Connect with us

Aktuality

Dôchodcom sa dobýjal do domu, keď nepochodil, zdemoloval im auto. Polícia je stručná: „Prípad preverujeme“.

Published

on

Keď si obyvateľka jedného z domov v zastrčenej uličke starých Piešťan, už na zaslúženom odpočinku, v obyčajný augustový utorok išla urobiť rannú kávu, netušila, aká dráma ju o chvíľu čaká. Keď začula vonku krik, pozrela sa z okna a uvidela neznámeho muža, ako lomcuje bránkou ich domu a kričí: „Pusti ma!“. Srdce sa jej rozbúchalo a ruky rozklepali, ale to bol ešte len začiatok.

IMG_6548Mladý muž, ktorého nikdy predtým nevidela, evidentne opitý, alebo pod vplyvom liekov, sa snažil dostať cez nízky plot ich domu. Čoraz zúrivejšie lomcoval kovovou bielou bránkou a reval, aby ho pustila dnu, lebo je unavený: „Otvor, ja som prešiel deväťsto kilometrov, chcem si odpočinúť!“ Roztrasená žena chytila mobil a chcela volať políciu. Medzitým sa zobudil jej manžel. Podarilo sa im vytočiť 158-ičku a čakali na príchod policajtov. Neznámy útočník, keďže sa zrejme aj kvôli svojmu stavu, cez bráničku nedokázal dostať, obrátil svoju agresivitu k ich autu, ktoré stálo na ulici a začal ho demolovať. Najprv vytrhol značku, skrútil ju, obišiel auto a poškriabal ňou lak. Potom sa snažil odtrhnúť spätné zrkadlo.

 

Majiteľ domu, tiež dôchodca, sa už neudržal, vybehol von a začal na neho kričať, aby prestal. „Odmenou“ mu boli len nadávky najhrubšieho zrna a ďalšie pokusy, dostať sa cez plot. Podobné slovné útoky sa ušli aj jeho manželke, ktorá vyšla von, práve keď dorazila hliadka mestskej polície. „Boli traja a nemohli si s ním poradiť,“ spomína na chvíle, ktoré sa im zdali celou večnosťou, otrasená Piešťanka. Útočníka nakoniec mestskí policajti horko-ťažko naložili do auta, keď na miesto už dorazilo aj auto štátnej polície. „Nechali nás tam stáť a odišli,“ tvrdí žena,“ nikto nám nič nepovedal, nikto sa nás nič nepýtal.“ Keď prvý šok pominul, začalo jej byť čudné, prečo prišli ako prví mestskí policajti, pretože volali 158-ičku. Po kontrole času volania na mobile a odhadu času príchodu hliadky štátnej polície jej vyšlo, že dorazila až približne po štyridsiatich minútach.

IMG_6543

Pretože hliadky sa manželov na podrobnosti incidentu nepýtali, rozhodla sa, že pôjde na políciu sama. „Žiadala som, že chcem podať trestné oznámenie. Hoci policajt, ktorý ma vypočúval, povedal, že o prípade nič nevie, urobil zápis, a ja som ho podpísala. A zároveň mi napadlo, že mestskí policajti im to odovzdajú,“ vysvetľuje a hovorí, že si ešte pamätá, ako upozorňovala, že píše o priestupku, ale podľa nej ide o trestný čin poškodzovania cudzieho majetku.

polícia OO (5)Tým sa však udalosť ešte neskončila. Po jej návrate domov za ňou popoludní dobehol sused, vraj videl útočníka, ako sa po ich ulici preváža na aute, dokonca ho odfotil na mobil. Vynervovaná žena nechcela veriť vlastným očiam, keď zrazu sama zbadala mladého muža z rána, ako chodí po ich dvore. Kričal niečo o tom, že sa prišiel ospravedlniť, ale nakoniec vysvitlo, že hľadá svoj iphone. „Prečo ho polícia nezatvorila? Veď bol ráno úplne mimo! Ako to, že ho pustili a ešte aj jazdil autom?“ nechápe a pýta sa dôchodkyňa, ktorá po incidente musela navštíviť psychiatra a obrátila sa i na redakciu PNiek.

polícia OO (1)
Otázky o čase príchodu a dôvode, prečo útočníka nezadržali a či polícia vyhodnotila skutok ako trestný čin, sme na jej popud položili mestskej i štátnej polícii aj my. Od náčelníka MsP Marcela Mihalika sme dostali informáciu, že ich auto dorazilo na miesto o 7,06,43 h, čo bolo približne desať minút od volania. Podľa neho muža držali dve hodiny na oddelení a potom spis odovzdali štátnej polícii.

KeetecsatHovorkyňa Krajského policajného riaditeľstva policajného zboru v Trnave Mária Linkešová nám najskôr odpísala, že naše podanie preveruje interná kontrola. A keďže ešte nie je ukončená, k postupu piešťanskej hliadky nemôžu podať ďalšie informácie. Čo sa týka útočníka, podľa jej slov „polícia prípad preveruje ako poškodzovanie cudzej veci a poverený policajt vykonáva úkony, aby mohol vo veci ďalej rozhodnúť.“

Od toho rána uplynul už viac ako mesiac, do domu však čas nepriniesol pokoj. Obaja manželia bojujú s vážnymi zdravotnými problémami a po útoku sa ich stav zhoršil. Pred pár dňami ich konečne zavolali na výsluch. Na svoje otázky, prečo polícia nechala útočníka na slobode, hoci bol evidentne pod vplyvom návykovej látky, a prečo tak dlho trvalo, kým prišli, však zatiaľ relevantnú odpoveď nedostali.

IMG_6549Medzitým zistili, že do ich domu sa dobýjal 29-ročný Michal N. z obce v okrese Malacky. Vo svojom bydlisku dokonca kandidoval v komunálnych voľbách. Mladého muža manželský pár nikdy predtým nevidel a netuší, prečo urobil to, čo urobil. Pani z Piešťan je ale napriek svojmu chatrnému zdraviu ochotná ísť na súd a urobiť všetko, aby sa mu incident len tak jednoducho neprepiekol. „Okrem majetkovej sme utrpeli aj veľkú psychickú ujmu,“ hovorí zo slzami v očiach. Ich prípad sa rozhodla zverejniť a pomoc hľadala aj na Mestskom úrade.

IMG_6544

Vraví, že chce iba spravodlivosť, a zároveň ide o memento pre verejnosť, aby venovala pozornosť osamelým starnúcim rodičom, príbuzným, známym či susedom, ktorí sa často stávajú obeťami rôznych podvodníkov či útočníkov.  „Neignorujte naše volanie o pomoc,“ vyzýva týmto aj všetkých kompetentných, ktorí sa nielen ich prípadom zaoberajú.

-ad- (Článok bol autorizovaný zdrojom redakcie), ilustr. foto: PNky

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články