Connect with us

Aktuality

Dizajn manuál mesta vyvolal diskusiu aj otázky

Published

on

Na konferencii Vízie pre Piešťany, ktorá sa konala vo štvrtok 15. januára v knižnici, v úvode vystúpil aj mladý web dizajnér Majo Moravčík, ktorý hovoril o význame dizajn manuálu mesta a čo všetko by mal obsahovať. Jeho prednáška vyvolala diskusiu, ktorá pokračovala i na facebooku. Na jeho vystúpenie reagovali aj prítomní zástupcovia mestského úradu – bývalí i súčasní.

MG_1884w

Dizajn manuál by podľa neho mal slúžiť ako dirigent v orchestri: „Každý hudobník sám o sebe dokáže vytvoriť niečo pekné, ale keď každý hrá nejako inak, tak to nikdy nebude fungovať…“ Všetci, ktorí používajú znaky, erby a farby mesta by teda mali mať jasno v tom, ako majú na rôznych materiáloch vyzerať, aby bolo použitie jednotné.  Ukázal to aj na príklade piešťanského erbu, kde pri zadaní do vyhľadávača nájdeme všelijaké jeho varianty.  Uviedol, že na rozdiel od Piešťan má veľmi precízne spracovaný dizajn manuál Trenčín, kde na stránke mesta nájdu okrem iného používatelia loga a jeho variant, ako postupovať, aj presnú definíciu farieb, doplnkov, kriviek, a tiež obrázok, ako to nemá vyzerať. „Kde začať v prípade Piešťan? Či používať iba erb mesta alebo vytvoriť aj nejaké logo?“ položil otázku prednášajúci. Propagačné materiály podľa neho zakaždým vytvára iný dizajnér a ten výsledok nemusí vyzerať rovnako.

Trencin-DM-plagat-page-001

 Dizajn manuál Trenčín, časť o použití loga (www.trencin.sk)

V diskusii vystúpila aj bývala prednostka mestského úradu Denisa Bartošová, ktorá uviedla, že erb Piešťan je odsúhlasený a zapísaný v heraldickom registri, kde je presne popísané, aké má mať farby, ako sa má používať a je zverejnený na stránke mesta. Spomenula tiež, že radnica približne pre ôsmimi rokmi vyhlásila súťaž na vytvorenie dizajn manuálu, avšak táto bola neúspešná, lebo hodnotiaca komisia nevybrala žiaden z prihlásených návrhov.

Aj ďalší diskutéri spomenuli, že existuje VZN o používaní symbolov mesta, ako aj materiál, ktorý hovorí o tom, ako presne ich použiť , ktorý podľa nich zašle MsÚ na vyžiadanie.  Používanie mestského erbu určuje zákon o obecnom zriadení, ktorý hovorí, že mesto každé takéto použitie schvaľuje. Symbolmi obce sú erb obce, vlajka obce, pečať obce, prípadne aj znelka obce. Pri schvaľovaní ich použitia mesto podľa nich zasiela informáciu o tom, ako s erbom narábať. Aké technické údaje tento materiál obsahuje, však neupresnili.

Súčasná prednostka mestského úradu Dáša Reháková uviedla, že zaznamenala snahy o vytvorenie dizajn manuálu a bolo by naozaj vhodné, aby sa mesto, a tiež jeho organizácie navonok prezentovali jednotne a aby takýto materiál vznikol.„Snahou nového vedenia mesta je zaoberať sa tým. Plánujeme ho dať vypracovať v najbližšej dobe,“ uviedla.

V diskusii hovorili návštevníci aj o tom, či má mať mesto nejaké logo, či by malo vychádzať z tradícií alebo využiť moderný dizajn a padol aj návrh na väčšie zapojenie verejnosti v prípade jeho výberu. Podľa viacerých odborníkov, kým využitie erbu má zákonom stanovený postup, logo môže byť mene formálne a používa sa skôr ako marketingová značka, napríklad v cestovnom ruchu. Niektoré mestá používajú pri určitých udalostiach i spojenie erbu a loga.

Prehľadný a zároveň jednoduchý dizajn manuál má napríklad aj mesto Michalovce, ktoré na svojej stránke k obrázkom symbolov uvádza aj takéto vysvetlenie:

Oprávnenosť použitia symbolov

Mestské symboly sú oprávnené používať orgány mesta, orgány mestského zastupiteľstva, a to na pečiatkach, súčastiach rovnošiat zamestnancov, na oceneniach, ako súčasť výzdoby siení a miestností, na preukazoch svojich pracovníkov, v obradných a zasadacích miestnostiach, pri slávnostnej výzdobe verejných priestranstiev pri príležitostiach miestneho významu. Znelka mesta sa používa pri oficiálnych akciách, ktoré sú poriadané mestom Michalovce, pri akciách organizácií, zriaďovateľom ktorých je MsZ Michalovce, akciách športových klubov na území mesta v rámci oficiálnych republikových súťaží. Iné osoby môžu mestské symboly požívať len po schválení primátorom mesta. Logo mesta je možné použiť len v súlade s dizajn manuálom mesta. Pokiaľ je predpísané používanie štátnych symbolov, používajú sa tieto prednostne.

Mestské symboly treba mať v rovnakej úcte a vážnosti ako štátne symboly, nesmú sa znevažovať, neprimerane a nevhodne používať.

(ad, foto: T. Hudcovič, www.trencin.sk)

Prečítajte si aj:  Vízie priniesli viacero námetov aj pre Piešťany

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články