Connect with us

Aktuality

Editorial: Týžden na PNkách (11/2016)

Published

on

Posledný týždeň zimy už je už definitívne za nami a jar netrpezlivo čaká za dverami. Piešťany sa začínajú zelenať a naplno sa rozbehlo i jarné upratovanie. PNky Vás však bez ohľadu na zmenu ročného obdobia počas uplynulých dní opäť zásobovali čerstvými či nadčasovými správami a už tradične Vám ponúkame ich nedeľný prehľad.

IMG_1638_resizeHneď na úvod týždňa ste sa mohli dozvedieť, že Vrbové uspelo, v meste vyrastie ihrisko Žihadielko. Aj piešťanské deti sa však majú na čo tešiť, pretože Legovňa už slávnostne otvorila svoje brány.

 

Priniesli sme ako tiež správy z polície, ktorá varuje: “Pozor na internetových podvodníkov!”,  odštartovala bezpečnostnú akciu, zameranú na používanie pásov a detských autosedačiek. Policajti tiež prekazili drogový obchod, dílerom hrozí 3 až 10 rokov a učili sa pri cvičnom poplachu: Na letisku bola nahlásená bomba. Spolu s nimi zasahovali aj hasiči, ktorí okrem toho riešili prípad na diaľnici, kde Na D1 horel náves kamiónu s granulami.

DSC_1033_resize

Medzi Aktualitami vyvolal veľkú diskusiu článok o tom, že v bananskej zákrute ďalšia vodička skončila na streche a rovnako čitateľov zaujala aj informácia o prípade cukrárne na pešej zóne, kde Ostro fialovú fasádu budú riešiť pamiatkári. Oba články rozdelili diskutujúcich na dva tábory.

Keďže počas minulého týždňa verejnosťou ešte rezonovali výsledky volieb a čakalo sa na novú vládu, sme otvorili aj zopár nadregionálnych tém napríklad o hľadaní  “siedmich statočných” , či o spojení zástupcovia katolíkov i židov proti rasizmu a neznášanlivosti a dileme o nových monitorovacích radaroch, ktoré na cestách zrejme nebudú.

IMG_1274_resize
Minulý víkend sa činili aktivisti, ktorí na Striebornici stavali „žabie chodníky“ pretože, bozkávanie ropúch sa blíži a počas celého týždňa zasa brigádnici, ktorí aj dnes ešte upratujú brehy Váhu i Sĺňavy, ktorá je už o čosi čistejšia a brigáda vyvrcholí v nedeľu. Nadchádzajúcej jari či poriadku sa tiež týkali články Okolie cyklotrasy a chodníka za Priorom by mali upraviť do konca apríla a Bezdomovci na stanici okrem neporiadku vraj problémy nerobia, ako aj informácia o pravidelnej akcii na Deň vody, kedy bude TAVOS opäť zdarma kontrolovať vzorky

kultúrnej rubrike sme priniesli niekoľko pozvánok, ale i rozhovor s džezovo-swingovou speváčkou Dášou Libiakovou, ktorá vymenila Bystricu za Piešťany. Najmä pre organizátorov podujatí je určená informácia z Komisie pre kultúru a názvoslovie, ktorej  Pomôckou pre rozhodovanie o dotáciách má byť aj hodnotiaci hárok.

IMG_0189histórie nás zaujalo podujatie Balneologického múzea, pri ktorom i Bohaté hroby z Krakovian-Stráží vydali ďalšie tajomstvá a prinášame Vám aj pravidelný seriál o pamätihodnostiach mesta, kde sa venujeme Kúpeľnej liečebni Pro Patria.

Plný tém aj od čitateľov bol opäť náš Koktail. Ešte do konca marca môžete napríklad zahlasovať za vtáčie kŕmidlá či prírodnú učebňu pre školy, vyzvali sme Vás tiež podporiť Materské centrum Úsmev 2% z daní, určite neoľutujete a dozvedeli ste sa, že na prvého apríla chystá Nadácia Adeli zábavný charitatívny bazár v Auparku, príde aj z Pego2 z Old School Brothers. O svoje zážitky sa s nami i s Vami podelila aj študentka Miška: Semester na univerzite v Malajzii jej otvoril oči.
IMG_20160305_155444_resizeiaV športe, ako to už býva rezonovali i tie horšie správy. Hokejistom sa prestalo dariť a Havrani v play-out prehrali aj s Novými Zámkami. S „profíčkami“ z Košíc si naše Čajky tiež neodkázali poradiť a v zápase s Good Angels opäť ťahali za kratší koniec.

Darilo sa však mládeži, a to vo futbale, kde  juniori z PFK Piešťany vyhrali veľký turnaj v Galante, vo vodnom póle: Juniorky po dvoch víťazstvách a prehre na druhom mieste a v rugby: Reprezentácia do 18 rokov porazila mladých Viedenčanov. Striebornú medailu priniesol domov aj paracyklista Metelka, keď sa stal po tretí raz vicemajstrom sveta na pevnom kilometri.

Verejnosťou zarezonovala najmä mimoriadna správa o tom, že na Cenu Slovenska chce nadviazať Veľká cena Piešťan – už tento rok. Veríme, že nadšenie organizátorov sa pretaví do skutočnosti a Piešťany v druhej polovici septembra zažijú veľký motocyklový návrat.

dsc_3230[1]Zatiaľ Vám za redakciu portálu PNky želáme krásny zvyšok víkendu

Adriana Drahovská

Ilustr. foto: archív PNky, autori sú uvedení pri jednotlivých článkoch

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články