k separácii.

11216578_901876179888788_4724099118308638460_n

IMG_8979

V rubrike Kultúra sme čitateľom priniesli okrem pozvánok na viaceré zaujímavé udalosti aj článok o krste knihy Tekvica na našom stole, ktorú napísali Otília Jurgová s Katarínou Sedlákovou. Jej krstným otcom sa stal herec bratislavského Divadla Nová scéna Peter Makranský, ktorý nám poskytol aj krátky rozhovor. Mnohých potešila správa o hudobnom programe Vianočných trhov,  ktorý vyvrcholí na Silvestra tradičným koncertom piešťanskej kapely Slniečko. Záverečnú bodku za týždňami plnými hudby dá na Nový rok Silent trio. Hudby, konkrétne džezu sa týkal aj článok o Festivale Doda Šošoku, ktorého si kolegovia džezmeni uctili už desiaty raz.

DSC07216

sladke3

Rubrika Koktail priniesla článok o knihe Sladký život bez lepku, ktorú napísala autorka Alžbeta „Boba“ Švorcová. Publikáciu, rovnako ako chutné a zdravé maškrty, predstavila v rámci podujatia Bazar Bar. Našich čitateľov mimoriadne zaujal článok o víťazstve Emy Drobnej v tohoročnej súťaži SuperStar, ktorá pochádza zo susedného Nového Mesta nad Váhom. Dozvedieť ste sa mohli aj o občianskom združení ProWinter, ktorého členov môžete aj vďaka organizátorom Pieščanského Rýnku stretnúť počas víkendu na Námestí Slobody.

IMG_9056
Ovocinárska únia Slovenskej republiky zorganizovala v hoteli Magnólia stretnutie približne stovky ovocinárov, ktorí degustovali a debatovali o hruškách aj jablkách. Potešujúca bola správa o tom, že po Piešťanoch bude znieť koledovanie Dobrej noviny a z vyzbieraných prostriedkov bude realizovaná podpora Turkanského vodného projektu v Keni. Požehnanie koledníkov sa konalo dnes ráno o 9:00 počas omše v kostole svätého Štefana.
Vnutro_1b_Kotela-Akali-Turkana-2015-1024x768[1]
Radosť nám spravili aj miestni športovci. Florbalistom sa podarilo poraziť v domácom zápase Sereď a po zápase im patrilo druhé miesto za Šaľou. Darilo sa aj plavcom zo Športového plaveckého klubu Kúpele Piešťany, ktorí vybojovali vynikajúce umiestnenia na Slovenskom pohári žiakov.
IMG_4260_resize
Mikuláš s čertom a anjelom zase spestrili tréning športovcom z ŠK Kajak Moravany nad Váhom, ktorí za sebou majú sezónu s veľkým množstvom úspechov. Trnavský samosprávny kraj sa rozhodol oceniť viacerých športovcov z Piešťan. Sú medzi nimi zástupcovia rôznych vekových kategórií i športových odvetví. Darilo sa aj našim vodnopólistkám, ktoré vybojovali historicky prvý Slovenský pohár žien vo vodnom póle a vo finálovom turnaji sa im podarilo poraziť Bratislavu a aj favoritky z Topoľčian. Nedarilo sa naopak Piešťanským Čajkám, ktoré v zápase EuroCupu podľahli Besiktasu JK Istanbul 60:65.
w_MG_2717-lt/Foto: archív-