Do sčítania obyvateľov sa zapojilo už 57 % Piešťancov

Do sčítania obyvateľov sa zapojilo už 57 % Piešťancov

9. marca 2021 Off Od PNky.sk

Sčítací elektronický formulár vyplnilo k 8. marcu 2021 v Piešťanoch 57,02% obyvateľov. Celoslovenský priemer je podobný. Doteraz sa sčítalo 58 % obyvateľov Slovenskej republiky, čo je takmer 3 250 000 ľudí.

Sčítanie obyvateľov sa začalo v pondelok 15. februára. Prvýkrát v histórii je založené na kombinácii už existujúcich údajov s údajmi od obyvateľov a je plne elektronické.

Obyvateľ sa sčíta sám. Môže tak urobiť cez web stránku scitanie.sk alebo pomocou mobilnej aplikácie SODB 2021 (App Store / Google Play). Elektronické sčítanie samovyplnením formulára potrvá do 31. marca 2021. Asistované sčítanie bude prebiehať od apríla do konca októbra.

Povinnosť sčítať sa majú podľa zákona všetci obyvatelia, ktorí majú na Slovensku trvalý, prechodný, ale aj tolerovaný pobyt. Sčítať sa je povinný aj občan Európskej únie, ktorý má na Slovensku obvyklý pobyt. Neplnoleté osoby je povinný sčítať rodič, prípadne zákonný zástupca. Za nesplnenie povinnosti hrozí pokuta.

Zaujímavosťou je, že v obci Jaslovské Bohunice je už sčítaných 76 % obyvateľov. Najlepšou obcou z tohto pohľadu je Nižná Pisaná v Prešovskom kraji, kde formulár vyplnilo už 94 % obyvateľov.

Zdroj: piestany.sk / scitanie.sk