Aktuality

Dôvodom na odvolanie Bezáka mali byť aj rifle

By 16. júla 2012No Comments

Televízia TA3 zverejnila otázky položené odvolanému arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi, na základe ktorých mal byť odvolaný. Iniciátorom petície tieto dôvody nestačia.

[singlepic id=32275 w=320 h=240 float=left]„Vaša excelencia akoby sa ukazovala iba v civile (rifle a košeľa, úbor na gymnastiku), zosmiešňujúc reverendu ako odev černokňažníkov,“ píše sa v liste, ktorý získala TA3. Niektoré jeho časti zverejnila.

Vatikán mal okrem oblečenia vyčítať bývalému trnavskému arcibiskupovi aj to, že sa „obklopuje spolupracovníkmi s pochybnou povesťou, medzi ktorými sú kňazi s homosexuálnou náklonnosťou a inými, ktorí majú deti.“

V liste Bezák odpovedá, že vo svojej biskupskej činnosti používa patričný kňažský civil doplnený biskupským krížom a prsteňom a vo významných chvíľach nosí kompletnú biskupskú reverendu, ktorú si nechal ušiť v Ríme.

V odpovedi na pochybnú povesť svojich blízkych kolegov okrem iného napísal, že jeho najbližším spolupracovníkom je vtedajší generálny vikár Ján Orosh, ktorý po jeho odvolaní nastúpil do čela Trnavskej arcidiecézy.

Na obvinenie, že sa presťahoval z arcibiskupského paláca do domu, kde bývajú osoby s pochybnou povesťou, odpovedal: „Z jednej strany je spokojne ubytovaný už tri roky emeritný arcibiskup Mons. Ján Sokol a z druhej strany býva päť rehoľných sestier, ktoré pomáhajú na arcibiskupskom úrade.“

V liste ďalej Bezákovi vyčítajú vzťah k pápežovi a prestavbu arcibiskupskej kúrie na reštauráciu.

„Ak tieto doteraz zverejnené otázky položené pánu arcibiskupovi a jeho odpovede na ne sú skutočnými dôvodmi jeho odvolania, tým viac považujeme text našej petície za opodstatnený,“ povedala Alena Heřmánková za petičný výbor, ktorý žiada objasnenie a jasné pomenovanie dôvodov vedúcich k odvolaniu arcibiskupa. Petíciu doteraz podpísalo takmer 8-tisíc ľudí.

Konferencia biskupov Slovenska sa k zverejnenému listu odmietla vyjadriť. Róbert Bezák má Vatikánom zakázané s médiami komunikovať.

Text: M. Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972