Connect with us

Aktuality

Dobrá správa pre záhradkárov ZO Sĺňava-hať Drahovce

Published

on

Ľady sa konečne pohli… Tak pre začiatok leta trochu nezvyčajne si dovolím nazvať dobrú, ba výbornú správu pre uzívateľov záhradiek v našej záhradkovej osade pod haťou v Drahovciach! Približne 6,5 roka od podania našej žiadosti o vysporiadanie pozemkov v záhradkárskej osade obvodný pozemkový úrad v prebiehajúcom konaní schválil „úvodné podklady“ k procesu vysporiadania pôdy v našej záhradkárskej osade.dsc_0381[1]

Prečo výborná správa? V skutočnosti tým pozemkový úrad po tak dlhom čase uznal, že my záhradkári – členovia ZO SZZ Sĺňava-hať Drahovce, sme pri podávaní žiadosti pred Vianocami 2008 splnili všetky požadované kritériá, ktoré v tom čase vyžadoval zákon č. 64/1997 Z.z. o užívaní pozemkov v záhradkovýchn osadách a vysporiadaní vlastníctva k nim. Úrad v podstate uznal, že geometrický plán predložený vtedy ZO SZZ Sĺňava – hať Drahovce tvoriaci „záhradkársku časť“ úvodných podkladov sú v poriadku a proces konania mohol začať.

Druhú časť úvodných podkladov tvorí register pôvodného stavu…, ktorý bol vypracovaný na žiadosť pozemkového úradu k 31.12.2014. Vážne nedostatky v dokumente napadli aj niekoľkí pôvodní vlastníci pozemkov v našej záhradkovej osade. Moje námietky k registru… , ktoré som podal na pozemkový úrad po zahájení konania k vysporiadaniu záhrad (11.3.2015), som verejne prezentoval na aprílovom zhromaždení občanov – záhradkárov na sídlisku Juh v Piešťanoch, ako aj na výročnej schôdzi členov našej ZO SZZ.

Pýtate sa, že prečo konanie začalo až teraz, po toľkých rokoch, ak sme my záhradkári splnili potrebné kritériá a podali všetko, čo obvodný pozemkový úrad potreboval? Na túto otázku nám môžu odpovedať iba kompetentní úradníci. Pravdou je, že našu žiadosť sme podávali na obvodný pozemkový úrad so sídlom v Trnave a v uplynulom období sa v súvislosti s reorganizáciou štátnej správy úrad presťahoval do Piešťan. Prirodzene tým prebral kompetencie a všetky nedoriešené žiadosti predchádzajúceho úradu. Že by to boli „povinné“ straty pri sťahovaní? Nebudem o tom polemizovať, dôležité a výborné je, že sa to konečne začalo riešiť a prekážky vo vysporiadaní nie sú na strane záhradkárov…

Oznámenie, že pozemkový úrad pred pár dňami schválil „úvodné podklady“ som si prečítal na vývesnej tabuli v našej osade teraz cez víkend. Bolo to pre mňa trochu prekvapenie, lebo som čakal neskoršiu reakciu pozemkového úradu, najmä po podaní námietok niekoľkých pôvodných vlastníkov pozemkov v našej osade voči úvodným podkladom… Prekvapil ma aj sprievodný dodatok dopísaný niekým z členov výboru našej ZO SZZ, aby sa záhradkári nezúčastňovali žiadnych verejných zhromaždení na danú tému, podobne ako v apríli po začatí konania vo veci… Kto by také zhromaždenie chcel organizovať?

Medzičasom som už aj ja ako záhradkár podal na pozemkový úrad odvolanie proti jeho zamietavému rozhodnutiu k mojim námietkam k úvodným podkladom, presnejšie voči registru pôvodného stavu, ktoré mi bolo doručené 15.6.2015.

Informácie o reakcii nadriadeného orgánu (vo vzťahu k obvodnému pozemkovému úradu) na moje odvolanie voči rozhodnutiu o zamietnutí mojich námietok nájdete čoskoro po jej doručení aj na webovej stránke Nezávislej občianskej iniciatívy, založenej dňa 1.6.2015 www.NOI-Piestany.sk.
Peter Zemánek Ilustr. foto: arch

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články