Dvesto eur za alkohol by už cyklisti po pive nemuseli platiť

24. júla 2012 Off Od

Poslanci Mostu-Híd predložili do parlamentu návrh, na základe ktorého by bolo cyklistom tolerované malé množstvo alkoholu v krvi. Ak novela cestného zákon prejde mohol by cyklista pred jazdou vypiť dve desaťstupňové pivá alebo tri deci vína.

[singlepic id=27650 w=320 h=240 float=right]Návrh totiž počíta s toleranciou 0,5 promile alkoholu v krvi. „Pri tejto hodnote koncentrácie etanolu v organizme cyklistu, nebude vedenie bicykla bez pomocného motorčeka v cestnej premávke považované za porušenie všeobecne záväzných právnych predpisov,“ píše sa v návrhu, ktorý sa dostal na júlovú schôdzu parlamentu.

Autori argumentujú napríklad tým, že isté množstvo etanolu v organizme môže byť namerané aj človeku, ktorý predtým alkohol nepožil: „Všeobecne je odbornou verejnosťou prijatý záver, že koncentrácia alkoholu v ľudskom organizme v hodnote 0,5 g/kg (promile), resp. 0,24 mg/l, je koncentrácia etanolu v krvi, ktorú možno považovať za bezpečnú pre cestnú premávku.“

Uvádzajú tiež, že určité množstvo alkoholu je tolerované vo väčšine krajín EÚ u všetkých účastníkov cestnej premávky. U nás novela počíta iba s cyklistami.

Za prvých šesť mesiacov tohto roka policajti v trnavskom kraji zistili alkohol u 382 cyklistov. Informovala o tom krajská hovorkyňa Martina Kredatusová. V tomto období spôsobili cyklisti 23 dopravných nehôd, siedmi z nich boli pritom pod vplyvom alkoholu. Na následky týchto nehôd zomreli dvaja ľudia, traja boli zranení ťažko a osemnásti ľahko.

„Priemerná pokuta za alkohol sa pohybuje od 150 do 200 eur v správnom konaní. V štatistike neevidujeme, koľko celkovo zaplatili cyklisti na pokutách za jazdu pod vplyvom alkoholu,“ uzavrela hovorkyňa.

Text: M. Palkovič