Connect with us

Aktuality

Dobrovoľníci budovali pri Striebornici zábrany, každoročne ochránia tisíce žiab

Published

on

V nedeľu 12. marca sa asi tridsať dobrovoľníkov vybralo k vodnej nádrži Striebornica. Na úbočí priľahlých rolí začali budovať zábrany, ktoré majú ochrániť viacero druhov žiab pred zrazením autom. Práce má už tradične pod palcom Občianske združenie Kvas.

17192163_1228703863845698_8723858385846876168_o

Po počiatočnej porade sa približne o desiatej dopoludnia pustili do prác členovia občianskeho združenia, rodičia s deťmi i dobrovoľníci z Piešťan a okolia. S kopaním rýh, osádzaním oporných kolov a kladením fólie pomáhala vďaka projektu Európska dobrovoľnícka služba aj mladá Talianka a tiež zoológ zo Správy CHKO Malé Karpaty. Zábrany budú dlhé spolu asi 900 metrov a v prípade, že ich aktivisti s dobrovoľníkmi dnes nestihnúť osadiť, budú pokračovať počas najbližšieho týždňa.

Žaby a všeobecne obojživelníky majú pre ekosystém väčší prínos, ako sa na pohľad zdá. „Obojživelníky sú predátormi hmyzu, vedia udržiavať populáciu škodcov. Žijú hlavne v lese a jeho okolí. Obojživelníky sú jedna z najohrozenejších skupín spomedzi všetkých živočíchov. Sú naviazané na ďalšie druhy – buď sú predátormi pre ne alebo samotné obojživelníky sú potravou pre iné živočíchy. Akonáhle nám vypadne celá skupina z ekosystému, ten sa začne rúcať. Obojživelníky sú takou istou súčasťou prírody ako my. Všetko všeobecné ohrozenie prírody v konečnom dôsledku ohrozuje aj nás,“ povedal Aurel Rusnák z Občianskeho združenia Kvas.

IMG_4896

Okolie Striebornice obývajú dva druhy žiab. „Jedna skupina je celoročne naviazaná na vodu a býva priamo v nej alebo v jej blízkosti. Okrem nej existujú aj druhy zemné, ktoré sú naviazané skôr na suchozemské prostredie. Tie tiahnu a stretávame ich tu. Najviac je ropúch bradavičnatých, sú tu aj ropuchy zelené a tri druhy skokanov – skokan hnedý, štíhly, ostropyský,” prezradil Rusnák.

Posledné roky okrem prenášania žiab spoza fólie chodia dobrovoľníci popri ceste aj do vyšších oblastí a tiež okolo jazera, kde žaby vyhľadávajú a následne prenášajú. „Keď sme chodili popri fólii, prenesených bolo od 1 500 do 3 000 žiab, teraz ich mávame od 2 000 do 5 000. Je to zmenou našej metodiky, nie je to tým, že by sa populácia vyvíjala,” doplnil Rusnák.

IMG_4847

Prenos žiab prebieha každoročne vo večerných hodinách. „Podmienky musia vyhovovať ťahu – musí byť v lokalite približne desať stupňov, ideálne je, ak je trošku vlhko. Ťah sa začína väčšinou v polovici mesiaca, okolo pätnásteho či dvadsiateho marca. Na koľko vieme predpovedať počasie, na toľko vieme aj predpovedať, či ťah bude, alebo nebude, sú to asi tri dni vopred,” dodal Aurel Rusnák. Dobrovoľníci monitorujú lokalitu asi jeden mesiac. Ak je stabilne teplo a vlhko, prípadne večer aj mrholí, osemdesiat percent žiab uskutoční ťah za tri či štyri dni.

„Pozývam všetkých na večerné prenosy. Je to super zážitok s čelovkami a reflexnými vestami. Určite dáme na PN-kách avízo, keď sa ťah začne,“ uzavrel Aurel Rusnák z OZ Kvas.

-vv-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články