Do projektu komunitná cyklodielňa sa môže zapojiť každý

Do projektu komunitná cyklodielňa sa môže zapojiť každý

28. februára 2014 Off Od

Piešťany podľa niektorých postupne strácajú prívlastok mesto bicyklov. S tým sa odmietajú zmieriť aktivisti, ktorí tu chcú vybudovať komunitnú cyklodielňu. Do jedinečného projektu sa môže zapojiť každý.

Michal Fiala z OZ Sĺňava a Aurel Rusnák z OZ Kvas predstavili túto myšlienku v utorok na diskusii o potenciáli cyklistiky. Nové stanovisko bicyklov by podľa nich mohlo v blízkej dobe vzniknúť pri Dine, komunitná cyklodielňa pri centre ŽiWell.

„Vieme poskytnúť priestory, ale hľadáme dobrovoľníkov, ktorí by nám vedeli akokoľvek pomôcť s rozbehnutím tohto projektu,“ povedal Michal Fiala a dodal, že ďalšie bezpečné stanovisko bicyklov môže vzniknúť na železničnej stanici.

Podľa Aurela Rusnáka by bola komunitná dielňa za určitých podmienok prístupná širokej verejnosti: „Ktokoľvek má chuť na tom participovať, môže sa prihlásiť.“ Ak má niekto starý, prebytočný bicykel môže ho priniesť, v komunitnej dielni ho spojazdnia.

Podobné projekty už fungujú v západnej Európe aj v Bratislave. Navštevujú ich ľudia, ktorý si chcú svojpomocne opraviť svoje ekologické dopravné prostriedky, ale nemajú na to potrebné náradie alebo skúsenosti. Cieľom je aj spájanie ľudí s podobnými záujmami. „Môžeme organizovať cyklovýlety, workshopy alebo prednášky na rôzne zaujímavé témy,“ dodal Aurel Rusnák.

V prípade, že sa okolo záľuby v bicyklovaní vytvorí komunita, bude môcť efektívnejšie ovplyvňovať rozhodovanie úradov v oblasti rozvoja cyklistiky. Príkladom môže byť bratislavská Cyklokoalícia, ktorej členovia úzko spolupracujú s tamojšou samosprávou.

Text a foto: Martin Palkovič