Connect with us

Aktuality

Editorial: Týždeň na PNkách (45)

Published

on

Prinášame vám opäť výber z aktuálnych článkov, ktoré rezonovali Piešťanmi v 45. kalendárnom týždni. Situácia okolo budovy Centroom vedľa Auparku bola opäť silnou témou, najmä na začiatku pracovných dní. Venovali sme sa aj zmenám na radnici, kde nastúpili dvaja noví kľúčoví šéfovia. Hovorili sme tiež o programe Mestskej rady, ktorá sa mala konať tento utorok, ale mesto ju presunulo na ďalší týždeň. Medzi bodmi programu sme vypichli najmä ďalší osud piešťanského letiska a rozhodnutie, ako ďalej s cyklotrasou do Vrbového, ktorým sa venovali podrobnejšie. Inak bol uplynulý týždeň najmä plný podujatí ako EUROTOUR, Brasil Vizual, Deň otvorených dverí knižnice, otváralo sa niekoľko výstav a v kategóriách Kultúra či Koktail na našej stránke, nájdete aj celú kopu pozvánok na ďalšie novembrové dni.


Mitosinka_Rudolf_-_Yamaha_350_TZNa našom Facebooku vás počas víkendu zaujali najmä fotografie jesenných Piešťan od nášho kolegu Lukáša, preto sme nimi spríjemnili čitateľom aj úvod pracovného týždňa a uviedli sme ho ako Fotoreport: Jeseň v Piešťanoch je nádherne farebná. Priniesli sme aj správu o smrti motocyklovej legendy – Rudolfovi Mitošinkovi: Zomrela legenda Ceny Slovenska a celého motošportu. Česť jeho pamiatke! Písali sme tiež o vyčíňaní červeného kohúta na Vrbovskej a mladého podpaľača áut, ktorého, našťastie, už chytili policajti: Počas víkendu horela garáž i auto, ktoré bolo zapálené úmyselne a Piešťanec podpálil štyri autá, už ho majú policajti.

Venovali sme sa aj pozvánke na Mestskú radu, ktorá je stále aktuálna, pretože rokovanie nakoniec vedenie mesta preložilo na utorok 11. novembra. Mestská rada sa bude zaoberať aj Rezortom, pozemkami v Malej Vrbine, Letiskom či cyklochodníkom… Zaoberali sme sa opäť aj problémami okolo ohrozenej budovy v centre mesta. Po rokovaní mesta a vlastníkov sa začali práce na oplotení okolia. Plot však nevydržal ani do druhého dňa, spadol ešte v noci. Centroom oplocujú, časť plota hneď pod náporom vetra spadla. Projekt sanácie má stáť 36-tisíc…. Ďalej sme Vás informovali, že Radnica prijala dvoch nových šéfov na uvoľnené miesta „kľúčových hráčov“ Mesto má nového prednostu aj šéfa financií. Za súčasnej situácie to rozhodne nebude mať jednoduché najmä Stanislav Mikuš ako ekonóm, ktorý má už doslova len pár týždňov na zostavenie rozpočtu či účtovnej uzávierky.

IMG_7617_resizeAko ďalej po oddlžení letiska? Na túto otázku budú musieť odpovedať poslanci na svojom riadnom rokovaní. Zatiaľ sa jej, rovnako ako toľko diskutovanému chodníku pre cyklistov, budú venovať na Mestskej rade, viac sa dočítate v článku: Na verzii cyklotrasy sa členovia komisií nezhodli.

Zaujali nás i témy od čitateľov, ktorí upozornili na šípky, čo zostali na cestách a chodníkoch po rôznych bežeckých podujatiach Budú sa Piešťany volať Šípkové? A ďalšie fotografie od nášho Lukáša opäť spôsobili inváziu „lajkov“ na našej FB stránke: Jedna labuť medzi ostatnými vyčnieva.

IMG_2150v_resizePriniesli sme aj správy z regiónu: Obrovskú skládku v Hlohovci preveruje polícia aj Greenpeace a varovanie pre seniorov: Pozor na falošných elektrikárov a plynárov.

Ako som už spomínala, informácie o kultúrnych podujatiach a pozvánky nájdete po kliknutí na kategórie: Kultúra alebo Koktail. Je ich toľko, že by vystačili na ďalší článok, preto z  kultúrnej sekcie dávame do vašej pozornosti najmä článok o dvoch mladých umelkyniach, ktoré S filmom NINA získali mladé Slovenky prestížnu cenu na festivale v Miláne či úspechoch ďalších domácich filmárov: Ceny z Momentu si odniesli Andrej Macháč a Jozef Šimončič ako aj pripravovaný rozhovor s výnimočným umelcom a človekom Lacom Terenom, ktorý prinesieme dnes večer.

12033140_861151990599211_7017775395639812206_n

Medzi športovými témami sa ocitli aj novinky z menej tradičných športov u nás ako rubgy či florbal a dozvedeli ste sa aj, že: Piešťany majú za sebou prvý turnaj v rugby, Rugbisti majú v novembri naozaj nabitý program a Florbal: Dorastenci s dvomi výhrami. Piešťanské Čajky vycestovali do Turecka a v Istanbule sa im zatiaľ darí – aktuálne články stále nájdete na našej hlavnej stránke.

Rovnako si na PNkách  môžete ešte prečítať informácie z posledných dní, zaradené do viacerých kategórií, ale už zajtra bude, samozrejme, všetko trochu inak, tak zostaňte s nami aj počas víkendu. Zdá sa, že jesenná nedeľa bude krásne slnečná, užite si ju!

Adriana Drahovská

Autorov alebo zdroje použitých fotografií nájdete pod článkami v odkazoch.
 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna.

Published

on

By

dfgd gd fgdfg dfgdfgd gfg

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.