Connect with us

Aktuality

Editorial: Týždeň na PNkách (31/2016)

Published

on

Prázdniny sa prehupli do svojej druhej polovice a za nami je už prvý augustový týždeň. Jeho začiatok bol poznačený incidentom dvoch návštevníkov, ktorý ale nakoniec dal podnet ku každodennému hliadkovaniu mestskej polície v meste. Počasie je síce teplé, ale trochu premenlivé a užili sme si i dve poriadne búrky na nebi. Smutná správa o smrti obľúbeného herca Juraja Slezáčka prišla koncom pracovného týždňa. No a víkend už bol v Piešťanoch opäť plný podujatí, z ktorých rezonoval najmä Slovakman. Zmes reportáží z nich, rozhovorov napríklad s Jánom Orlovským, či prírodným staviteľom Martinom Křenom, ale aj ďalších tém ako projekt Piešťanského fotoklubu, prinášame v rubrikách Koktail, Kultúra a Šport. Ak ste niektoré z našich správ nezachytili, tu je ich prehľad:

 

Aktuality:

Kvôli búrkam zasahovali hasiči v kraji počas tejto noci až 37-krát

Mladík vychrstol na dievča vodu, strhla sa mela a zasahovala polícia

Požiar v Moravanoch spôsobila neopatrnosť

Popri cyklotrase okolo Dubovej montujú stojany aj fitness prvky

Mesto chystá projekt na úpravu Bratislavskej cesty – chodníkov aj zelene

Mercedes prešiel do protismeru, čelnú zrážku neprežil vodič Felície

Škola na Holubyho dostane cez prázdniny nové podlahy

Nočná naháňačka: Hlohovčanka bez vodičáku chcela uniknúť polícii, zranili ju varovné výstrely

Čestné občianstvo in memoriam udelí mesto pplk. Ábelovi v auguste

20160802_094722Sponzor chodníka na cintoríne dal opraviť aj Šindelárov náhrobok

Hlohovčania sa zapájajú do rozpočtu aj cez stránku piešťanskej neziskovky

Obrazom: Zakvitla Staničná aj pešia zóna

Po zrážke s dodávkou auto začalo horieť, tri osoby sa zranili

Mestská polícia posilní hliadky v centre mesta, podľa čitateľky aj vďaka nášmu článku

Veveričku ošetria, do parku sa už nevráti

Deň ozbrojených zložiek aj s preletom MIG 29

V Piešťanoch zomrel herec Juraj Slezáček

Prvý Stolperstein pripomína dcéru Ľ. Wintera – Máriu Schulzovú

IMG_6307Koktail

Krojovaný Anna bál roztancoval centrum mesta, v sprievode bola aj Mária Kráľovičová

Piešťanci na Parkfote v Nových Zámkoch bodovali u poroty

cover2-840x500[1]Prírodný staviteľ, ktorý považuje hlinu za zázračný materiál

Piešťanci sa nadýchli za ľudí so svalovou dystrofiou a darovali im 850 €

Piešťanský fotoklub štartuje netradičný projekt: Partnerské mestá očami fotografov

Za Elektrárňu bojoval osem rokov, otvorená bola iba dva, no stále v ňu verí

IMG_2962Hajdúnánás očami fotografov: Stretnutie hajdúchov

Florbalové leto 2016 s Pávmi budú deťom pripomínať aj medaily

Nové „Tuli kino“ otvorili v šamorínskom multifunkčnom rezorte

Kultúra:

Škótski Middle of the Road po 40-tich rokoch na Slovensku – vystúpia na Lodenici

StromboliMichal Pavlíček so STROMBOLI sa vracia na Slovensko

Multižánrový GRAPE už chystá plochy, dresscode pre tento ročník je biela 

Organové dni začínajú opäť sobotným koncertom v kostole

Pouliční umelci oživili centrum vlastnou hudbou

Šport:

Atletika: Kubo a Janečková víťazmi Minárechovho memoriálu v Trebaticiach

Vodné športy: Formula Future v Piešťanoch

Triatlon: Slovakman štartuje v Piešťanoch už tento víkend

13939340_653468461475924_6181830265644216523_n[1]Hokej: O účasti Piešťancov v Tipsport lige sa rozhodne o pár dní, dnes v Easton Aréne prvý prípravný zápas Orange 20

Hokej: Na prvom tréningu havranov na ľad vykorčuľoval aj prezident

Triatlon: Slovakman už je v plnom prúde, za Piešťany súťažia tieto tímy

História:

IMG_6420Pamätihodnosti mesta: Dom umenia

-ad-, ilustr. foto: archív – autori a zdroje sú uvedené pri jednotlivých článkoch

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články