Connect with us

Aktuality

Týraný doberman má v tele viac ako tridsať diaboliek, po majiteľovi sa intenzívne pátra

Published

on

V utorok ráno spozorovali obyvatelia Banky krívajúceho psíka na Žiackej ulici. Päťročný kríženec dobermana a neznámej rasy bol dezorientovaný, no podľa svedkov nebol agresívny. Po prevezení k veterinárke podstúpil röntgenové ožarovanie, ktoré prezradilo, prečo psík ťažko našľapoval na zadné končatiny. Piešťanský útulok rozbehol pátranie po majiteľovi, podľa prvotných informácií stopy smerujú na Banku.

16640688_10208685842844281_4458911823896733375_nSvedkyňa videla prichádzať psíka smerom z hlavného ťahu. „Myslela som si, že niekomu utiekol. Tu sa mi, chudák, pred domom vyprázdnil. Mal krvavý ňufáčik, povytrhávanú srsť, ledva chodil… Keď zbadal psov z vedľajšej ulice, plazil sa za nimi po kanáliku,“ prezradila Bananka.

Obyvatelia ulice kontaktovali pracovníkov útulku, ktorí psíka previezli do veterinárneho centra na Lipovej ulici. Pretože našľapoval na zadné labky veľmi ťažko, podstúpil röntgenové ožarovanie. „Neožarovali sme celé zviera od chvosta po čumák, ale len životne dôležité orgány – hrudnú dutinu, brušnú dutinu a hlavu. Je tam zhruba 30-40 diaboliek,” povedala pre pnky.sk veterinárka Lucia Kučkovská. Všetko nasvedčuje tomu, že páchateľ strieľal diabolky zo vzduchovky do dobermana s časovým odstupom, nie naraz.

Zvieraťu na viacerých častiach tela taktiež vypadala srsť. „Preležaniny vznikli na miestach, kde koža priamo nasadá na kostený podklad. Zviera bolo v koterci na tvrdom podklade, pravdepodobne nemalo nejakú mäkkú podložku alebo vystlanú búdu,“ dodala veterinárka. Podľa nej je zjavné, že päťročný psík nemal možnosť aktívneho pohybu a pravdepodobne ani prístup k normálnej strave. Okrem spomínaných dekubitov má zničenú zadnú časť chrupu, ktorým sa pravdepodobne snažil prehrýzť pletivo alebo mreže voliéry.

V útulku má kríženec dobermana vyhradený vlastný koterec a je neustále monitorovaný pracovníkmi útulku. Vzhľadom na to, že psík je z pochopiteľných dôvodov rozrušený a môže byť nebezpečný, najbližšie dni bude zavretý v koterci. Podľa riaditeľky mu utratenie rozhodne nehrozí.

„Pokiaľ sa dopátrame majiteľa psíka, určite podáme trestné oznámenie v súčinnosti s regionálnou veterinárnou správou a políciou. Pokiaľ bol psík ozaj držaný 5 rokov v klietke a bol dostrieľaný, to už súvisí s týraním,“ prezradila riaditeľka piešťanského útulku Ľubomíra Baleková a dodala: „Určite sa psík nevráti pôvodnému majiteľovi, určite nie. Podnikneme všetky možné kroky, aby sa mal dobre. Momentálne psík dosť zle reaguje menšou agresivitou, ale máme skúsenosť, že po dvoch-troch dňoch sa takíto psíkovia upokoja.”

„Ak sú strelné zranenia staré, to znamená, že zviera s nimi žije niekoľko týždňov či mesiacov, nie je predpoklad, že teraz mu to bude robiť problémy. To sú všetko veci, ktoré sú zahojené, na koži už nie sú žiadne zmeny. Jediným problémom sú problémy s chôdzou,” uzavrela Lucia Kučkovská.

Prípad budeme naďalej podrobne sledovať. Ak máte o majiteľovi psíka akékoľvek informácie, kontaktujte piešťanský útulok, prípadne našu redakciu.

-text, foto a video: vv-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články