Connect with us

Aktuality

Dlhým radám na vlekoch na Bezovci sa vyhnete počas pracovných dní

Published

on

Ste stále natoľko zdatný, že zvládate denne strážiť a naháňať bandu vašich i sestriných drzých nespratníkov počas zostávajúcich prázdninových dní? Je najvyšší čas naplánovať deťom na voľno program. Dobrým tipom pre rodinné dovolenky je lyžovačka. Zisťovali sme, čo vás čaká v lyžiarskom stredisku Bezovec.

[singlepic id=9025 w=320 h=240 float=left]Počas voľných dní sú to predovšetkým dlhé rady pri vlekoch. Negatívne ohlasy na ne budú vždy, pretože málokomu sa chce čakať, veď predsa prišiel lyžovať. Svahy sú upravované, ale cez prázdniny a sviatky preplnené, čo, samozrejme, znižuje kvalitu. „S tým, bohužiaľ, nič neurobíme, pretože stredisko má svoju prepravnú kapacitu, ktorá je príležitostne nepostačujúca. Keď sa tvoria nekončiace rady, neznamená to, že vleky púšťame pomalšie, no jednoducho v tento deň prišlo priveľa ľudí,“ hovorí Rasťo Martančík, prevádzkovateľ strediska na Bezovci. Keď už rad vystojíte a čas strávený čakaním vám spríjemní hudba z blízkeho bufetu alebo hundrajúci kolega, stretávate sa s ďalšou nástrahou. Sánkari nerešpektujúci zákaz spúšťania sa na svahu. Sú rovnako nebezpeční ako cestní piráti. V obci platí maximálna povolená rýchlosť, a i keď za jej prekročenie hrozia sankcie, často vidíme vodičov, ktorým to vonkoncom neprekáža. Podobne je to aj so sánkarmi. Dodržiavanie zákazov závisí predovšetkým od inteligencie a kultivovanosti.

[singlepic id=9028 w=320 h=240 float=right]Nespokojnosť s čakaním prejavujú návštevníci hlavne pri pohľade na cenu lístka, aj keď Rasťo Martančík tvrdí: „Máme porovnateľné ceny s lyžiarskym strediskom v Kálnici. Ponúkame však tri zjazdovky s veľmi dobrými podmienkami, ku ktorým, dúfam čoskoro pribudne aj štvrtá. Náklady na zasnežovanie, úpravu a prevádzku máme značne vyššie ako v Kálnici alebo v Myjave. Napriek tomu sa snažíme ceny lístkov tlačiť dole, aby sme zostali konkurencieschopný.“ Lyžiarske stredisko ponúka i večerné lyžovanie. Cez prázdniny každý večer od 17:00 – 21:00 h, mimo prázdnin a sviatkov od stredy do soboty. Nevýhodou je, že prebieha iba na lyžiarskom vleku 300. Prevádzkovatelia uvažovali aj nad nočným lyžovaním na lyžiarskom vleku 600, problém je však v prístupovej ceste. Osvetlenie svahu by finančne aj technicky zvládli, no problém je s rozšírením parkoviska nad rekreačným zariadením Zentiva.

[singlepic id=9030 w=320 h=240 float=left]V súčasnosti sú v prevádzke tri vleky a zjazdovky. Na zasnežovaní „päťstvoky“ usilovne pracujú. Stratégia zasnežiť najskôr LV 300 a potom naraz LV 200 a LV 600 sa osvedčila, pretože teraz môžu celú zasnežovaciu kapacitu sústrediť na LV 500. Spustený by mal byť 6. 1. 2011. Zasnežuje sa najdlhšie a najťažšie, ale pre skúsených lyžiarov je najpríťažlivejší.

Snowboardisti majú k dispozícií na zjazdovke 600 nový snowboard park s rôznymi prekážkami a tromi skokmi s veľkosťou (dĺžka table) 4,5m, 4m a 7,5m. Nájdeme tu tiež prekážky street rail, lomeny street rail, rainbow rail, lomenú debnu a 2x1m širokú a cca 5m dlhú rovnú debnu. Čo dokáže doska alebo feestylové lyže si môžu vyskúšať i začiatočníci.

Ak si teda chcete zalyžovať a nestáť zbytočne v radaách, najvhodnejšie je stredisko navštevovať v pracovných dňoch a platí to aj pre nočné lyžovanie. Žiadne „froty“ a svah je pred sedemnástou vždy čerstvo zratrákovaný. A na záver… dlhé rady a bezohľadných vodičov stretnete i v nákupných centrách.

Text a foto: Tatiana Michalková

[nggallery id=395]

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články