Dobrovoľní hasiči z Drahoviec majú dôvod na radosť. Vo štvrtok 18. januára večer sa im do hasičárne vrátila cisterna Tatra 138 po takzvanom repase. Kľúče od staronovej cisternovej automobilovej striekačky si hasiči prevzali z rúk prezidenta Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Alexandra Nejedlého. Predtým stihla delegácia ešte odovzdať dve Tatry 148 hasičom v Horných Orešanoch a Doľanoch.

História Dobrovoľného hasičského zboru Drahovce siaha až do roku 1882. Zbor má v súčasnosti päťdesiat hasičov, ďalší dvanásti členovia sú vyškolení a majú odbornú spôsobilosť na zásahy. K dopravnému automobilu Avia a k technickému vozidlu Mazda sa vrátila pôvodne vojenská tatrovka, neskôr prerobená na hasičskú.

„Vozidlo sme dostali z toho dôvodu, že podľa novej vyhlášky o hasičských jednotkách sme boli zaradení do kategórie A. Sme nápomocní hasičskému a záchrannému zboru. Naša stará, teda už nová Tatra bola vyrobená v roku 1966, takže si už zaslúžila pocit novoty. Po viac ako päťdesiatich rokoch nám už jednoducho dochádzala. Ešte doplníme do vozidla hadice, inak je plnohodnotné a pripravené na výjazd,” povedal pre pnky.sk veliteľ Dobrovoľného hasičského zboru Drahovce Jozef Varačka.

„Z tejto Tatry zostali pôvodné len poznávacie značky a volant, všetko ostatné vrátane nadstavby s nádržou je nové. Celá Tatra bola rozobraná do poslednej skrutky a pridali sme modernizačné prvky,“ povedal prezident HaZZ Alexander Nejedlý, ktorý deň predtým odsúhlasil drahovským hasičom dotáciu vo výške tridsaťtisíc eur na rekonštrukciu hasičskej zbrojnice.

Legendárne hasičské vozidlo je uznávané pre výborné jazdné vlastnosti v teréne. Nádrž na vodu má objem šesťtisíc litrov, menšia nádrž pojme šesťsto litrov penidla. Tatra 138 s pohonom 6×6 odvezie troch hasičov. Na auto sa vzťahuje dvojročná záruka. „Dúfame, že bude slúžiť ďalších dvadsať rokov, verím tomu, že nás ešte prežije. Prajem vám, aby tatrovka slúžila tak, ako má a aby, ako my hovoríme, zhrdzavela v garáži,” uzavrel Nejedlý.

-vv-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972