Connect with us

Aktuality

Editorial: Týždeň na PNkách (43)

Published

on

Naozaj nám už opäť „preletel“ ďalší týždeň? Nuž, či sa nám to páči alebo nie, čas nezastavíme a my sme zasa o pár dní starší a o množstvo nových informácií bohatší. Môžete ich získať aj Vy, ak si s nami prejdete články, ktoré sme počas posledných siedmich dní priniesli. Možno ste si ich v návale pracovných povinností nestihli prečítať a na hlavnej stránke sa Vám už nezobrazujú. Práve na to slúži náš pravidelný nedeľný editorial s výberom tém, ktoré sme pre našich čitateľov v 43. kalendárnom týždni spracovali.

Zistili sme napríklad, že okrem piešťanského Centroomu s nedostatkami zápasí aj 30 miliónová investícia Vladimíra Poora a spol. v Trnave, lebo Nová City Arena má problémy s dokončenou stavbou. Horúci zemiak v podobe nestabilnej budovy v centre mesta však stále neochladol, tentoraz sme sa mu ale venovali z pohľadu bezpečnosti obyvateľov. Zverejnili sme tlačovú správu správcu Podľa správcu Centroom-u Mesto nekoná, ako by malo a opýtali sa kompetentných, kto bude zodpovedný v prípade, ak sa, nedajbože, budova zrúti: Kauza Centroom: Polícia začala trestné stíhanie. Niektorí z oslovených nám na otázky redakcie zatiaľ neodpovedali, takže téma zostáva stále otvorená.

V Aktualitách sme tiež informovali o štatistikách polície: Na cestách v kraji: traja mŕtvi, 15 šoférov nafúkalo , preto buďte opatrní a asi najväčšiu diskusiu na našej FB stránke vyvolal aj ďalší článok o doprave: Ranná špička na Brezovej a v okolí je neúnosná, obyvatelia žiadajú jej riešenie. Situácii  sa preto budeme venovať a monitorovať riešenia i naďalej.

Dobrou správou bolo, že Chartrové lety z Nemecka môžu byť opäť realitou a zaujala nás aj inšpirácia z krajského mesta: Primátor Trnavy Bročka zbiera názory občanov k rozpočtu. Uviedlii sme tiež, že v parku sa chystá veľká udalosť a Socha Štefánika bude odhalená už v novembri. Trochu zamotaná sa nám zdá budúcnosť avizovaného kúpaliska, preto sme sa pýtali Aká je situácia s akvaparkom pri poliklinike?, odpovede od zainteresovaných sme však dostali trochu vyhýbavé, nakoniec, posúďte sami.

IMG_1907_resize

Štefánikova socha bude stáť v parku neďaleko múzea

Z článkov v rubrike Koktail čitateľov najviac zaujalo, že Tvár Piešťanky zdobí autobusy, zastávky i stanice o Miške Galovej, ktorá preslávila aj Vysoké Tatry videom na pieseň Happy od Pharella Williamsa. A tiež príbeh mladého motokrosára z Modrovej, ktorý zažiaril ako kaskadér: V Hornej Dolnej si zahral farára aj atraktívnu blondínku. Okrem iného sme pozvali záujemcov aj na štvrtkový Charitatívny aukčný salón už zajtra v Kursalone a jeho vyhodnotenie prinesieme začiatkom týždňa.

12118695_1240681942625190_2635751627097535717_nZ ďalších kultúrnych pozvánok Vám dávame do pozornosti napríklad celodenné podujatie knižnice k 200. výročiu narodenia známeho slovenského buditeľa, ktoré sa uskutoční  zajtra – v pondelok 26. októbra: Ludevíta predstavia mladými očami: grafikov, divadelníkov aj hudobníkov. V ten istý deň pripravilo Mestské kultúrne stredisko v kine Fontána tanečné a spevácke vystúpenia: Medzinárodný festival detí a mládeže predstaví Jesennú rozprávku Európy. Ďalej pozývame na šálku kávy s vedcami: Liečivé rastliny a ich využitie budú témou Vedeckej kaviarne pre všetkých v stredu  4. novembra v Kursalone. Malý sviatok divadiel pripravujú od 11. do 20. decembra v rodisku Stanislava Štepku: Tri divadlá spestria Radošine Vianoce.

Na našej hlavnej stránke nájdete ešte i zaujímavý príspevok Andreja Bolerázskeho v rubrike História: Vo vzduchu i na zemi – Letecký pluk v Piešťanoch v období druhej svetovej vojny, na ktorý by sme vás chceli aj touto cestou upozorniť, ako aj na tématickú výstavu múzea vo Vile Dr. Lisku, ktorá trvá do 18. novembra.

_MG_1352_wRubriku Šport pomaly nestíhame napĺňať, pretože mnohým klubom začala sezóna, a tak spomeniem len tri z úspechov našich športovcov, ktoré sme priniesli začiatkom týždňa: Hádzaná: Piešťany po zdolaní Dunajskej Stredy na prvom mieste v tabuľke, ďalej Florbal: Piešťanci na úvod sezóny rozstrieľali Prievidzu a Basketbal: Zápas Čajok v EuroCupe už o týždeň. Ostatné aktuálne (nielen) športové články nájdete na hlavnej stránke PNky.sk a postupne pribudnú ďalšie.

Ďakujeme za Vašu priazeň, zostaňte s nami aj naďalej. Ak chcete našu prácu aj podporiť, ponúkame Vám vzájomne výhodnú spoluprácu – inzerciu  formou PR článkov alebo reklamných bannerov. Cenník a štatistiky čítanosti pošleme záujemcom na vyžiadanie.

Ešte pár tipov – dnešné popoludnie môžete stráviť s deťmi na odloženej Šarkaniáde, ktorá sa koná na kopci nad Červenou vežou. Podvečer od 17-tej sa na Vašu účasť na vernisáži budú tešiť všetci autori, ktorí poslali svoje snímky do súťaže Piešťanský fotokursalon.

Krásnu jesennú nedeľu Vám za kolektív redakcie želá

Adriana Drahovská

Foto: L. Turňa, Tomáš Hudcovič, použité zdroje a ďalší autori sú uvedení pod jednotlivými článkami

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články