Dnes bude ideálny čas na sledovanie „padajúcich hviezd“

12. augusta 2013 Off Od

Perzeidy, známe aj ako slzy svätého Vavrinca sú tu opäť. Podľa predpovede počasia budú dnes v noci na ich pozorovanie ideálne podmienky. Treba sa len vybrať na miesto s minimom svetelného smogu. Meteorický roj, ktorý je pozostatkom kométy Swift-Tuttle dosiahne svoj vrchol 12. augusta večer.

[singlepic id=45755 w=320 h=240 float=left]Perzeidy sú čiastočky veľké ako zrnká piesku. V atmosfére sa rozžeravia a to spôsobí svetelný efekt „padajúcej hviezdy“. Povery hovoria, že v tej chvíli si treba niečo priať.

Zakladateľ najväčšej slovenskej stránky venovanej perzeidom na Facebooku Peter Černák píše, že najlepšie je pozorovať „padajúce hviezdy“ mimo mesta. Nočnou oblohou preletí priemerne 70 meteorov za hodinu, v maxime až 100. Práve dnes od 20.15 do 22.45 h bude najlepší čas na ich pozorovanie. Zážitok nepokazí Mesiac, ktorý nie je v splne ani veľká oblačnosť.

Perzeidy sú pomenované podľa súhvezdia Perseus, z ktorého akoby vylietavajú. Toto súhvezdie sa nachádza asi 25 stupňov nad východným obzorom.

(red)