Aktuality

Dialýza v Novom Meste nad Váhom slávi pätnáste výročie založenia

By 20. novembra 2013No Comments

Dialyzačné stredisko v Novom meste nad Váhom počas svojej 15 ročnej činnosti vykonalo už 70 000 dialýz, čo je v prepočte 4 400 dialýz ročne.

Pracovisko počas 15 rokov svojej činnosti postupne prešlo z dvojzmennej na trojzmennú prevádzku, šesť dní v týždni. Podľa odborníkov by počet ambulantných ošetrení mohol byť oveľa nižší, pokiaľ by pacienti dodržiavali pokyny lekára a rešpektovali všetky odporúčania.

V júni 2011 prešla novomestská dialýza prístrojovou výmenou, a tak dnes majú pacienti k dispozícii osem najmodernejších dialyzačných monitorov. Vďaka modernému vybaveniu absolvujú pacienti namiesto hemodialýzy, hemodiafiltráciu. Tá je v súčastnosti považovaná za najkvalitnejšiu dostupnú liečbu s výnimkou tých, ktorí majú srdcovo-cievne problémy.
Ďalšou možnosťou liečby, ktoré stredisko poskytuje je peritoneálna, čiže brušná dialýza. Zvláštnosťou tejto liečby je to, že pacient vykonáva vlastne samo liečbu a iba raz do mesiaca navštevuje ambulanciu. O túto liečbu však nie je veľký záujem, pretože ťažisko zodpovednosti je prenášané na pacienta, ktorý sa radšej zverí do rúk odborníkov.

Autor: rg

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972