Connect with us

Aktuality

Editorial: Týždeň na PNkách (14/2016)

Published

on

Ďalší týždeň roka 2016 je takmer za nami, a okrem niekoľkých významných športových duelov, sa v Piešťanoch udiali tiež ďalšie zaujímavosti, ale aj niektoré menej radostné udalosti. Radosť nám spravili hokejisti ŠHK 37, ktorý po napínavom play-oute zostávajú v extralige a aj Piešťanské Čajky, ktoré postúpili do finále. Najsmutnejšou udalosťou týždňa bol útok psa na 5-ročné dievčatko. Prehľad správ, ktoré sme vám priniesli na portále PNky.sk si môžete opäť prečítať v našom stručnom a prehľadnom súhrne udalostí.

12472799_1016433208394621_9085803333567939829_n

Rubriku Aktuality sme v pondelok odštartovali informáciami o miestnych aktivistoch a poslancoch Mestského zastupiteľstva Michalovi Fialovi a Jozefovi Malíkovi, ktorí boli v Trnave pomôcť pri čistení Kamenného mlyna. Venovali sme sa aj téme poškriabanej dlažby, ktorá v meste zostala po konských kopytách. Zástupcovia hotela Granit reagovali na situáciu naozaj promptne a kone mali už na druhý deň podkuté gumenné podkovy.

IMG_4019_resize

m_MG_6164

Priniesli sme aj fotoreport z nedele Božieho milosrdenstva, ktorú oslávili veriaci procesiou a slávnostnou akadémiou na tému “Milosrdní ako otec!”. Čitateľov sme informovali aj o diskusii v komunitnom centre ŽiWell, na ktorej sa zúčastili Peter Bročka, Miroslav Kollár, Juraj Smatana a Tomáš Hudcovič. V utorok sme písali o iniciatíve mesta, týkajúcej zapojenia sa obyvateľov do Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny, ktorá vznikla na základe ankety. Venovali sme sa tiež návšteve finalistov súťaže PRE VODU, ktorí okrem prehliadky líniového parku pri potoku Dubová absolvovali aj prednášky v Mestskej Knižnici.

SOŠ Záhradnícka (5)

Šokujúci pre mnohých obyvateľov bol incident, pri ktorom pes zaútočil na päťročné dievčatko pri Strednej záhradníckej škole a vážne ho zranil. Priniesli sme aj informácie o výstavbe čerpacej stanice neďaleko Kauflandu, ktorú asi nebudú potrebovať obyvatelia mesta, plánujúci sa pridať k súťaži Do práce na bicykli.

12928264_808584912608209_4328864362869978281_n (2)

Vo štvrtok sme písali o požiari skládky dreva, ktorý sa odohral v neďalekých Drahovciach a spoločne pri ňom zasahovali až tri hasičské zbory. Čo vzíde z prác na areálu bývalého kúpaliska Sĺňava, ktoré začal investor oplocovať po novembrovom odstránení odpadov a náletových drevín, ešte len uvidíme. _MG_6988_resize

Najmä pre mladých hudobníkov, venujúcich sa alternatívnej hudbe, bola venovaná informácia o aktivitách vydavateľstva EMERALD Music House, ktoré im ponúka možnosť nahrať album, ale postará sa aj o zastrešenie komunikácie s médiami a organizátormi podujatí. Publikovali sme aj článok o dotácii určenej na rekonštrukciu telocvične základnej školy F. E. Scherera, ktorá však bude o viac ako polovicu nižšia.

ZŠ F.E (3)

Našu redakciu vo štvrtok oslovila majiteľka strateného kocúra, ktorej sme pomohli pri pátraní a potešilo nás, že jej štvornohý miláčik sa už v piatok našiel. Naopak nás veľmi zarmútilo konanie zlodeja, ktorý kajakárom z lodenice ukradol závesný motor. Začiatok dlho pripravovaného projektu bezbariérového móla a kurzov pre telesne postihnutých budú kvôli nemu musieť členovia ŠK Kajak na čas odložiť.

PastedGraphic-1zastupiteľstvo MSZ 7. apríla (6)

Venovali sme sa tiež Mestskému zastupiteľstvu, ktorého staro-novým členom sa stal Marián UrbánekZastupiteľstvo preberalo na svojom rokovaní viaceré dôležité témy, medzi ktorými bola kompostáreň, situácia v mestskej hromadnej doprave, ceny pohrebných služieb i správa o činnosti Mestskej polície. Najdiskutovanejšou témou uplynulých dní zostáva zmena Štatútu mesta, ktorá bude znamenať vznik funkcie druhého viceprimátora. Úplne iné problémy mala obec Banka, ktorá musela riešiť mimoriadnu situáciu spôsobenú zosuvom pôdy. V sobotu sme sa venovali rozsiahlej rekonštrukcii v hoteli Danubius Health Spa Resort Esplanade, ktorá sa dotkla viac ako 2700 metrov štvorcových.

IMG_4111_resize

V rubrike Kultúra sme priniesli informácie týkajúce sa pripravovaných podujatí, ktoré určite potešia obyvateľov mesta. Najbližšie z nich je pripravené už na dnešný večer v ŽiWlli, kam príde zahrať Števo Gajdoš Trio. Komunitné centrum pripravuje aj ďalšie vystúpenie Pavla Seriša, ktorý svojimi výkonmi a pohybovým herectvom pobaví v predstavení Pri kase. Dom umenia pripravuje na utorok 12. apríla komédiu „Len si pospi miláčik„, v ktorej vystúpia Diana Mórová, Ján Koleník, Tomáš Maštalír, Jozef Vajda, Zuzana Šebová a Marián Labuda.

Len-si-pospi-milacik

KSC Fontána zase čaká spomienkové podujatie venované výrobcovi gájd Rastislavovi Trnovcovi, na ktorom vystúpia gajdoši a ľudová hudba Petra Obucha. Nelení ani Piešťanský pivovar, ktorý pripravuje spoločný koncert skupiny Café Industrial a Beaty Bocek, ale aj vystúpenie „vľúdneho“ pesničkára Pavla Helana.

11990604_1636744733245463_9077895112334495472_n

Rubrika Koktail prináša už tradične rôzne zaujímavosti, ale aj pozvánky na voľnočasové aktivity. Priniesli sme v nej napríklad informáciu o hľadaní nového mestského maskota, ktorý by mal navštevovať podujatia určené deťom. Zverejnili sme tiež príspevok o žiwellnej atmosfére folklórneho večera v Piešťanskom pivovare, ale aj Očkovskej mohyle, ktorú čistili dobrovoľníci a členovia občianskeho združenia Hrad Tematín.

FS_Zito-vecer-8_039_resize12439197_543671552479634_4900602244767750408_n

V priestoroch Súkromnej základnej umeleckej školy sa zase stretli bývalí tanečníci CRANK-u, ktorí si v oklieštenej zostave vyskúšali novú choreografiu. O tom, čo ju robí šťastnou, porozprávala piešťanská rodáčka Michaela Galová známa z tatranskej verzie klipu k piesni Happy.happy

Potešili nás aj členovia združenia Sieť Dobra, ktorí zorganizovali v priestoroch komunitného centra ŽiWell Jarnú zónu bez peňazí a tiež francúzska dobrovoľníčka v OZ Kvas Ludivine Lemaitre, ktorá prišla s nápadom permanentného „bezpeňažného“ bazáru.IMG_3841_resize

12936582_1711002849187652_7520667490412005353_n

Rubrika Šport priniesla viaceré zaujímavé články, pretože piešťanskí športovci zažívali mimoriadne hektické dni. Historicky prvé víťazstvo pomohli rugbystickej reprezentácii U18 na Majstrovstách Európy v Andorre vybojovať aj naši mladíci z Rugby Union Clubu Piešťany. Havranom sa podarilo zvíťaziť na ľade Bardejova po samostatných nájazdoch, ale až do včera nemali budúcoročnú účasť v extralige vôbec istú. Čajkám sa zase podarilo vybojovať mečbal v stredu na pôde Ružomberku, ktorý úspešne premenili vo včerajšom domácom zápase.

IMG_5013_resize

Mimoriadne tuhý barážový zápas sa zase podarilo dotiahnuť do remízy 23:23 hádzanárom MHK Piešťany, ktorí sa natrápili na pôde Martina. Darilo sa aj našim mladým plavcom a z „Veľkej ceny mesta Nové Zámky“ si odniesli viaceré vynikajúce umiestnenia. Dve víťazstvá a jednu prehru zaknihovali hráčky Klubu vodného póla Kúpele Piešťany, ktoré na turnaji v Bratislave nestačili len na výborné Košičanky. Florbalistov z FBC Páv Piešťany čaká ich prvý semifinálový duel dnes podvečer a za svoju hru počas aktuálnej sezóny si určite zaslúžia naše povzbudzovanie.

12980862_10209207750819954_192304147_o

-lt/Foto: archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články