Connect with us

Aktuality

Editorial: Týždeň na PNkách (47)

Published

on

November sa prehupol do druhej polovice a cvála ku svojmu záveru, my sa však na chvíľu vrátime späť, aby sme Vám priblížili informácie, ktoré sme priniesli tento týždeň. A to najmä niektoré vybrané, ktoré už na hlavnej stránke nevidíte, ale počas pracovných dní ste ich možno nestihli prečítať. Pre tých, ktorí si ešte nezvykli, zobrazia sa Vám po dvojitom kliknutí na farebný text.

IMG_8509Hneď v pondelok sme Vás informovali o slávnostnom odhalení nového diela v Piešťanoch: Socha Milana Rastislava Štefánika zdobí od soboty park. Pripomenuli sme si aj históriu počas sviatku 17. novembra Revolúcia bola nežná, ale zmeny podstatné. Pozvali sme Vás tiež na verejné rokovanie Mestského zastupiteľstva – Poslanci zasadnú v novembri až dvakrát, tento štvrtok budú rozhodovať o úvere. Znovu sme upozorňovali najmä rodiny seniorov, ktorí žijú sami, aby si dávali Pozor na podvodníkov, aktuálne lákajú do banky a pošlú aj taxík, pretože Falošný vnuk vylákal od starenky tri tisícky. Pozreli sme sa aj k susedom v článkoch Na Banke sa opäť zosúva pôda a Obec Banka má vďaka nadšencovi zdigitalizovanú kroniku.

Kompetentní o dopravných problémoch na Brezovej rozhodli, že Situáciu v okolí školy má vyriešiť nová značka. Dozvedeli sme sa tiež, že podľa Greenpeace: „Zo skládky pravdepodobne unikajú nebezpečné chemikálie!“. Policajti v kraji tento týždeň zdokumentovali až 29 nehôd, pri štyroch z nich úradoval alkohol a prišlo aj k úmrtiam. Z okolia zrazil známy pretekár na nočnej ceste mladíka z Dolného Lopašova.

IMG_1335_resizeDobrou správou bolo, že Cenu Biela vrana dostali Alan Suchánek a Magdaléna Kovačovičová z Piešťan, a tiež ako sa Klavír pre všetkých uložil k zimnému spánku. Pomaly sa blížia aj najkrajšie sviatky roka, preto Vianočný stromček už stojí na pešej zóne a Vianočné trhy otvoria svoje brány už o necelý týždeň.

Prior2Našich čitateľov mrzelo, že Umelecké dielo na fasáde Prioru zmizlo pod polystyrénom a mnohí podľa komentárov na našej FB stránke neveria tomu, čo sa udialo na štvrtkovom zastupiteľstve: Vyrastie v Piešťanoch krytá plaváreň? Investor predstavil svoj zámer.

V rubrike Kultúra sme Vás pozvali na nadchádzajúce podujatia ako napríklad Elektrárňa predstaví výstavu kúpeľnej architektúry a skvele obsadené podujatie Vianočný koncert odohrá Slovenská filharmónia, okrem sólistov zaspievajú aj Lúčničiari. Emotívne reakcie vzhľadom na udalosti vo svete vyvolala aj plánovaná utorková beseda v Piešťanskom informačnom centre, kde Arabský sen o Európe priblíži Piešťancom Emíre Khidayer.

mikulasPre deti sme pridali ďalšiu pozvánku: Stretnite sa s Mikulášom v Úsmeve a potešilo nás, že Villa Zuckman sa pridala k Historickým hotelom Slovenska. Ešte pred sviatkami môžete urobiť aj niekoľko dobrých skutkov ako Premeňte nepotrebné na potrebné vďaka Zóne bez peňazí alebo podporíte mladých dobrovoľníkov, ktorí pracujú na záchrane hradu:Tematínčania potrebujú pomoc.

MG_1352_wVzhľadom na zimné obdobie bol tento týždeň v športe o čosi pokojnejší, a tak upozorníme len na úspechy našich športovcov z úvodu, resp. záveru predošlého týždňa: Vodné pólo: Naše juniorky strieborné na Zimných majstrovstvách SR, Florbal: Pávi porazili Prievidzu aj v druhom zápase, Hádzaná: Piešťany po výhre vo Vajnoroch naďalej vedú 1. ligu. Všetkým gratulujeme!

Ostatné aktuálne články stále nájdete na našej hlavnej stránke, medzi nimi napríklad aj dva nové blogy našich čitateľov Petra Zemánka a Jána Derďáka. Vychutnajte si teda nedeľný obed aj pokojné popoludnie, čítajte a zostaňte s nami.

Za redakciu pozdravuje

Adriana Drahovská

Foto: archív PNky – autori sú uvedení pod textom v jednotlivých článkoch

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články