Connect with us

Aktuality

Do plánov na oživenie cestovného ruchu sa zapoja aj študenti dvoch univerzít

Published

on

Prvá skupina študentov Univerzity Komenského v Bratislave pod vedením Angeliky Švecovej z Katedry regionálnej geografie, ochrany a plánovania krajiny Prírodovedeckej fakulty UK počas minulého piatka a soboty začala v Piešťanoch s dotazníkovým prieskumom. Jeho výsledky by malo mesto využiť pri tvorbe koncepcie rozvoja cestovného ruchu. Vysokoškoláci sa zamerali na získavanie informácií od občanov mesta, jeho návštevníkov i podnikateľov pôsobiacich v oblasti cestovného ruchu. Po vyhodnotení, ktoré by mala mať univerzita približne koncom júna, dostane výsledky prieskumu k dispozícii Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany. Podobný projekt spolupráce pripravuje OOCR aj s Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre.

IMG_1763Ako uviedol predseda predstavenstva Rezortu Piešťany a poslanec Peter Tremboš (nezávislý – Klub Spoločne pre Piešťany) v ostatnom období začali intenzívne spolupracovať s významnými slovenskými vedeckými a pedagogickými ustanovizňami, zaoberajúcimi sa problematikou cestovného ruchu a nešlo tak o jednorazovú akciu.

 

 

„Študenti sa ešte počas semestra, v rámci predmetu „Strategické plánovanie“ venovali získavaniu a spracovaniu dostupných informácií o Piešťanoch a cestovnom ruchu. Následne absolvovali jednodennú návštevu nášho mesta. Súčasťou tejto rekognoskácie bola prednáška s diskusiou o vývoji cestovného ruchu v Piešťanoch a prehliadka mesta. Až potom sa realizovalspomínaný dotazníkový prieskum, ktorý sa uskutočnil tento piatok a v sobotu. Do konca júna by mali byť jeho výsledky vyhodnotené a poskytnuté Rezortu. V ďalšom školskom roku budú študenti na základe takto získaných informácií spracovávať vlastné návrhy na podporu cestovného ruchu,“ vysvetlil P. Tremboš.

IMG_1774
IMG_1759Počas víkendového zberu dát boli dievčatá a chlapci rozdelení do troch skupín, z ktorých každá oslovovala inú časť respondentov – obyvateľov, návštevníkov a podnikateľov. Podľa študentov boli najochotnejší odpovedať na otázky v dotazníkoch návštevníci, potom obyvatelia. Tí sa najčastejšie sťažovali na stav ciest a chodníkov či slabú komunikáciu s mestom a všetkým chýba najmä kúpalisko. „Mali by si vraj zobrať príklad zo zahraničia, ako to tam funguje,“ odporúčajú podľa študentiek niektorí obyvatelia vedeniu mesta. Najväčší problém vyjadriť sa mali podnikatelia – majitelia či vedúci reštauračných zariadení, hotelov a ďalších zariadení služieb. Často sa dopytujúci stretli s odmietaním slovami ako “nemám čas“ alebo „mali ste sa ohlásiť vopred“.

IMG_1761

IMG_1758Ako informovala Angelika Švecová, pre študentov je táto práca pre Rezort Piešťany zároveň súčasťou ich štandardnej výuky a umožňuje im lepšie sa pripraviť na výkon budúceho povolania. Úlohou Rezortu je podľa P. Tremboša vytvoriť pre študentov také podmienky, aby prieskum mohli čo najlepšie zrealizovať. „Následne očakávame, že získané informácie budeme mať možnosť využiť pri spracovaní koncepcie rozvoja cestovného ruchu,“ dodal zástupca OOCR.

navštevnici-page-001navštevnici-page-002Podobný projekt spolupráce pripravuje Rezort Piešťany aj s Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre. Jej študenti budú v Piešťanoch a v jeho okolí robiť podobný prieskum celý budúci týždeň. Podľa Petra Tremboša tak organizácia získa z dvoch nezávislých zdrojov zaujímavé informácie z prieskumov, ktoré by inak nebola schopná vlastnými silami zrealizovať. Predstaviteľ Rezortu pomýšľa v jesenných mesiacoch aj zorganizovať workshop, na ktorom by sa mohla s výsledkami týchto prieskumov oboznámiť i verejnosť.

-red-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články