Aktuality

Do Piešťan príde relikvia sv. Cyrila

By 14. júla 201119 júla, 2011No Comments

Pozostatky byzantského filozofa, misionára a zakladateľa slovanského písomníctva privítajú veriaci v piatok 15. júla o 18.00 h v Kostole sv. Štefana na slávnostnej svätej omši. Po piešťanskom dekanáte potom bude putovať päť dní až do 19. júla, kedy sa uskutoční rozlúčková svätá omša v Kostole sv. Cyrila a Metoda. Dovtedy ju budú môcť veriaci vidieť vo Veľkých Kostoľanoch, Vrbovom a Drahovciach.

[singlepic id=12670 w=320 h=240 float=left]„Priestor na tiché zastavenie pri relikvii bude v každej farnosti vždy po svätej omši,“ povedal dekan Ján Bederka. Kostol bude podľa jeho slov sprístupnený dovtedy, kým bude záujem.

Svoju púť po všetkých slovenských diecézach začala relikvia sv. Cyrila 30. decembra 2010. Je to príprava na 1150. výročie príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, ktoré si pripomenieme v roku 2013. Vzácna pamiatka, ktorú Vatikán daroval slovenskej cirkvi počas druhého vatikánskeho koncilu, sa späť do Nitry, kde je trvalo uložená, vráti až o rok. Jej putovanie po Slovensku má veriacim pripomenúť odkaz oboch vierozvestcov.

[singlepic id=13977 w=320 h=240 float=right]„S relikviou sa spájajú zázraky uzdravenia a vypočutia prosieb. Pred príchodom do Nitry v roku 1964 boli pozostatky uložené vo vatikánskej Bazilike sv. Klimenta, v Kaplnke sv. Cyrila a Metoda. V období totality tam pôsobili naši kňazi, aj kardinál Tomko, a oni sa zaslúžili o to, že časť ostatkov prišla na Slovensko,“ vysvetlil Ján Bederka.

Konštantín Filozof, ktorý tesne pred smrťou prijal meno Cyril, sa narodil v roku 827. Počas svojho života patril k popredným osobnostiam svetského aj duchovného života. Spolu s bratom Metodom založil slovanské písomníctvo a u pápeža dosiahol schválenie slovanskej liturgie. Zomrel v Ríme vo veku 42 rokov. Pozostatky jeho brata Metoda sa doteraz nenašli.

Autor: mp

 

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972