Connect with us

Aktuality

Editorial: Týždeň na PNkách (2/2016)

Published

on

Ani sme sa nestihli poriadne spamätať z príchodu roka 2016 a január sa už prehupol do svojej druhej polovice. Týždeň bol opäť bohatý na najrôznejšie udalosti a výber tých najzaujímavejších nájdete v našom editoriali. Informácie v ňom sú rozdelené prehľadne podľa rubrík a v závislosti od toho, kedy boli uverejnené. Prebehnúť sa dá naozaj rýchlo, ale vďaka prelinkovaniam si môžete témy, ktoré vás upútajú, prečítať aj podrobnejšie.

razusova2

Druhý týždeň roka 2016 začal s dátumom s tromi jednotkami a 11.1. sme vám v rubrike Aktuality priniesli článok o vandaloch, ktorí zhodili značku na Rázusovej ulici. Venovali sme sa tiež aktualizácii termínov vývozu separovaných odpadov a vďaka kalendárom ste sa mohli dozvedieť, kedy budú z jednotlivých ulíc mesta odvážané plasty, tetrapaky, papier a bioodpady. Našich čitateľov zaujala správa o ospravedlnení primátora Holohovca Miroslava Kollára, ktorá sa týkala predĺženia termínu  vývozu odpadov, pre ktorú došlo k preplneniu smetných nádob.

IMG_2796_resize

V utorok sme zverejnili článok týkajúci sa štúdie spoločnosti VUJE a Katedry elektroenergetiky Technickej univerzity v Košiciach, ktorá obsahovala rozsiahly výskum týkajúci sa elektromagnetického žiarenia. Dočítať ste sa v ňom mohli okrem iného o sile žiarenia a území mesta Piešťany i tom, kde je najsilnejšie. Ďalšia správa bola potešujúca najmä pre starších obyvateľov mesta, podľa nej má na Hlbokej ulici vyrásť zariadenie pre seniorov a podobne stavebnou tématikou sa zaoberal aj článok o obnove odvodňovacieho kanálu Kaluža.

IMG_9367

Mnohých obyvateľov ulíc Javorová, Brezová a Bratislavská možno v uplynulých dňoch budili zvuky silných detonácií. Polícia sa už venuje prípadu, kedy zatiaľ neznámy páchateľ pomocou výbušniny alebo pyrotechniky doslova roztrhal dva kontajnery na plastový odpad. Vo štvrtok sme publikovali článok týkajúci sa budovy Centroom, v ktorej ani dva mesiace po nariadení sanácie nezačali nutné zabezpečovacie práce. Z pozitívnejšieho súdka bol článok o miestnom dizajnérovi Michalovi Staškovi, ktorý v spolupráci s firmou Glass LPS vytvoril dva modely moderných kryštálových lustrov. Rovnako potešujúca bola informácia, že brigádnici pod vedením Michala Fialu si po takmer dvadsiatich rokoch vyskúšali ako sa bude sedieť na nových laviciach v Prírodnom kine Piešťany.

IMG_2462_resize

V piatok sme priniesli hneď tri články týkajúce sa polície. Prvý sa týkal hľadania nezvestnej ženy z Vaďoviec, ďalší informoval o kurióznom prípade spolujazdca, ktorému policajti namerali 1,17 promile a posledný priniesol nelichotivé zaradenie nášho okresu i Trnavského kraja na popredné priečky v štatistike spáchaných zločinov v uplynulom roku. Plavci a vodní pólisti sa dostali do ďalších problémov po tom ako sa Hotel Sorea rozhodol uzavrieť jediný krytý bazén, ktorý mali k dispozícii.

IMG_6026_resize[1]

IMG_9395Prvý deň víkendu sme sa zaoberali témou výrubu Paulovnie plstnatej v priestoroch Základnej umeleckej školy, na ktorý nás upozornil čitateľ. Venovali sme sa tiež správam polície, ktorá kvôli dvom vážnym nehodám v krátkom čase nabáda cyklistov, aby okrem svetiel používali aj ďalšie reflexné prvky.

12523080_656994577737003_2566534135709699253_n

Rubrika Kultúra priniesla najmä pozvánky na nadchádzajúce podujatia. Informovali sme o koncerte, ktorý už dnes zahrá v komunitnom centre ŽiWell hudobníčka AGU, o prvom hudobnom festivale tohto roka 22 DAYS AFTER a tiež divadelnej pohybovej komédii Pavla Seriša s názvom „Chutilo vám, páni?“.

993857_654760134627114_5890203592702475653_n

USMEV BEZOVEC

Mnohých čitateľov potešila správa v rubrike Koktail o rozbiehaní Jazyčenia v komunitnom centre ŽiWell. Najmä pre rodičov boli určené články o ukážkových masážach bábätiek a Rozprávkovej jazde na Bezovci, obe podujatia pripravilo Materské centrum Úsmev. Plesová sezóna už oficiálne začala a medzi inými poriada svoj už ôsmy ples aj Klub kaktusárov a pestovateľov sukulentov Piešťany. Milovníkov veľkých motoriek zase zaujala informácia o celoeurópskom zraze, ktorý sa uskutoční v júni v Campingu Lodenica.

GOLDWING

-lt/Foto: archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články