Connect with us

Aktuality

Editorial: Týždeň na PNkách (44)

Published

on

Október sa tento týždeň prehupol do novembra, za nami sú viaceré zaujímavé udalosti, krásne slnečné počasie a predĺžený víkend. Ak ste náhodou nemali čas, venovať sa spravodajstvu a chcete sa v skrátenej podobe dozvedieť o tom, čo sa udialo počas uplynulých dní, v ďalšom nedeľňajšom editoriale sa o všetkom dočítate. Ak si kliknete na farebne odlíšený text, spomenutý článok sa vám zobrazí celý a môžete si o tom, čo vás zaujalo, prečítať podrobnejšie.

IMG_6203_resize

Najviac udalostí sme už tradične zaradili do rubriky Aktuality. Pri Priori začala výstavba ďalšej etapy cyklotrasy, ktorá bude hotová už o 32 dní a cyklistom a chodcom uľahčí presun medzi ulicami Teplická a Andreja Hlinku. Informovali sme vás o ukončení pracovného pomeru Mestského úradu s doterajšou prednostkou Dášou Rehákovou. Dôvod k tomuto kroku bolo podľa vyjadrenia radnice zistenie viacerých vážnych pochybení a porušení zákona zistených hlavným kontrolórom mesta. Prednostka ale uviedla, že odchádza na vlastnú žiadosť.

CCHBC_Luka

V stredu sme písali o drogovom záťahu v Hlohovci, pri ktorom boli zadržaný muž a žena z Hlohovca a zaistených viac ako 430 dávok metamfetamínu. Obaja boli za drogovú trestnú činnosť stíhaní už v minulosti a momentálne im hrozí trest odňatia slobody v rozmedzí 3 až 10 rokov. Smutná správa prišla vo štvrtok z Lúky, kde Coca-Cola ukončí výrobu a o prácu má prísť až 107 ľudí. Veľmi vás zaujal článok o kríku, ostrihanom do podoby Halloweenskej dyne, z ktorej sa nakoniec vykľula podobizeň Mareka Hamšíka.

IMG_8289V piatok sme priniesli správu o ankete na stránkach mesta, týkajúcej sa rozpočtu. Obyvatelia mesta v nej môžu do 15. novembra vyjadriť svoj názor na to, čo považujú za priority pre rok 2016.  Okrem toho sme pomáhali pri hľadaní zatúlaného drona, ktorého našli žiwelláci na Červenej veži. Zaujala vás tiež správa o tom, že firme Eurovia SK, ktorá realizuje výstavbu parkovacích miest pri Diplomat aréne, sa podarilo vyhrať zákazku za 57 139 eur v elektronickej aukcii o 15 centov.

Diplomat aréna (6)IMG_7600_resize
Piešťanskí športovci majú za sebou tiež mimoriadne náročný týždeň. Prvú prehru utŕžili naši hádzanári, ktorí po vyrovnanom zápase neuspeli na pôde Martina. Basketbalistky zase podľahli po vyrovnanom prvom polčase tureckému tímu Aski z mesta Adana. Vo štvrtok sme sa stretli s rugbistami, ktorí absolvovali posledný tréning pred dnešným turnajom a v rozhovore s Filipom Kráľom sme sa okrem iného dozvedeli, ako rugby v Piešťanoch začínalo, kto tvorí súčasný káder i aké sú plány do budúcnosti.

IMG_8111_resize

Informovali sme tiež o Magura Cupe 2015, ktorého sa minulú sobotu zúčastnilo na štadióne PFK 5 tímov, ktoré vznikli zlúčením mužstiev Hilton, Slovan, Thermal, FKF Mustang a FCD Manchester. Hráči si na ňom pripomenuli časy Malej Piešťanskej Futbalovej Ligy.

fotka 11Kultúrne udalosti týždňa sa točili okolo skupín, ktoré vystúpia na budúcoročnom Topfeste. Okrem skupiny Puddle of Mudd sa návštevníci tohto rockového podujatia môžu tešiť aj na Kabát, Wanastowi Vjeci, Horkýže slíže, Desmod či kapelu Chinaski. Ešte v pondelok sa v KSC Fontáne konal XII. ročník medzinárodného festivalu detí a mládeže s názvom Jesenná rozprávka Európy.

IMG_6594_resize

žlčníkovýDobrá správa prišla z Trenčianskej pôrodnice, kde sa na čelo kliniky opäť postavil skúsený odborník Peter Kaščák potom, čo bol v ešte v júli odvolaný kvôli natáčaniu videoklipu skupiny Karpatské chrbáty. Koktail ďalej priniesol reportáž z prvých piešťanských zabíjačkových hodov, ktoré sa tešili medzi obyvateľmi veľkému záujmu. Ľudia si pochutili na typických zabíjačkových špecialitách, napríklad oškvarkoch, zabíjačkovej kaši, jaterniciach, ale aj 50 litroch gulášu a kapustnice. Podujatie urobilo radosť Tandem sport club for disabled z Veľkého Bielu, pretože výťažok 150 eur putoval na zakúpenie lyžiarskej výstroje.

IMG_6251_resizeV rubrike história sme vám včera priniesli zaujímavý článok o osude kyslíkovej nádrže, ktorá je momentálne vystavená Pod kolonádou i o tom ako sa zo zostreleného amerického bombardéru dostala až do Piešťan.

Dnes nás od 12:00 čaká na štadióne PFK historicky prvý turnaj v rugby v Piešťanoch a o 14:00 si v komunitnom centre Žiwell môžete vyskúšať falošný patchwork.

-lt-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články