Connect with us

Aktuality

Editorial: Týždeň na PNkách (4/2016)

Published

on

Január dnes končí a jeho posledný týždeň priniesol množstvo prekvapivých, zaujímavých a aj znepokojujúcich udalostí. Úvodu týždňa totiž dominovali tri výbuchy, ktorými doposiaľ neznámy páchateľ alebo organizovaná skupina zaútočili na stravovacie zariadenie, panelák a automobil. Čo všetko sa od 25. do 31. januára udialo sa môžete dočítať v prehľadne usporiadanom editoriali s poradovým číslom 4.

bytovka2 (1)

Najviac článkov priniesla tradične rubrika Aktuality, ale správy v úvode týždňa neboli vôbec povzbudzujúce. Majiteľom Pivnice Habanero totiž spôsobil neznámy útočník veľké škody, pretože v ich prevádzke na Lúčnej ulici odpálil zo soboty na nedeľu pyrotechniku. Rovnaký čin vykonal páchateľ aj v noci z nedele na pondelok, nálož tentokrát nastražil do jedného z panelákov na sídlisku Adama Trajana. Okrem rozbitých okien explózia poškodila výťahové dvere i steny a vystrašila obyvateľov bytovky aj okolitých domov. Tretia nálož vybuchla približne v čase druhej explózie v aute na Ulici Andreja Hlinku. Indície naznačujú, že útoky boli namierené proti prevádzkovateľom stravovacích služieb. Pri útokoch nebol našťastie nikto zranený.

pickup

Rovnako v pondelok sme vám priniesli aj informácie o skládke odpadového hospodárstva Vlčie Hory, ktorá sa nachádza v blízkosti Hlohovca. Enviromentálna organizácia Greenpeace podáva na základe realizovaných rozborov pôdy trestné oznámenie. Nanajvýš aktuálnou témou v rámci Slovenska je momentálne štrajk učiteľov. V pondelok 25. januára sa konalo veľké protestné zhromaždenie na Námestí SNP v Bratislave a exkluzívny fotoreport sme vám priniesli vďaka Šimonovi Hornovi, učiteľovi zo školy v Starej Turej.

12606829_10207060465624039_1113490532_n

Potešujúca správa naopak prišla z polyfunkčnej budovy Centroom, ktorá sa dočkala sanácie a pracovníci firmy Klimati Team začali od prízemia opatrne umiestňovať stojky. Trnavský kraj zverejnil ešte koncom roka výzvy na dotácie a dôležitý termín pre žiadateľov o dotácie je piatok 5. februára. Informovali sme vás aj o stratenej mačičke s menom Lily, ktorú ešte stále hľadajú jej majitelia.

IMG_53020008-16

Vo štvrtok sme sa v našich príspevkoch zaoberali hneď dvomi zlatými prsteňmi. Prvý priniesol na políciu poctivý nálezca, ten ďalší bol mimoriadne vzácny artefakt pochádzajúci z 3. – 4. storočia, ktorý sa po dlhých rokoch podarilo získať Balneologickému múzeu vďaka iniciatíve jeho riaditeľa Vladimíra Krupu. Venovali sme sa aj podpore učiteľov, ktorú zo solidarity prejavili viaceré stravovacie zariadenia v meste. Radosť nám spravili viaceré osobnosti a aktivisti z okresu, ktorí boli pozvaní na stretnutie v hoteli Holiday Inn s prezidentom Andrejom Kiskom.

43219

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu síce na požiadavky viac ako 10000 učiteľov nepristúpilo, ale dotáciami prilepšilo niektorým športovcom. Medzi tými, ktorí dostali podporu z okresu Piešťany boli napríklad Lukáš Babač, Jozef Metelka, Zuzana Vráblová, Matej Rusnák či Vladislav Janovjak.

12400484_1121319741241764_7083888802223777908_n

V rubrike Kultúra sme sa venovali viacerým pozvánkam na zaujímavé kultúrne podujatia. Prvým z nich je blížiaci sa filmový festival s environmentálnou tématikou Ekotopfilm – Envirofilm. Mimoriadne bohatý program pripravilo obyvateľom Mestské kultúrne stredisko, ktoré prichystalo Valentína, pochovávanie basy a aj kvôli počasiu už zrušený Karneval na ľade. V článku sme si tiež pripomenuli smutné 25. výročie, ktoré uplynulo od úmrtia významného slovenského básnika, filozofa a politika Miroslava Váleka.

Válek_Miroslav_2-5cmLucia

Rubrika Koktail zaujala čitateľov článkom o Piešťanke Lucii „Drew“ Ondrisovej, ktorá uspela ako plus size modelka v Berlíne na významnom módnom podujatí Fashion Week 2016. Potešili nás študenti piešťanského Gymnázia Pierra de Coubertina, ktorí sa v Jasnej stretli s lyžiarkou Petrou Vlhovou. Petra medzi pretekmi svetového pohára trénovala na domácom svahu a Piešťancom sa podarilo s ňou stretnúť, porozprávať i odfotiť. S ďalšími zážitkami z Indie sa s nami podelila Veronika Repková, ktorá sa do vzdialenej krajiny vybrala za permakultúrou.

3_resize

_MG_4157_w

Úvod týždňa v rubrike Šport patril vyhodnoteniu minuloročnej vodáckej sezóny. Radosť v nej nám urobili veslári z Piešťan aj Moravian nad Váhom. Informovali sme vás aj o výsledkoch halovej regaty, ktorá sa uskutočnila na Gymnáziu Pierra de Coubertina a Piešťancom sa v nej mimoriadne darilo a tiež o nábore medzi futbalistov PFK Junior Piešťany. V sychravom počasí sme vám priniesli správu o Zuzke Vráblovej, ktorá bola vrámci zimnej prípravy na Filipínach. Zajtra začína február a dúfame, že udalosti budú v predvolebnom mesiaci v čo najväčšej miere pozitívne.

12196168_1626875757575424_3896370140360670680_n

-lt/Foto: archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.