Aktuality

Dôvera hodnotila nemocnice. NAW zaznamenala prepad

By 1. novembra 2011No Comments

Nemocnica Alexandra Wintra (NAW) sa v celoslovenskom rebríčku nemocníc posunula o 20 miest nižšie. Zo sedemnásteho za rok 2009 klesla na 37. miesto. Hodnotenie sa týka minulého roka. Vypracovala ho najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorá má vyše 1,4 milióna poistencov. Spoluvlastní ju investičná skupina Penta.

[singlepic id=18666 w=320 h=240 float=right]Podľa tlačovej správy zverejnenej s rebríčkom nemocníc, sa metodika hodnotenia medziročne nezmenila. „Opäť sa porovnávali medzi sebou príbuzné nemocnice, čím vznikol rebríček fakultných, všeobecných a detských fakultných nemocníc, takisto onkologických ústavov a kardiologických ústavov. V rebríčku sa zohľadnili informácie, ktoré vykázali nemocnice pri poskytovaní starostlivosti poistencom Dôvery v roku 2010, zároveň sa bral do úvahy aj prieskum spokojnosti pacientov na vzorke 6 320 respondentov,“ píše sa v tlačovej správe.

V zozname hodnotených parametrov sú napríklad úmrtnosť, spádovosť, opakované hospitalizácie, priemerná dĺžka hospitalizácie, operovanosť, náročnosť diagnóz (tzv. case mix) a ďalšie. Poradie nemocníc v rebríčku určil celkový index, ktorý v hodnotení dosiahli. Ten vznikol spočítaním výsledkov nemocníc v jednotlivých parametroch. Zariadenia dostali na základe indexu hviezdičky. Maximálny počet hviezdičiek je päť, minimálny jedna.

[singlepic id=9111 w=320 h=240 float=left]Nemocnica Alexandra Wintera dostala za rok 2010 dve hviezdičky. Zo 49 všeobecných nemocníc skončila na 37. mieste. Rok predtým bola na 17. mieste s troma hviezdičkami.

Piešťanskú nemocnicu relatívne dobre ohodnotili samotní pacienti. Mali známkovať správanie a prístup personálu, subjektívnu spokojnosť s úspešnosťou liečby, ale aj stravu a ubytovanie. Jednotka znamenala najvyššiu spokojnosť, päťka najnižšiu. NAW dostala výslednú známku 1,620 a v kategórii „spokojnosť pacientov“ sa umiestnila na 21. mieste.

Prečítajte si aj: Nový riaditeľ chce nemocnicu resuscitovať, Situácia okolo výpovedí lekárov je nejasná

Autor: Martin Palkovič Ilustr. foto: M. Palkovič a T. Hudcovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972