Connect with us

Aktuality

Editorial: Týždeň na PNkách (49)

Published

on

Najkrajšie sviatky a tiež definitívny koniec roka s číslicou 2015 sa blížia, preto sme sa aj v našich správach venovali nielen Vianociam, ale najmä často skloňovanému návrhu budúcoročného rozpočtu piešťanskej samosprávy. Ten však zatiaľ pripomína, ako trefne poznamenal jeden z našich známych, manželku inšpektora Colomba – stále sa o nej hovorí, ale nikto ju ešte nevidel…

vydavky mesto PN podla kapitol 2009 - 2014Pripomeňme si teda tie najdôležitejšie a zaujímavé aktuality z uplynulého týždňa. Na Základnej škola Holubyho riešili závažný problém V jednom z pavilónov základnej školy zistili prítomnosť nebezpečných chemikálií, deti presťahovali do iných…. Na vine je zrejme nová podlaha v triedach, odborníci z nitrianskeho laboratória však ešte zisťujú presnú príčinu.

Skloňovaniu toho najdôležitejšieho dokumentu mesta sme sa venovali napríklad v článku Bude budúcoročný rozpočet Piešťan participatívny?, kde poslanec Peter Tremboš tvrdí, že určite nebude: „Pravidlá tvorby participatívneho rozpočtu sú jasne dané. Obyvatelia vyberajú z množiny konkrétnych projektov, kde sa rozhoduje o využití dopredu stanovenej časti rozpočtu o objeme 1 až 15-tich percent celkového objemu. ” Podľa neho tvorba a príprava participatívneho rozpočtu trvá približne rok a má päť základných fáz. Participácii obyvateľov na rozpočte sa venoval aj v prednáške pre tretí sektor odborník Michal Feik, avšak ako píšeme v článku Stretnutie o participatívnom rozpočte bolo rozporuplné. Aj kvôli tomu, že primátor, ktorý stretnutie zvolal, naň nakoniec poslal svojho zástupcu. Ten však tiež po hodine odišiel. Prítomní sa tak venovali tým témam, ktoré zaujímajú ich – ako plaváreň či zachovanie železničky. Že by bolo príčinou časového stresu druhého muža mesta aj to, že Viceprimátor Hynek kandiduje do parlamentu za Kollárovu stranu Sme rodina?

IMG_3808_resizeRozpočtu sa dotýkali i ďalšie články ako 60. ročník pretekov Okolo Slovenska by mohol vyvrcholiť v Piešťanoch či Výmena mantinelov na zimnom štadióne má stáť 75-tisíc, pretože v nich, samozrejme, ide tiež o financie mesta. Zamotanú situáciu sme sa snažili trochu osvetliť čitateľom v článku Kolotoč schvaľovania rozpočtu sa začal, zatiaľ to vyzerá až na ruské kolo, ale kvôli neustálym zmenám termínov, programov a materiálov, ku ktorému prichádza na úrade, sa nám to zatiaľ nedarí. Uvidíme, ako si s celou situáciou poradia členovia rady, lebo Mestská rada zasadne v utorok, rozpočet na programe ešte nemá. Potešila nás ale informácia, že Radničné noviny dostanú novú redakčnú radu.

11870895_1007983585909045_8754119544277237049_nPriniesli sme ďalšie pozitívne správy, napríklad že Dokument o ceste troch kamarátov “Na Liberte k Jadranu” je hotový a tiež ako Dušan Matuška z OCTAGO získal Študentskú podnikateľskú cenu za rok 2015. Titul Mladá líderka získala Lívia Gažová potešila Piešťany ďalším ocenením. Od Nadácie Pontis sme zasa zistili, že Na Mape sociálnych inovátorov je viacero Piešťancov. Podporu a štedrosť domácich ocenili aj charitatívne organizácie OZ Pomoc ohrozenému dieťaťu ďakuje za podporu a Trnavská arcidiecézna charita, kde v zbierke potravín v Tescu Piešťanci prejavili v zbierke svoju štedrosť No a najviac sa potešili naši najmenší, keď Deti v Úsmeve navštívil Mikuláš už v predstihu.

Zo stránky ministerstva vnútra sme sa dozvedeli, že Obete domáceho násilia budú od nového roku chránené viac a zo správy polície informovali o úspechu kriminalistov: S drogami ich prichytili na diaľničnej čerpačke. V článku Polícia pátra po Kristiánovi Bartošovi z Piešťan sme oslovili verejnosť, aby pomohla nájsť len 17-ročného mladíka, ktorý odišiel z galantského centra Čistý deň bez dokladov, telefónu či peňazí.

IMG_3793_resizeV rubrike Koktail sme čitateľom oznámili, že Kamión do mesta privezie vianočnú atmosféru, čo sa viacerým diskutérom na našej Fb stránke nepáčilo, ale deti sa akcii zrejme potešia. Okrem pozvánok na podujatia, ktorých bolo tento víkend naozaj neúrekom by sme chceli dať do pozornosti aj tie, ktoré sa ešte len budú konať, ako napríklad podujatie Medzinárodného klubu žien PIWC – Vianočný charitatívny bazár PIWC pomáha už desať rokov a netradičná prehliadka v PiC-ku: Výstava fotografií predstaví významné roky v Čechách. Opýtali sme sa tiež, či Viete prečo slávime advent, čo tento sviatok znamená a kto vytvoril…a dali sme čitateľom vedieť o začiatku súťaže: Hľadá sa najkrajší vianočný výklad v meste.

V oblasti kultúrneho života môžete ešte stihnúť napríklad dnešný nedeľný program na večer: Romanika prinesie do centra ŽiWell energickú hudbu a ďalšie podujatia sa konajú budúci týždeň: Adka´s Art predstaví vo Fontáne Adkin čarovný svet, Cestovateľské kino „Island – živý živlami“ v PIC-ku už tento pondelok alebo Netradičné umelecké darčeky za „vianočné“ ceny opäť ponúkne Magna gallery.

12274235_1501497286846294_2803481717251978053_nHistóriu známych zrúcanín nájdete v článku Hrad Tematín v minulosti a dnes a svoje cestovateľské dojmy zo zaujímavej časti britských ostrovov zachytil náš čitateľ ako: Blog Branislava Gala: 7 dní v Írsku – časť 1.

Kategória Šport nebola až taká nabitá, ako obvykle, pretože niektoré kluby si vyberajú zimnú pauzu, ako napríklad Hádzaná: MHK Piešťany bude po prehre zimovať na treťom mieste a ŠK Kajak slávnostne vyhodnotil úspešný rok 2015. Darilo sa však halovým športom ako Florbal: Dorastenci úspešne na čele tabuľky, darí sa aj žiakom a ženám a Florbal: Pávi predviedli v Hlohovci strelecký koncert, či Basketbal: Čajky vezú z Turecka ďalšie cenné víťazstvo. Hoci vo včerajšom zápase s TOP mužstvom Slovenska naše čajky prehrali, predviedli však výbornú hru: Basketbal: Čajky napriek odhodlanému výkonu prehrali.

12339636_1231422030204965_6872434977545387819_o[1]Nezabudnite, že náš online maganzín je tu stále v Vami, aj na Facebooku a každý deň pre Vás prináša náš malý tím informácie zo života Piešťan a okolia. A ak náhodou nestihneme napísať o všetkom, čo sa u nás deje, budeme radi, ak nám pošlete aj Vaše príspevky na redakčný mail redakcia@pnky.sk. Vyhradzujeme si, samozrejme, právo uverejniť ich podľa obsahu a redakčného plánu. (A uvítame napríklad aj nových blogerov.)

Zatiaľ Vám želáme aspoň príjemné čítanie a krásnu adventnú a zároveň Mikulášsku nedeľu.

Za redakciu Adriana Drahovská

Foto: archív PNky, autori fotografií sú uvedení v jednotlivých článkoch.

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články