Dizajnér Michal Staško navrhol krištáľové lustre, spoluprácu so sklárskou firmou si nevie vynachváliť

Dizajnér Michal Staško navrhol krištáľové lustre, spoluprácu so sklárskou firmou si nevie vynachváliť

14. januára 2016 Off Od PNky.sk

Známy piešťanský dizajnér Michal Staško sa v uplynulom období okrem iných zaujímavých projektov venoval aj návrhom krištáľových lustrov. Inšpiráciu pre jeden z nich čerpal v pavučine, na ktorej sa zachytili kvapky rosy a ďalší má pripomínať obrovský diamant. Vďaka šéfredaktorke časopisu Trendy Bývanie Jane Zemkovej našiel firmu Glass LPS z Medzilaboriec, ktorá dokázala jeho predstavy a 3D vizualizácie premeniť na reálne svietidlá. Bezproblémovú spoluprácu s manufaktúrou, ktorej zamestnanci krištáľ vyrábajú a spracovávajú ručne, si miestny dizajnér veľmi cení. Finálne podoby návrhov lustrov X4 a DD budú predstavené na výstave Nábytok a Bývanie v Nitre 8. marca.

TEST31_resize

„Dlhodobo sa zameriavam na nachádzanie takzvaných startupov. Pre mňa je to v skutočnosti nadviazanie spolupráce so zaujímavými slovenskými výrobcami, pri ktorých vidím potenciál na rozvoj mojich dizajnérskych schopností. Nie vždy sú začiatky jednoduché, pretože podnikatelia u nás sa často zameriavajú len na zisk a niektorí sa obávajú riskovať s novými nápadmi. Firma Glass LPS ma zaujala, pretože sa v nej ručná výroba a brúsenie krištáľu uchovalo v pôvodnej podobe. Jej zástupcovia boli z mojich návrhov nadšení a tešilo ich aj to, že som toľkokrát absolvoval cestu do Medzilaboriec,“ povedal o spolupráci dizajnér Michal Staško.

L2_resize

Od stretnutia sa zástupcami manufaktúry, cez vypracovanie návrhov až po výrobu prvých lustrov ubehlo približne trištvrte roka. Základom práce dizajnéra v tomto prípade bolo maximálne využiť svetelné efekty, ktoré vznikajú pri lámaní svetla. Michal Staško si podľa vlastných slov občas pripadal ako šperkár, ktorý vytvára klenot pre ženu. Jeho návrh DD vychádza z myšlienky, že ženy majú rady diamanty a má pripomínať obrovský 60 centimetrový diamant, ktorý sa bude ligotať a zároveň bude zvýrazňovať krásu interiéru. Luster s označením X4 je zase inšpirovaný kvapôčkami rosy, ktoré sa zachytili na pavučine a v rôznych veľkostiach na nej zostali visieť. Firma Glass LPS by mala vyrobiť z každého lustru približne 20 – 30 kusovú sériu, pričom všetky budú jedinečné kvôli ručnému spracovaniu skla. Spolupráca má v budúcnosti pokračovať a vďaka nej budú domácnosti osvetľovať ďalšie originálne svietidlá.
TEST36_resizeL1_resizeIMG_1933L3_resize

-lt/Foto a vizualizácie: Michal Staško-