Connect with us

Aktuality

Diskutovali o tom, čo je to architektúra

Published

on

V utorok 31. júla sa v piešťanskej knižnici uskutočnila panelová diskusia organizovaná združením RESE_ARCH pod názvom REGI_ARCH. Akcia sa konala pri príležitosti blížiaceho sa otvorenia Bienále architektúry 2012 v Benátkach, kde bude tento rok prezentovať český a slovenský pavilón skupina umelcov s ich projektami pod vedením kurátora celej výstavy, rodáka z Piešťan, architekta Jána Perneckého. Výstava v Československom pavilóne ma názov Asking architecture (pýtanie sa architektúry / na architektúru / architektúra, ktorá sa pýta). Názov je slovnou hračkou a sám sa stáva otázkou.
[singlepic id=33259 w=320 h=240 float=left]Diskusiu v Piešťanoch moderoval kurátor výstavy Ján Pernecký a pozvanými hosťami boli Anna Cséfalvay, Pavlína Morháčová, Marek Kvetán a Július Krištof, ktorých projekty budú v Benátkach prezentované. Témou bola najmä architektúra a jej podoby, jej vnímanie a snaha odpovedať na otázku „ čo je to architektúra“. Táto otázka však nebola počas celej diskusie zodpovedaná, ale samotná rozprava priniesla mnoho ďalších otázok a zamyslení, čo bolo pravdepodobne jej cieľom. Hostia boli z rôznych miest Slovenska, ktorí predstavili svoje projekty, zastupovali rozmanité pohľady na architektúru a každý prezentoval úplne iný druh realizácie.
Podujatie bolo uskutočnené za podpory Mestskej knižnice v Piešťanoch a piešťanského Rotary clubu.

[nggallery id=1826]

O DISKUTUJÚCICH:

Ján Pernecký je asolventom fakulty architektúry STU v Bratislave a taktiež katedry architektúry VŠVU. Momentálne študuje na excessive / urban strategies, die angewandte vo Viedni. Od roku 2010 vedie združenie rese arch.

Anna Cséfalvay sa narodila v roku 1988 do maďarskej rodiny v Bratislave, ktorá v tom čase ešte patrila do Československa, z ktorého sa po politických zmenách o niekoľko rokov stali dva štáty. Ako desať ročná strávila určitý čas s rodičmi v USA. Od tej doby sa pre ňu národná a jazyková identita stali dôležitou, ale zároveň aj  spornou otázkou. Po ukončení gymnázia v roku 2007 začala štúdium architektúry na Vysokej Škole Výtvarných Umení v Bratislave. Bolo to ideálne podporujúce prostredie pre jej hľadanie, kde sa naučila pochybovať a klásť otázky. Bola vychovaná v úplnej politickej a osobnej slobode, preto výrazy ako obmedzenie, hranice a limity boli pre ňu skôr abstraktné, zároveň sa stali kľúčovými slovami pre uchopenie a vnímanie priestoru [privátneho, architektonického aj abstraktného] a toho čo je za ním. Niekedy text nahradzuje fázu navrhovania, niekedy je len nástrojom komunikácie, ale v niektorých prípadoch má samotný text ambíciu stáť sa architektúrou. V roku 2011 spolu s kamarátkami a kolegyňami založili WO|V|EN, ako platformu pre ich individuálne aj spoločné projekty v budúcnosti. V súčasnosti je študentkou magisterského štúdia architektúry na Academy of Fine Arts vo Viedni .

Marek Kvetán patrí od neskorých 90tych rokov k najvýraznejším mladým umelcom na Slovensku. Pracuje s médiami computer artu, videoinštalácií, public artu; jeho prístup je veľmi experimentálny – používa vlastné počítačové programy na to, aby modifikoval elektronické dáta v rôznej forme (fotografie, web stránky, filmy) ako surový materiál na rekódovanie, reorganizovanie alebo modifikovanie do nových foriem. Kurátorov a kritikov umenia zaujal svojou obľúbenou technikou – vymazávaním informačného obsahu z obrazov, ktoré denne vedome alebo podvedome vnímame a opačne, kombinovaním vizuálneho materiálu z dobre známych filmov do jedného obrazu.

Pavlína Morháčová je slovenská grafická dizajnérka (*1985). V roku 2010 skončila Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave a v roku 2007 absolvovala študijnú stáž v Holandsku (HKU Utrecht). Od roku 2009 má veľký slnečný ateliér spolu s priateľmi freelancermi, čo je výsledkom predošlých pokusov. Aktuálne sa snaží skĺbiť prácu vo štátnej inštitúcii s freelanceovaním. Interne pracuje na kompletnom redizajne materiálov Slovenskej národnej galérie. Ich vizuál doteraz nebol zadefinovaný a tak ide o dlhodobý postupný proces skúmania potrieb a limitov veľkej inštitúcie. Zvyšok jej tvorby pozostáva z plagátov a tlačovín pre kultúrne centrá, vizuálov pre festivaly, 1 filmový časopis, katalógy a knihy pre výtvarníkov… V posledných rokoch našla záľubu v samoiniciovaných projektoch. Začalo to diplomovou prácou alternatívnej mapy Bratislavy M_P_ BA, ktorá od roku 2010 dopĺňaná rôznymi vedľajšími aktivitami zameranými na povzbudenie prirodzenej občianskej aktivity a interakcie ľudí.

Július Krištof je reprezentantom autorskej skupiny Nástupište 1-12 je občianske združenie, ktorého členmi sú viacerí výtvarníci, vizuálni umelci. Každý z členov združenia je pri tom určitým spôsobom naviazaný na malé slovenské mestečko, Topoľčany. Buď z neho priamo pochádza, alebo študoval na niektorej z topoľčianskych umeleckých stredných škôl, alebo ho k mestu pútajú iné väzby. Základným a ťažiskovým autorským projektom združenia je projekt Multimediálneho priestoru pre súčasnú kultúru Nástupište 1-12, ktoré v septembri 2011 otvorili pre verejnosť v podchode pod Autobusovou stanicou v Topoľčanoch. V tomto verejnom priestore, o ktorého svojskú recykláciu sa združenie pokúša, realizujú väčšinu svojich aktivít. Medzi ne sa radia výstavy výtvarného umenia, odborné prednášky, semináre, workshopy, realizácie verejných rozhlasových nahrávok, divadelné predstavenie, filmové projekcie, či hudobné vystúpenia a diskusie.

Autor: Eva Rohoňová Foto: Eva Rohoňová

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články