Connect with us

Aktuality

Editorial: Týždeň na PNkách (42)

Published

on

Už v závere minulej nedele sme rovnými nohami vhupli do chladnej jesene a zatiahnutá obloha nás sprevádzala po celý týždeň. Náš portál vám ale opäť prinášal množstvo nových informácií, a niekedy aj trochu osvetlenia do mierne „zahmlenej“ reality. Niektoré témy ste si možno nevšimli, alebo nemali čas poriadne prečítať, preto vám ich pripomenieme v našom retrospektívnom editoriali.

received_1047365445315377Začiatkom týždňa stále rezonoval Piešťanmi problém rozpadajúcej sa budovy vedľa Auparku, nové informácie sme priniesli v článku Centroom už je bez ľudí, úrad kontroluje dokumenty a reakcie ľudí na túto situáciu v ankete Ako vnímate situáciu ohľadom budovy Centroomu? – spýtali sme sa v ankete. Tému riešil krízový štáb opäť v sobotu, pretože sa zistilo, že Problém Centroom je väčší ako sa predpokladalo.

Situácia na radnici však tiež stále nie je doriešená, preto sme sa jej venovali v článku Bývalá ekonómka úradu reaguje na list primátora: Prišla o rozpočtára a zablokovali jej počítač, ďalej sme informovali, že Rating mesta klesol z A- na BBB+. V príspevku Blog Tomáša Hudcoviča: Vyslovenie nedôvery snáď povedie k sebareflexii, vysvetľuje poslanec a šéf Klubu Spoločne pre Piešťany prečo mestské zastupiteľstvo na poslednom rokovaní vyslovilo nedôveru vedeniu mesta. Blog vyvolal veľkú diskusiu, ktorú nájdete pod článkom.

 

IMG_1829_resizeĎalšie veľkú diskusiu, tentoraz ale na našej FB stránke vyvolal príspevok Lukáša Turňu o problémoch s plynulosťou dopravy na aktuálne vybudovanej križovatke: Obyvatelia sa obávajú kolón pri novom Lídli. Hoci kompetentní sa vyjadrili, že žiadne problémy tu nevidia, reakcie obyvateľov tvrdia niečo iné, preto sme sa rozhodli, venovať sa tejto téme aj naďalej a požiadať úrady o odpovede na vaše vyjadrenia. Uvidíme, čo sa dozvieme, sledujte nás aj naďalej. Informovali sme vás aj o akcii Počas Dňa bielej palice preveria aj vodičov u nás, pri ktorej na prechode pre chodcov na Hlbokej ulici V Piešťanoch nezastavilo nevidiacim 21 vodičov. Či je to málo alebo veľa z počtu 266, necháme na vaše zváženie. V Aktualitách sme sa venovali aj dôležitej téme o budúcnosti piešťanského letiska, ktorá je stále neistá. Navyše, keď ešte aj Bývalí nominanti vlády v orgánoch letiska chcú vymáhať svoje odmeny. Pri písaní tohto článku sa nám v redakcii vynárali ďalšie otázky – napríklad, či je cesta pôžičiek pri financovaní prevádzky naozaj riešením alebo prečo si členovia orgánov neznížili odmeny, keď bolo letisko dlhodobo v červených číslach? Preto sa týmto úvahám ešte budeme venovať.

utulok_17Rubriky Koktail a Kultúra boli aj minulý týždeň opäť naplnené najmä pozvánkami a informáciami o zaujímavých podujatiach či projektoch. Ak ste sa ich aj nezúčastnili, môžu pre vás slúžiť ako inšpirácia, ako príspevky: Dyne rozžiarili Dina alebo Vrbovský parlament mladých vypustí do sveta šťastie. Z tých, ktoré sa ešte len budú konať alebo si vyžadujú pozornosť spomenieme napríklad, že Úsmev pozýva na jesennú Burzu oblečenia, Útulok privíta každú formu pomoci a Šarkany sa presúvajú na budúcu nedeľu.

slniecko-12Kultúrnych podujatí sa aj túto jeseň v Piešťanoch „urodilo“ neúrekom, a tak si nenechajte ujsť napríklad koncert pre dievčatko, ktoré túži urobiť svoj prvý krok z vozíka, ktoré podporí viacero známych spevákov a súborov: Pre Rebeccu zahrajú Celeste, Tomeček, Mirgová, Slniečko či Žito. Vystúpenie ďalších osobností od našich susedov ponúka Dom umenia: Ondřej Brzobohatý s debutovým turné aj v Piešťanoch. v pozvánke „Majster“ Polívka opäť ukáže svoj formát v Pro dámu na balkoně nájdete aj krátku videoukážku. Nezávislej scéne ponúka alternatívu o.z. Kvas: Geišberg a Hudák sa na ceste za slobodou zastavia v Žiwelli a tvorivé duše majú šancu ešte dnes: Do Fotokursalonu sa môžete prihlásiť ešte do konca týždňa. Netradičný pohľad na klasiku a zároveň vyjadrenie pocty legende, vďaka ktorej sa vlastne začali písať slovenské dejiny, pripravila knižnica v projekte k roku Ľudovíta Štúra: Ludevíta predstavia mladými očami: grafikov, divadelníkov aj hudobníkov.

_MG_1416_wŠportovci z Piešťan a okolia nás opäť zaplavili informáciami o svojich úspechoch, z ktorých sa všetci naozaj tešíme a želáme si, aby sa im stále tak skvele darilo ako napríklad našim bežcom: Bežci si dali neskoré rande s našim mestom,  atlétom veteránom: Atletika: Piešťanci priniesli z Európskych hier osem medailí, skvelým Čajkám, ktoré majú za sebou dve víťazstvá z dvoch zápasov v priebehu pár dní Basketbal: Čajky uštedrili Slovanu stovku a Basketbal: Čajky porazili Pumy. Po výhru si išli do Cífera aj hádzanári: Hádzaná: Piešťanci boli v Cíferi aktívnejší a úvodné buly majú za sebou už aj Pávy, ktorých prišiel povzbudiť majster sveta: Martin Haring: Základ je tréning a vytvorenie partie, ktorá bude nezdolateľná.

Ostatné aktuálne články stále nájdete na našom portáli. Zdieľajte, lajkujte a buďte s nami aj dnes, pretože už zajtra prinesieme nové správy…

Za kolektív redakcie PNKy Vám príjemnú nedeľu praje

Adriana Drahovská

foto: www.piestany.sk, L. Turňa, T. Hudcovič, archív

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články