Connect with us

Aktuality

Editorial: Týždeň na PNkách (10/2016)

Published

on

Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky sú viac, či menej úspešne za nami a témy týkajúce sa zloženia parlamentu i zostavenia budúcej vlády naďalej nútia k zamysleniu, diskusii a často i k osočovaniu. Na našom webe sme našim čitateľom počas desiateho týždňa priniesli veľké množstvo článkov a okrem vyspovedania novozvolených poslancov z okresu Piešťany ste sa mohli dočítať o aktuálnom dianí v meste a okolí. Stručný prehľad toho najzaujímavejšieho nájdete opäť v nedeľnajšom editoriali.

DSC00847

V rubrike Aktuality sme sa začiatkom týždňa venovali téme výrubu stromov v Mestskom parku, ktorých odstránenie Služby mesta Piešťany odôvodnili napadnutím drevokaznou hubou. Potešil nás miestny dizajnér Michal Staško, ktorý v rámci veľtrhu Nábytok a Bývanie v Nitre vystavoval viaceré kúsky, vytvorené podľa jeho návrhov. Ešte väčšiu radosť nám spravil vo štvrtok, kedy ním navrhovaný stôl Naturist vyhral hlavnú cenu v kategórii Ostatné typy nábytku.

12791056_798289940303736_820894160679026663_n

Ešte v pondelok v komunitnom centre ŽiWell predstavili aktivisti svoje projekty do budúcnosti a dobrovoľníci s nimi mohli voľne diskutovať ohľadom otázok, ktoré ich zaujímali. Našich čitateľov zaujal článok týkajúci sa zberateľa a športového fanúšika Rudolfa Palkecha, ktorý na svojom balkóne na Vážskej ulici počas každodenného ranného rituálu vyvesuje inú vlajku.

IMG_3336_resizepožiar auto (5)

Smutná bola noc z utorka na stredu pre majiteľa dvoch motorových vozidiel, ktorému ich niekto v Leopoldove úmyselne podpálil. Naopak, potešujúca bola informácia týkajúca sa baristov z Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera, ktorí dosiahli na súťažiach mimoriadne úspechy. Rozporuplne sa asi cítili vodohospodári, ktorí sanovali brehovú nátrž v oblasti piešťanského Lida, pričom získali nečakaného „pomocníka“. Namiesto skutočnej pomoci im však pridal starosti, pretože na čistý stavebný odpad naviezol zmes odpadu obsahujúcu aj šatstvo, či plasty.

skládka (2)

Správa o tragickej nehode prišla vo štvrtok z Vrbového. Poľský robotník sa už zo zatepľovania paneláku domov nevráti, podľahol zraneniam spôsobených pádom z lešenia. Tragédia hrozila aj v lese pri Bukovej, kde bola nájdená nevybuchnutá munícia z II. svetovej vojny.

mina KRPZ

V piatok sme sa venovali téme zablatených chodníkov na sídlisku Adam Trajan, i zodpovednosti za nápravu, ktorá je momentálne otázna, pretože chodník i pozemky sú v súkromnom vlastníctve. Informovali sme vás aj o doslova alarmujúcich štatistikách, ktoré sa týkajú alkoholu za volantom v Trnavskom kraji. V sobotu 12. marca sme priniesli reportáž o návšteve nórskej veľvyslankyne Inge Magistad, ktorá prijala pozvanie Medzinárodného klubu žien.

IMG_0046

Novým poslancom Národnej rady Slovenskej republiky sme položili štyri rovnaké otázky a odpovede sme vám postupne priniesli v rubrike Názory. Dočítať ste sa mohli ako sa na voľby pozerá Alan Suchánek, Magdaléna Kuciaňová, Martin Beluský a Stanislav Drobný.

zito konkurz

V rubrika Koktail sme sa venovali Hudobnému kvízu, ktorý pripravili kvašáci v komunitnom centre ŽiWell. Folklórny súbor Žito zase naberá nové posily a ak sa vám ich činnosť páči, určite choďte vyskúšať svoje schopnosti na konkurze. Dočítať ste sa mohli aj o pripravovanom otvorení Parku miniatúr v Podolí, ktorý rozšíril svoju expozíciu o ďalšie zaujímavé kúsky.

DSC_9724-912x480

Koledníkom z Dobrej noviny sa zase podarilo vyzbierať viac ako 950 000 eur určených pre účely pomoci v niekoľkých afrických krajinách. Klub mladých turistov, Klub slovenských turistov Telovýchovnej jednoty Bezovec a piešťanského Centra voľného času Ahoj pripravuje na budúcu sobotu 19. marca jubilejný 60. ročník podujatia 100 jarných kilometrov.

IMG_0668_resize

Kultúrna rubrika priniesla našim čitateľom reportáž z otvorenia výstavy „Prvé lásky v nás nestarnú“na pôde Gymnázia Pierra de Coubertina vrámci projektu Táne Sedlákovej „medziGeneráciami“. Svetlo sveta uzrel nový videoklip k piesni Mier s tebou kapely Fuera Fondo, ktorej jadro tvoria hudobníci z okolia Piešťan i Nového Mesta nad Váhom. V Dome umenia bola ešte 4. marca otvorená zaujímavá výstava neprofesionálnej tvorby Trnavský objektív. Ocenenia v tomto ročníku získali Karol Belas a Vojtech Hank. Magna gallery zase pripravuje expozíciu Daniela Brunovského s názvom „Miestopisy stratených svetov“.

Plagat Magna-page-001

Športovcom v meste sa počas uplynulých dní darilo skôr striedavo. Florbalisti porazili tím Serede, čím si vybojovali postup priamo do semifinále. Piešťanské Čajky síce prehrali s Ružomberkom, ale do play – off by mali napriek tomu postúpiť z druhého miesta. Hádzanári MHK zdolali Dunajskú Stredu a už dnes o 17:00 ich čaká na gymnáziu zápas o prvé miesto tabuľky s Martinom.

hadzana

Hokejistom ŠHK 37 Piešťany sa súboj o play – off s hokejistami MHC Martin nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca a tak ich na záver sezóny čaká tuhý barážový boj o udržanie v Tipsort Lige. Už dnes o 18:00 nastúpia doma na prvý zápas proti Bardejovu. Vynikajúco sa darilo vodným pólistkám z Klubu vodného póla Kúpele Piešťany, ktoré na úvod ženskej ligy dosiahli vo všetkých troch úvodných dueloch víťazstvá. Naše farby so cťou hájili aj plavci Športového plaveckého klubu Kúpele Piešťany, pričom asi ich najväčším úspechom bolo víťazstvo Sáry Niepelovej na Majstrovstvách Slovenska v diaľkovom plávaní.

Niepelová v strede Paulíková vpravo

-lt/Foto: archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články