Connect with us

Aktuality

Domčekovú dnes odvolali z funkcie riaditeľky piešťanskej nemocnice

Published

on

V Nemocnici Alexandra Wintera sa dnes dopoludnia po druhýkrát tento týždeň zišla na mimoriadnom zasadaní správna rada. Hlavným bodom rokovania bolo aj tentokrát odvolávanie riaditeľky Márie Domčekovej. Nemocnicu by po hlasovaní mal zatiaľ ako zastupujúci štatutár viesť Štefan Kóňa. Za odvolanie riaditeľky paradoxne nehlasovali zástupcovia zamestnancov Alan Suchánek a Magdaléna Kovačovičová, ktorí poukázali na nákup predraženého CT. Správna rada je totiž podľa ich postoja vytvorená nezákonne a jej rozhodnutia môžu byť v budúcnosti spochybnené. 

P1030307-640x480

Správna rada už dva roky zasadá protiprávne, nakoľko jej šiesty člen bol vymenovaný napriek nesúladu so štatútom nemocnice. Dvaja členovia rady, lekár Alan Suchánek a Magdaléna Kovačovičová, ktorých zvolili zamestnanci nemocnice, tak mohli byť v akomkoľvek bode prehlasovaní. Do funkcie vtedy ministerka Zuzana Zvolenská dosadila štvrtého nominanta listom. Rezort zdravotníctva jeho menovaním získal väčšinu, od čoho sa následne odvíjala výmena riaditeľa Róberta Mamrillu i hlasovanie za nákup CT prístroja. Ten bol vraj predražený o viac ako 600000 eur.

Nemocnica je podľa slov Alana Suchánka vo veľmi zlej kondícii a na jej čelo by bolo potrebné dosadiť skúseného krízového manažéra. Novozvolený zastupujúci riaditeľ Štefan Kóňa, za ktorého hlasovali členovia správnej rady za Ministerstvo zdravotníctva prišiel na post primára Ortopedického oddelenia Nemocnice Alexandra Wintera počas pôsobenia Márie Domčekovej.

suchanek-kovacovicova-21„Správna rada je práve ten najväčší problém, na ktorý upozorňujeme už od roku 2012. Zakladacia listina nemôže byť menená členmi správnej rady, je tu porušovaná demokracia, Ministerstvo zdravotníctva absolútne nekoná a sú tu tiež porušované zákony, základné princípy a morálka. Je pre mňa nepochopiteľné, že tento protiprávny stav trvá už takmer dva roky a zdá sa, že bude pretrvávať aj naďalej. Na stranu spravodlivosti sa postavila len Generálna prokuratúra,“ povedal doktor Suchánek o tom, ako vníma situáciu v nemocnici a správnej rade.

„Minister zdravotníctva víta, že vyšetrovanie v danej veci pokročilo. Zároveň pred pár dňami avizoval, že apeluje na správnu radu nemocnice, aby sa čo najskôr zišla a zaujala v danej veci stanovisko. Správna rada piešťanskej nemocnice na dnešnom rokovaní odvolala obvinenú riaditeľku nemocnice,“ napísal hovorca Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky Peter Bubla.

S otázkami týkajúcimi sa obvinení a pondelňajšieho zasadania správnej rady  sme kontaktovali aj Máriu Domčekovú, ale doteraz na ne neodpovedala.

Mária Domčeková prišla o svoj post až potom, ako proti nej vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vzniesol obvinenie pre prečin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu. Kauza už stála miesta predsedu parlamentu Pavla Pašku, ministerku Zuzanu Zvolenskú a poslankyňu strany Smer Renátu Zmajkovičovú, ktorá bola v čase nákupu CT šéfkou dozornej rady. Spolu s ňou v trojčlennej rade, ktorá mala dozerať na chod nemocnice sedeli Adriana Herdová, ktorá pre Zmajkovičovú pracovala ako poslanecká asistentka a poslanec v piešťanskom mestskom zastupiteľstve za Smer, Ján Ranostaj.

V kauze nedávno obvinili osem ľudí, okrem iných aj Máriu Domčekovú, niektorých členov správnej rady a mali by medzi nimi byť aj dvaja členovia komisie, ktorá vznikla v súvislosti s verejným obstarávaním. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody vo výške 10 až 15 rokov.

-lt/foto: archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články