Connect with us

Aktuality

Editorial: Týždeň na PNkách (13/2016)

Published

on

Veľká noc i prázdniny sú za nami a všetci sme si v tomto týždni vychutnali aj trochu viac slnečného svetla. Hoci na dnes a zajtra meteorológovia ešte predpovedajú silnejší vietor, streda a štvrtok by mala byť vraj veľmi teplá. Na nasledujúci víkend však hlásia dážď a búrky, tak si užite najbližšie pekné dni naplno. Vybrať si môžete aj z nášho kalendára podujatí alebo pozvánok, ktoré prinášame v rubrike Kultúra, Koktail či Šport. A aby ste nestrácali prehľad o živote v meste, nezabudnite si „prelúskať“ i najnovšie aktuality. Sumár vybraných minulotýždňových správ z PNiek nájdete opäť v texte nižšie.

IMG_3853_resizeNajkrajšie dievčatá, autentické kroje, poctivo pripravené tradičné zvykoslovné scénky, to všetko ponúka piešťanský Folklórny súbor Žito, v ktorého podaní zažili diváci na Dine veľkonočné tradície . Mnohí však pri oslavách s rodinou nemysleli na následky a polícia odhalila cez sviatky až 98 prípadov alkoholu na cestách. Bilancia: 38 zadržaných vodičákov.

 

Policajti počas uplynulého týždňa začala vyšetrovať aj nešťastie, pri ktorom mladá žena vypadla z balkóna hotela Jalta. Cudzie zavinenie zatiaľ vylúčili. Dozvedeli ste sa tiež, že Výrub na Červenej veži naďalej nemá pôvodcu, alej má byť podľa projektu revitalizovaná. Podľa viacerých komentárov na našej FB stránke by mohlo dokonca ísť o krádeže dreva a odkazujú na podobné výruby aj v ďalších lokalitách. Situáciu budeme priebežne monitorovať.

Po neúspešnej snahe vyhlásiť železničnú trať za technickú pamiatka pokračujú zo strany obcí a miest Aktivity smerujúce k vybudovaniu cyklotrasy z Vrbového do Piešťan. V súčasnosti riešia možnosť zaradenia projektu do financovania formou regionálnych programov. Z regiónu prišla aj ďalšia pozitívna správa, po dlhých rokoch snahy Mesto Vrbové kupuje časť synagógy, po obnove by mala slúžiť kultúre. Zaujímavú novinku majú tiež v Hlohovci, kde spustili interaktívny wikibudget.

Prvý apríl bol trochu strelený a hoci sa niektorým téma zdala ošúchaná, naša Neuveriteľná správa! Piešťanci v šoku – všetky bazény a aquaparky do leta otvoria! sa stala absolútnou jednotkou v čítanosti. Menej už potešila informácia, že bazén v Sorei od dnes zatvorený pre verejnosť – tréningy pokračujú…,ktorá, žiaľ, nebola vymyslená. Napriek tomu je snahou plavcov i mesta znovuotvorenie bazéna aj pre verejnosť od 1. júna.

Horezza (10)Vysokú návštevnosť čitateľov zaznamenal aj  článok o aktivitách nového vedenia Kúpeľného ústavu F. E. Scherera, ktoré má smelé plány Keď šéf Horezzy dokončí Granit, rád by sa pustil do Slovanu a Piešťanci dostali novú nádej. Areálu týchto malých mestských kúpeľov sme sa venovali aj v pravidelnom seriáli Pamätihodnosti mesta: Vojenský kúpeľný ústav s vilou Izabela.

Korčuliarov a cyklistov zaujala tiež informácia, že Hať je opäť otvorená, Kolokruh Sĺňava si môžete opäť prejsť celý a okolie cyklotrasy pri Priore už tiež konečne upravujú. Ďalšie motivujúce novinky prišli z centra mesta, kde v parku Kvety, vysadené v decembri, začínajú pomaly rozkvitať a pešia zóna má novú atrakciu, kúpiť si môžete mincu s motívom Piešťan. Pri príležitosti Svetového dňa učiteľov zasa Mesto i kraj ocenili výnimočných učiteľov.

5Kultúrne podujatia dýchajú jarou, Vítanie jari vo Vrbovom sprevádza zverejnenie účinkujúcich na Vrbovských vetroch, Výtvarný klub pozýva na vernisáž Jarnej výstavy a ZUŠka chystá Jarný koncert spojený s výstavou. Už dnes večer si môžete vychutnať aj world music v ŽiWlli, v podaní Dua Deši, ktoré prinesie netradičné spojenie saxofónu a didgeridoo.

Aj rubrika Koktail prináša všeohochuť pozvánok a akcií, katolíci napríklad dnes Nedeľu Božieho milosrdenstva oslávia procesiou aj slávnostnou akadémiou. Priaznivci alternatívneho životného štýlu si zasa môžu vychutnať zážitky speváka zo Slobodnej Európy – Whisky v cestovateľskom kine pozýva na Srí Lanku.

11219651_1310897005593405_5689553976806959915_nZapálení lukostrelci včera trénovali aj pri Váhu, pretože Turnaj v tradičnej lukostreľbe o pohár vojvodu Ctibora sa blíži a milovníci zlatého moku sa na jeho ochutnávke zhodli, že Najlepším z Piešťanskej pivotéky je špeciál z Holíča. Priniesli sme tiež novú informáciu z kúpeľov: Izby v hoteli Esplanade prešli rekonštrukciou, pribudla aj nová reštaurácia.

športových správach sme informovali napríklad o tom, že Motocyklové preteky posunuli termín o mesiac skôr a pozvali sme vás aj na včerajší Florbal: Piešťany odohrajú v sobotu exhibičný zápas, pripravili bohatý program. Veslári si dnes zmerajú sily na trati z Hornej Stredy do Piešťan a odomknú vody Váhu. Dozvedeli ste sa aj, že pripravovaný Štafetový beh spojí Košice s Bratislavou, trať povedie aj cez Piešťany.

zdroj-rk-b7Hoci sa našej juniorskej rugbyovej reprezentácii U18 v Andorre neveľmi darilo a podľahla Bulharom ako aj Bosne a Hercegovine, piešťanskí hráči sú radi, pretože Slovenská rugbyová únia po prvýkrát vysiela na takéto významné podujatie svoju mládežnícku reprezentáciu, pre ktorú ide o historickú premiéru.

Nové správy a pozvánky Vám prinášame sedem dní v týždni, sledujte nás, „lajkujte“ a zdieľajte na Facebooku alebo sa prihláste na odber mailového newslettra. Môžete tak urobiť aj prostredníctvom kontaktného formulára.

Peknú jarnú nedeľu!

Adriana Drahovská

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články