Connect with us

Aktuality

Editorial: Týždeň na PNkách (3/2016)

Published

on

Piešťany pokryla snehová perina, no napriek tomu boli počas celého týždňa i víkendu aktívne a portál PNky Vás každý deň zásoboval novými správami o živote nášho mestečka na Považí. Najväčšiu debatu na našom facebooku vyvolal najmä chystaný štrajk učiteľov, do ktorého sa zapojila celá najstaršia piešťanská škola a jej pedagógovia. Priniesli sme však aj pozitívne správy zo školstva, z ktorých sa potešia najmä stredoškoláci. Okrem aktualít sme opäť naplnili informáciami aj kultúrnu a športovú rubriku. Ak ste si všetko počas týždňa nestihli prečítať, možno Vás niečo v našom editoriáli zaujme pri nedeľnej kávičke.

 Z policajných štatistík sme sa ešte začiatkom týždňa dozvedeli, že v kraji V roku 2015 zomrelo pri dopravných nehodách 274 ľudí. V porovnaní s predminulým rokom sme však mali na cestách menej obetí spomedzi posádky automobilov (o šesť), ale viac mŕtvych chodcov (o 22). Pritom až 71 percent smrteľných nehôd chodcov bolo za zníženej viditeľnosti, dve tretiny chodcov zahynuli v obci. Policajti a hasiči zasahovali tiež na Banke, kde zhorelo v noci auto, škoda je 50-tisíc. Dodávku podľa zatiaľ nepotvrdených informácií vraj niekto podpálil úmyselne. Piešťany boli aj jedným z cieľov operácie Ariela, pri ktorej si  daňová kobra opäť posvietila na “dépeháčkárov”.

 

 

štrajkAko sme už spomenuli, najväčšiu debatu vyvolal článok Učitelia vstupujú do ostrého štrajku! Základná škola M.R. Štefánika bude v pondelok zatvorená. Či sa niečo našim pedagógom podarí vyrokovať s vládou, uvidíme už čoskoro. Školstva sa týkali aj ďalšie články, ktoré potešili najmä stredoškolákov a to: Gymnázium Pierra de Coubertina obnoví budovu a ihrisko za 407-tísíc eur a z Blogu Jozefa Drahovského: Výjazdové zasadnutie TTSK v Gabčíkove sa zasa verejnosť mohla dozvedieť, že kraj chystá naliať do stredných škôl v Piešťanoch ďalších okolo 500 tisíc eur. Podrobnejšie sa tejto téme budeme venovať aj v pripravovanom článku.

zmenaPozitívne reakcie vyvolali aj správy o tom, že mesto chystá aj rekonštrukciu časti detských ihrísk a jedno si môžu Piešťanci aj vysúťažiť od nemeckého Lidla – chce to ale intenzívnejšie „klikačky“ na stránku https://zihadielko.lidl.sk/.  Potešili Vás aj fotografie vkusne zrekonštruovaného paneláku v piešťanskej „Petržalke“, keď Na Trajane sa z popolušky stala princezná.

V rubrike Aktuality sme Vám priniesli aj ďalšie novinky zo samosprávy, napríklad, že Poslanecká kancelária opäť otvorená – každú prvú stredu v mesiaci a toľko očakávaný a prepracovávaný Návrh rozpočtu dostanú na stôl prvé komisie už v pondelok.

 

IMG_8812_resizeV článku Hasiči nacvičovali záchranárske postupy. Viete čo robiť pri preborení do ľadu? sa dozviete, ako postupovať pri záchrane človeka, pod ktorým povolí ľad a vo fotoreporte Na Bezovec prišli stovky detí – prilákali ich rozprávky uvidíte, ako si januárovú snehovú nádielku užili piešťanské deti na podujatí MC Úsmev. Vo víkendovom čítaní si môžete osviežiť aj vedomosti z histórie nášho mesta, predstavujeme Pamätihodnosti mesta a Hotel “Victoria Regia”.

Lida_Baarova_poster_webKultúra v Piešťanoch bola aj tento týždeň bohatá na Pozvánky: Vernisáže, divadlo, koncerty, stand up aj kino, priniesli sme Vám aj zaujímavý rozhovor s výtvarníčkou, ktorá v piatok otvorila svoju výstavu ŽENA ŽENE O ŽENE – Denisa Kolářová: Je načase pootvárať zakázané komnaty v nás. Náš najväčší kultúrny stánok Dom umenia burácal salvami smiechu pri predstavení Radošincov, ale prinesie Vám vo februári aj Carmen à la Gypsy Devils, Hlavinu, ktorá pozýva na Štepkov Súpis Dravcov ale aj ďalšiu  komédiu aj filmy z euro produkcie.  Smiech znel aj v centre ŽiWell počas predstavenia Pavla Seriša.

Zaujímavosti v rubrike Koktail oživil fotoreport nášho čitateľa o výskyte nutrí, ktorých sa na mŕtvom ramene zabývala celá rodinka. Priniesli sme tiež vyhodnotenie súťaže o TOP výklad, keď podľa poroty Najkrajšie výklady mali podľa poroty Inspira, Biely Ateliér a Café Kolonáda. Ako prežilo Šesť mesiacov, 15 291 kilometrov a deväť ľudí v žltej ponorke sa dozviete v pozvánke na cestovateľskú besedu a prezentáciu. Zahlasovať za Piešťancov môžete aj v  ankete OTO , v ktorej sa objavili aj mená ako Rytmus, Ego ale aj Slniečko či Branko Jobus.

 

12509281_807476309379864_6446012667153326284_nNa začiatok februára Krakovany chystajú tradičnú dedinskú zabíjačku ďalšie zaujímavé podujatie si dajte do kalendára v júli, keď sa Priaznivci Citroënov opäť stretnú v campingu Pullmann. Náš kalendár podujatí je tiež plný informácií a najkompletnejší prehľad všetkých plesov a karnevalov v okolí nájdete iba u nás: Plesová sezóna začala – kde a kedy sa u nás konajú plesy a karnevaly?

 

IMG_4277_resizeAj športová rubrika bola napriek zime plná správ, preto všetkým, ktorí tvrdia, že u sa u nás nedeje, odkazujeme, aby čítali PNky…Našim športovcom sa poväčšine darilo, napríklad hádzanári z Piešťan boli na tradičnom Matyšákcupe prví, z Austrálie a Singapúri si vodnopólová mládež odniesla zlato aj striebro a v kategórii žiačok do 14 rokov Piešťanské pólistky opäť vyhrali Zimné majstrovstvá Slovenska, ich kolegovia starší žiaci KVP Kúpele Piešťany boli zasa na Nereus cupe tretí. Skvelý výsledok dosiahli naši florbalisti, keď Pávi zdolali Hlohovec až 17:4! Po prvý raz si titul Majstra vesmíru v Pindžerle odniesol z Vrbového Maduničan a na piešťanský ľad zavítali bývalí veslárski olympionici. Poslednou skvelou novinkou je, že lyžiar Adam Masár vyhral 1. kolo SP v slopestyle. Všetkým, ktorí takto úspešne reprezentujú naše mesto, samozrejme, gratulujeme a držíme palce aj naďalej.

12553003_1077865728912045_6470779099745335868_n[1]Našim čitateľom zasa ďakujeme, že zostávajú s nami a želáme im krásnu zasneženú nedeľu.

Za tím redakcie Adriana Drahovská a rozprávkové postavičky z Úsmevu

IMG_3208_w

foto: archív PNky

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články