Connect with us

Aktuality

Dve strany jedného sviatku

Published

on

Na jednej strane – sviatok všetkých svätých a „dušičky“, na strane druhej – Halloween. Čas úprimných spomienok na zosnulých, ale tiež čas, kedy mnohí ľudia behajú po uliciach s gýčovými vencami, vykupujú sviečky, chryzantémy a všemožné dekorácie na hroby. Halloween, ďalšia trápnosť z „Nového sveta“ alebo sviatok, ktorý všetko zatieni? Mení sa spomienka na tých, s ktorými sme žartovali o vážnych veciach na biznis?

[singlepic id=6877 w=350 h=350 float=left]Sviatok všetkých svätých a pamiatka zosnulých, ľudovo nazývaná „dušičky“, je nielen v katolíckej cirkvi, ale aj vo všeobecnosti, spomienkou na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Duchovný rozmer tohto sviatku sa akoby čím ďalej viac vytrácal. Kedysi rodiny s deťmi pripravovali na hroby jednoduché vence z čečiny zdobené šiškami a lesnými plodmi s láskou a úprimnosťou. Dnes sa na prikrášľovaní pietnych miest nešetrí. Zaručenej akcii s dvadsať percentnou prirážkou sa u našich obchodníkov jednoducho nedá odolať. Sviatky sa stávajú komerčné a ľudia zabúdajú na ich duchovnú podstatu.

Kňaz Jozef, z farnosti spod Považského Inovca, zdôrazňuje okrem duchovného prežitia týchto dní aj možnosti veriacich: „Keďže zomreli nielen svätý, ale tiež ostatní ľudia, [singlepic id=6880 w=320 h=240 float=right]pamiatka všetkých verných zosnulých padla na deň po sviatku všetkých svätých, teda druhého novembra. Počas týchto dní by sme sa mali modliť, chodiť do kostola a vyprosovať si odpustky. Máme výsadu plnomocných odpustkov, keď Boh dáva človeku šancu, aby nemusel ísť do očistca za všetky hriechy z minulosti, ale v podstate, iba za pár mesiacov. Človek si má šancu štyrikrát do roka všetko vynulovať a Boh mu odpustí. Spoveď odpúšťa len hriechy, ale úplné odpustky aj tresty za všedné hriechy, za ktoré by sme mali ísť do očistca. Je to výsada, nie tradícia.“

[singlepic id=6881 w=320 h=240 float=left]Hallowen, hoci sa u nás donedávna neslávil, začína sa stále viac udomácnovať. Podľa pána farára: „ Pôvodné korene nachádzame v pohanskom sviatku na konci leta, kedy sa keltskí druidi v noci z tridsiateho prvého októbra na prvého novembra lúčili s letom. Na jeseň chodievali vyberať od ľudí úrodu, aby mali z čoho žiť. Brali nielen úrodu, ale tiež chlapcov, aby z nich mohli vychovávať nových druidov. Kelti verili, že na túto noc, keď leto odovzdáva žezlo vlády sa duše mŕtvych vracajú domov. Tých, ktorí im nechceli nič dať, aby prežili zimu, prekliali. Ľudia vyrábali lampy z vydlabaných riep, aby duchom posvietili na ceste. Boli to kruté rituály spojené s ľudskými obetami. Ako náhradu ublíženia Kristovi, umiestnili kresťania na prvého novembra sviatok všetkých svätých.“

Halloween, a s ním spojené bujaré zábavy hrôzostrašných a strašidelných masiek,  stoja u nás hlavne na komerčnosti. Podniky lákajú na halloweenske akcie, predajcovia masiek sa tešia podobne ako predajcovia sviečok a náhrobných ozdôb. Naša súčasnosť je zameraná na matériu. O tom niet najmenších pochýb. Tradície sa postupne vytrácajú a nahradzujú ich zvyky typické pre zahraničie. Skúsme sa radšej zastaviť, obzrieť a zaspomínať…

Autor: Tatiana Michalková   Foto: nc a Tomáš Hudcovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články