Connect with us

Aktuality

Editorial: Týždeň na PNkách (46)

Published

on

Druhý novembrový týždeň je pomaly za nami. Keďže väčšina z nás určite trávila posledné slnečné popoludnia v prírode a na čerstvom vzduchu, prinášame vám praktické zhrnutie udalostí uplynulých dní v tradičnom nedeľnom editoriale. Ak dostanete chuť prečítať si niektorú z tému podrobnejšie k článkom sa dostanete po kliknutí na vysvietený text.

IMG_1761_resizeNajviac článkov priniesla už tradične rubrika aktualít. V pondelok nás potešil mimoriadny úspech piešťanca Daniela Klimeka, ktorý so svojou sci- fi poviedkou HARD vyhral celoslovenskú súťaž Fantasy Award v anglickom jazyku. V ten istý deň sme vás informovali o možnosti zahlasovať za jeden z troch projektov programu s názvom Budúcnosť sú deti, do ktorého sa zapojili niektoré materské školy. Tie by si vďaka nemu mohli prilepšiť o niekoľko stoviek až tisícku eur. Utorňajší článok o novej predajni Lidl na Bratislavskej ulici zhodnotil priebeh otváracieho dňa a sprostredkovali sme vám aj vyjadrenie hovorcu spoločnosti. Milovníkov prírody a nekonečných výhľadov určite potešila informácia, že oceľová konštrukcia rozhľadne na Inovci je hotová a spoločnosť Sworad sa chytá vežu s radarom oficiálne sprístupniť už v decembri.

12049315_1062286283795683_8463116008277679132_n

V stredu sme priniesli správu o zasadaní Mestskej rady, na ktorej sa okrem iného rokovalo aj o oddlžení Letiska Piešťany. Na viaceré otázky odpovedal riaditeľ letiska František Varga a v diskusii vystúpili so svojimi názormi hneď niekoľkí poslanci. V článku Jána Čúzyho o železničnej trati Piešťany- Vrbové ste sa mohli dočítať o tom ako sa dostať do oboch týchto miest bicyklom aj bez vybudovania cyklotrasy. Okrúhle výročie oslávila „Mojmírka“ ako ju piešťanci familiárne nazývajú a slávnostným predvedením zručností jej odchovancov, či veľkolepou recepciou jej vzdali hold nielen pedagógovia a vedenie, ale aj súčasní a bývalí študenti.

IMG_0728_resize

Posilnenie výkonu služby polície v posledných dňoch sa oplatilo, nakoľko kriminalisti zadržali priamo pri kradnutí auta dvoch páchateľov, za čo im hrozí väzenie na šesť mesiacov až tri roky. Oveľa lepším spôsobom zviditeľnili okres Piešťany, respektíve svoju obec Dolný Lopašov Tomáš Zemko a Jakub Tomiš, stojaci za mládežníckou iniciatívou Lepší Dolný Lopašov. Ich projekt bol nominovaný na ocenenie Projekt roka 2015 a cenu Rady mládeže MOST. Podporiť ich môžete aj vy svojim hlasom do 30. novembra.

 

CAM0064125

O vypratávaní Ružového mlyna sme vás informovali vo štvrtok, ale presné informácie o tom, kde skončia cenné historické stroje a technické zariadenia sa nám získať nepodarilo. Mnohých určite potešila piatková správa o presune mobilného klziska z Winterovej ulice na parkovisko pred Priorom a naopak, nespokojnosť ste vyjadrili s konaním Cirkusu Metropol a priestorom, na ktorom sa rozkladá.

Centroom

Udalosti sa pohli aj v kauze Centroom a sanácia budovy by mala začať v priebehu budúceho týždňa. Včera sme priniesli dva články zo zdravotníckeho prostredia – prvý informoval o nelichotivom umiestnení Nemocnice Alexandra Wintera v hodnotení poistencov. Naopak ďalší priniesol dobrú správu z Národného ústavu reumatických chorôb, ktorý získal 6,5 milióna euro na obnovu a modernizáciu technologického vybavenia.

IMG_0254_resize

O kultúrne podujatia v Piešťanoch tento týždeň tiež nebola núdza: v pondelok Jaromír Nohavica vypredal Dom umenia, výtvarník Laco Teren vystavil svoje Povstanie boxerov v Magna Gallery, zároveň pozval verejnosť na komentovanú prehliadku jeho diel, ktorá sa uskutoční 27. novembra. Prostredníctvom videopozvánky pozvali fanúšikov na svoj včerajší koncert v Elektrárni Michal Kaščák z Bez ladu a skladu a Lasky zo skupiny Para.

zľava Lenka Paulíková a Sára Niepelová

Našim športovcom sa v uplynulom týždni darilo výborne. Plavci Kúpeľov Piešťany Sára Nieplová priniesla z Majstrovstiev Slovenska v diaľkovom plávaní hneď dva tituly a Richard Horyl si tiež vybojoval zlato. Pre hokejistov  a fanúšikov ŠHK 37 bola potešujúca správa o návrate útočníka Samira Salijiho, ktorú sme priniesli v utorok, ale klub naopak prišiel o najproduktívnešieho útočníka Martina Baleja.

_MG_2462_w

Hádzanári na domácej palubovke v hale Pierra de Coubertina bojovali o prvé miesto v tabuľke proti Malackám a silného súpera sa im nakoniec podarilo poraziť dvanásť-bodovým rozdielom. Piešťanské čajky odohrali v stredu 11. novembra v Diplomat aréne vyrovnaný zápas proti moskovskému Spartaku a k víťazstvu im chýbali iba tri body. Filip Kráľ hráč a funkcionár Rugby Union Clubu Piešťany sa zúčastnil rozhodcovského seminára a po dokončení kurzu bude môcť v budúcnosti reprezentovať Piešťany v úlohe rozhodcu.

Zostaňte s nami aj naďalej, aktuálne články stále nájdete na hlavnej stránke.

Príjemný zvyšok teplého víkendu Vám za celú redakciu magazínu www.pnky.sk – nielen o dianí v Piešťanoch, želá

Lukáš Turňa

-dt/lt/foto: archív – autori sú uvedení v jednotlivých článkoch-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články