Connect with us

Aktuality

Dotácie už „odklepli“, peniaze dostane aj TV Karpaty

Published

on

Na mestskom zastupiteľstve vo štvrtok 26. mája sa poslanci zaoberali aj rozdeľovaním dotácií. Vo väčšine žiadostí nad tisíc eur sa členovia poslaneckého zboru priklonili k odporúčaniam komisií. Výnimku tvorili aktivity v oblasti kultúry, kde na návrh poslankyne Ivety Babičovej a viceprimátora Michala Hyneka peniaze prerozdelili inak a z dotačného balíka sa dostalo aj na televíziu Karpaty.

Zastupiteľstvo 26 (13)Žiadosť TV KARPATY na spracovanie reportáží o kultúrnych podujatiach sedemčlenná Komisia pre kultúru a názvoslovie na svojom rokovaní začiatkom mája neodporúčala schváliť, pretože podľa názoru členov nie je v súlade s VZN č. 3/2015. Člen komisie Pavol Pilař vtedy argumentoval aj tým, že ide o hlavnú podnikateľskú činnosť žiadateľa, ktorú vykonáva ako platenú službu na objednávku. Poslankyňa Ivety Babičová (SDKÚ-DS) na MsZ  prezentovala svoj postoj z mestskej rady, že ak dostane dotáciu TV Piešťany, malo by mesto podporiť obe televízie. TV Piešťany žiadala dotáciu na vysielacie práva na priamy prenos z bohoslužieb a z dotačného balíka dostala tisícku. Po diskusii v pléne poslanci odsúhlasili návrh zástupcu primátora Hyneka na skrátenie dotácie pre Cinematik z piatich tisícok eur na 3500 eur, o tisícku viac a rovnakú sumu dostal aj CityFest  a 1500 eur pôjde pre TV Karpaty.

Debata sa rozprúdila aj pri schvaľovaní vyššej, 35-tisíceurovej dotácie pre Klub vodného póla na podporu predĺženej prevádzky kúpaliska Eva. Poslanec Ján Jánošík (nezávislý – Klub Spoločne pre Piešťany) argumentoval tým, že z položky „aktivity v oblasti špecifických podnikateľských a zamestnaneckých aktivít“ mali byť podporení aj ďalší žiadatelia. Ten istý poslanec prezentoval aj výhrady k tomu, že Komisia pre školstvo a mládež neodporúčala financie pre projekt zážitkového vzdelávania Brick by brick Mareka Kalinčíka z C&M Languages. Poslanci nakoniec odsúhlasili sumy v týchto i ostatných oblastiach tak, ako ich navrhli komisie. Ktoré subjekty, okrem v texte spomenutých, dostanú peniaze z rozpočtu, tak nájdu jednotliví záujemcovia i v materiáloch na 3. zasadnutie Mestského zastupiteľstva na stránke mesta tu.

kupalisko eva 2014 1 - kópia

V tomto roku výška dotácií právnickým osobám a fyzickým osobám podnikateľom presiahla  110 tisíc eur. O peniaze na podporu aktivít v ôsmich oblastiach sa uchádzalo 81 subjektov – športovci, školy, ale aj občianske združenia a ďalšie inštitúcie. Z nich štyria nesplnili podmienky a z dotačného procesu boli vyradení. Podľa mestskej legislatívy sa o dotácie môžu uchádzať žiadatelia raz ročne o podporu vo výške do tisíc eur a nad tisíc eur. Žiadosťami sa zaoberajú jednotlivé komisie, menšie dotácie schvaľuj primátor a projekty nad tisíc eur Mestské zastupiteľstvo.

peniaze2Niektorí poslanci mali výhrady aj k tomu, že časť žiadateľov dotuje mesto aj z iných zdrojov, či už priamo z rozpočtu (mestské príspevkové organizácie) alebo prostredníctvom nepriamej dotácie ako poskytnutie priestorov či technickej podpory zdarma. Druhý viceprimátor Tomáš Hudcovič preto navrhol, aby do budúcna úrad pripravil aktualizované znenie mestskej legislatívy o dotáciách.

-red-, Zdroj: www.piestany.sk, foto: L. Turňa

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články