Connect with us

Aktuality

Do ľadovej Sľňavy sa ponoril tucet otužilcov, nechýbali ani odvážne skoky

Published

on

Po piatich rokoch opäť zamrzla celá plocha vodnej nádrže Sĺňava. Túto skutočnosť využívajú posledné tri týždne milovníci najrôznejších zimných športov. V nedeľu 29. januára doobeda to boli práve otužilci, ktorí sa na niekoľko minút ponorili do vody s teplotou necelý 1 °C. Podujatie pripravil Bufet Dino v spolupráci s občianskym združením Sĺňava Piešťany.

IMG_8260

Podľa aktivistu a prevádzkovateľa bufetu Dino Michala Fialu je na Sĺňave a v jej okolí možné praktizovať rôzne druhy športov: „Príroda a šport sa tu dajú rôzne kombinovať. Korčuliari využívajú odhrnutý sneh; kým ešte sneh nebol, dalo sa korčuľovať aj s pohľadom na dno a dali sa pozorovať ryby. Zamrznutú hladinu využívajú aj bežkári a videli sme tu prvých ‚skúšačov‘, ktorí si užili surfovanie na ľade. Dnes sme mali ľadovú kúpačku vo vode, po ktorej si otužilci zabehali, čo je zase ďalší šport. Pokiaľ sa oteplí a hrádza bude suchá, ľudia aj v zime využijú kolieskové korčule. Piešťanskou raritou je zas celoročné bicyklovanie.“

Organizátori najprv motorovou pílou vyrezali do ľadu hrubého 15 až 20 centimetrov štvorcový otvor. Do ľadovej vody po rebríku vliezol tucet rôzne starých (mladých) mužov prevažne z Hlohovca, Trnavy, ale aj Piešťan. Po chvíli sa k nim pridala odvážna slečna a gumová kačička s teplomerom, ktorý ukazoval 0,8 °C. Teplota vzduchu dosahovala asi -5 °C.

IMG_8280

Niektorým stačil minútový pobyt v ľadovej vode, väčšina však v zimnom bazéne zotrvala celých desať minút. Aby sa telo zohrialo, otužilci prebehli na druhý breh Sĺňavy a späť. Okrem endorfínov po chvíli prirodzene nastúpila triaška, ktorá po desiatich až pätnástich minútach v teple bufetu a pri horúcom čaji ustúpila.

IMG_8368

„Voda bola dobrá, myslím, že je to najvhodnejší čas na otužovanie. Je to dobrý pocit, keď robíme pre telo maximum, lebo má to svoje účinky. Choroba ma troška obchádza a aj keď ju chytím, mám takú imunitu, že uzdravenie trvá omnoho kratšie,“ prezradil Miroslav Černý z klubu Ľadové medvede Hlohovec. Tomuto koníčku sa venuje už viac ako 10 rokov a kľúčovým prvkom pre úspešné otužovanie je podľa neho dobrá partia.

Ľadové medvede z Hlohovca sa aspoň raz týždenne zúčastňujú podobných podujatí po celom Slovensku. Nevynechajú ani plávanie otužilcov, ktoré sa každoročne na Štefana organizuje v Piešťanoch. V Hlohovci trénujú trikrát do týždňa.

IMG_8408

Podľa Miroslava Černého je pre začiatočníka dôležité otužovať sa postupne. „Najlepšie je začať plávať už v októbri. Je potrebné pravidelne sa sprchovať studenou vodou aspoň dva-trikrát týždenne. Začínajúci otužilec by si mal sprchovať najskôr nohy, ruky a až potom celé telo. Najlepšie je sprchovať sa ráno, vtedy sa človek preberie,“ odporúča hlohovecký ľadový medveď.

Pozrite si, ako to v nedeľu dopoludnia vyzeralo na Sĺňave:

-vv-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články