Connect with us

Aktuality

Editorial: Týžden na PNkách (12/2016)

Published

on

Veľká noc je tu, veriaci si v uplynulých dňoch pripomenuli Zelený štvrtok, Veľký piatok, i Bielu sobotu a na dnes pripadá v liturgickom kalendári jeden z najvýznamnejších sviatkov, Veľká nedeľa. Na našom webovom portále sme vám priniesli veľa informácií zo spoločenského, športového i kultúrneho diania. Súhrn najzaujímavejších správ z minulého týždňa opäť nájdete v našom pravidelnom editoriali. 

konáre Váh (2)

V rubrike Aktuality sme v pondelok priniesli informácie o plánovaných policajných kontrolách, do ktorých sa môžu zapojiť aj občania tak, že navrhnú miesta, kde by sa mali odohrať. Venovali sme sa aj téme naplavenín, ktoré sa počas zimy zachytávajú na pilieroch Kolonádového mosta. Vodohospodári ich odstraňovali v polovici marca, ale v prípade nebezpečenstva by musela konáre odstraňovať samospráva. Zaoberali sme sa aj čestným občianstvom mesta Piešťany, ktoré má byť in memoriam udelené Ladislavovi Bačíkovi a Vojtechovi Ábelovi. V pondelok sme sa tiež venovali udeľovaniu Cien primátora a vyhlasovaniu najlepších športovcov roku 2015.

IMG_3186_resize

Ďalším článkom rubriky bola informácia o zvýšených policajných kontrolách počas Veľkej noci, nakoľko toto obdobie patrí k času, kedy dochádza k veľkému množstvu nehôd. Našich čitateľov veľmi zaujal článok o primátorovi Trnavy Petrovi Bročkovi, ktorý sa zúčastnil Jarného upratovania Váhu a Sĺňavy.

IMG_20160320_120441

V stredu sme sa venovali požiaru, ktorý zničil strechu rodinného domu v Trstíne. Otvorili sme tému záhadného výrubu stromov na Červenej veži na začiatku takzvanej Panskej cesty, ktorého pôvodca je doposiaľ neznámy. Písali sme aj o novom poslancovi mestského zastupiteľstva. Stal sa ním Marián Urbánek, ktorý v poslaneckých laviciach nahradil Evu Wernerovú. Veľký záujem čitateľov vzbudil článok o dvojici zlodejov, ktorí ukradli hotovosť z kancelárie cestovnej agentúry.

Muž 1

Radosť nám spravili pedagógovia a študenti Strednej odbornej školy v Rakoviciach, ktorá sa v hodnotení umiestnila medzi najlepšími školami na Slovensku. Priniesli sme aj informácie o vyhlásení výziev, vďaka ktorým si organizácie pôsobiace v meste môžu rozdeliť viac ako 111- tisíc eur.

12495144_10205231188971676_8738954091952186367_n

V piatok sme sa opäť venovali téme výrubu na Červenej veži, ktorý zostáva naďalej záhadou a nepotešili nás ani vandali, ktorí zdevastovali koše pri workoutovom ihrisku.

IMG_4500_resize

V sobotu sme vám priniesli fotoreport z pašiových hier, ktoré v Kostole svätého Štefana pripravili deti z Cirkevnej spojenej školy a zobrazili udalosti od poslednej večere až po uloženie Ježiša do hrobu.

m_MG_5858

V rubrike Kultúra sme sa venovali avizovanému koncertu známeho slovenského hudobníka Pavla Hammela, ktorý bude koncertovať v Dome umenia. Vďaka súťaži, ktorú sme vyhlásili, si budú môcť dvaja výhercovia užiť jeho vystúpenie zadarmo. Pavol Hammel nám tiež poskytol rozhovor, v ktorom ste sa mohli dozvedieť rôzne zaujímavosti z jeho života. Mimoriadnu radosť nám spravili dvaja študenti z Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera, členovia kapely Max Bazowski, ktorá si odniesla prestížne ocenenie vrámci vyhlasovania Radio_Head Awards.

12107951_1159130757431319_846506874100174498_n

Zaujímavé novinky prišli od usporiadateľov festivalu Lodenica 2016, kde by sa mali tento rok predstaviť napríklad kapela Čechomor alebo legendárny hudobník Emir Kusturica. Podobne potešujúce sú aj informácie od organizátorov Medzinárodného filmového festivalu Cinematik, ktoré nám prezradil umelecký riaditeľ Vladimír Štric.

IMG_2871_resize

IMG_4916_resizeRubrika Koktail priniesla krátky report o podujatí 100 jarných kilometrov, ktoré počas uplynulého víkendu oslávilo okrúhlych 60. rokov. Dočítať ste sa mohli o slávnostnom galavečere, ktorý v Dome umenia pripravujú členovia Folklórneho súboru Slnečnica. Venovali sme sa aj téme správneho zamykania bicyklov, na ktorú sme si prizvali Lukáša Babača. Známy veslár sa venuje aj predaju bicyklov a objasnil nám niekoľko zaujímavých pravidiel, ktoré by sme mali dodržiavať.

Bicykle (1)

Jarné upratovanie na Sĺňave síce skončilo, ale aktivisti pripravili čistenie Očkovskej mohyly. Veci, ktoré vám už neslúžia ako by mali a zároveň nie sú vhodné na vyhodenie môžete darovať na piatej Zóne bez peňazí, ktorú organizátori z občianskeho združenia Sieť Dobra chystajú na 9. apríla.

12884527_10209441360411330_600165107_n

Športovci majú za sebou mimoriadne zaujímavý týždeň. Ešte počas uplynulého víkendu bojovali hádzanári MHK Piešťany o prvenstvo v 1. lige s Malackami, ktorým nakoniec podľahli. Lyžiar na tráve a vode Adam Masár sa stal v Riders Parku na Donovaloch víťazom Slovenského pohára v akrobatickom lyžovaní. Bežcov určite zaujala informácia, že sa blíži už tretí Jarný beh okolo Sĺňavy. Naopak basketbaloví fanúšikovia si neužili štvrťfinálový zápas domácich Piešťanských čajok s Cassoviou Košice, nakoľko súperky do Diplomat arény vôbec nepricestovali. Naše basketbalistky tak postúpili do semifinále bez boja, pretože Slovenská basketbalová asociácia sériu zrušila.

1012847_1310165875663913_6679605975394394863_n

Informácia o zaujímavom podujatí prišla od flobalistov z FBC Páv Piešťany, ktorí chytajú exhibičný zápas s Panthers Otrokovice. Vo štvrtok sme vám priniesli rozhovor s Jozefom Metelkom, ktorého sme sa spýtali na prípravu i pilovanie formy pred Paraolymiádou v Riu.

1433524817_8673525860

V piatok sme našim čitateľom priniesli článok o komplikujúcej sa situácii hokejistov ŠHK 37 Piešťany, ktorí dovtedy získali v baráži o extraligu len dva body a v priebehu týždňa ich oslabil odchod dvojice útočníkov. Hokejistom sa však podarilo proti Novým Zámkom vybojovať v piatok večer víťazstvo 4:3 a situácia v play-oute ihneď vyzerá lepšie. Radosť si môžu spraviť detskí priaznivci loptových hier a ich rodičia, pretože v športovej hale na Gymnáziu Pierra de Coubertina chystajú PFK Junior Piešťany a CVČ Ahoj ďalší Deň talentov.

12898144_766599956774992_8039321865665415450_o

-lt/Foto: archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články