Connect with us

Aktuality

Developer chce stavať aquapark, občania plánom nedôverujú

Published

on

Kultúrny dom na Banke sa v stredu 17. júna zaplnil miestnymi občanmi, ktorí sa chceli dozvedieť informácie o pripravovanej výstavbe aquacentra spoločnosti Bana Balneo, za ktorou stojí developerská spoločnosť Immocap. Predseda predstavenstva Immocapu Peter Lukeš ľudí informoval o plánoch na rozbehnutie výstavby, ale ich dôveru v projekt, sa mu v napätej atmosfére a po rokoch prieťahov získať nepodarilo. Obyvatelia očakávajú konkrétne kroky a žiadajú záruky, ako aj zaplatenie straty, ktorá obci Banka vznikla v dôsledku snahy, odkúpiť pozemky pod bývalým kúpaliskom.

Peter Lukeš

Peter Lukeš

Koncepčne nový projekt

Spoločnosť ešte pod názvom Bana Thermal chcela aquacentrum stavať pred viac ako deviatimi rokmi. Priestory kúpaliska Sĺňava však dlhé roky chátrali, boli postupne devastované a rozkrádané. Investor nerealizovanú výstavbu pripisuje kríze, neukončeným súdnym sporom a tiež nedoriešeným otázkam okolo prístupu k vode. Teraz prišiel s pozmeneným projektom oproti pôvodným plánom. Projekt sa má volať Bana Park namiesto Bana Thermal. Finančná náročnosť projektu je momentálne zmenšená zrušením výstavby hotelovej i obchodnej časti aquacentra a jeho zameraním čisto na rekreačné aktivity. Plánovaná maximálna denná kapacita je 9-tisíc návštevníkov, čo by mohlo priniesť na Banku 700-tisíc až milión návštevníkov ročne.

Aquapark má byť rozdelený na dve základné zóny – celeoročnú a letnú. Má v ňom byť 10 bazénov vrátane 50 m a 25 m plaveckého bazénu. Plánovaných je 22 tobogannov, športoviská, detské ihriská, vodný hrad, vodný osostrov, wellnes a iné doplnkové služby. V areáli plánuje investor i výstavbu amfiteátru a na Váhu by rád bazén v rieke.

Advertisement
Hello GPT

Základom takéhoto projektu je prístup k zdroju vody. Z informácií, ktoré odzneli na stretnutí vyplynulo, že investor sa nechystá robiť vlastný vrt. Peter Lukeš nechcel špecifikovať, ako sa spoločnosti podarilo dodávky termálnej vody vyriešiť, čo odôvodnil prebiehajúcou finálnou fázou rokovaní a tým, že celá vec podlieha obchodnému tajomstvu.

Pôvodný projekt Bana Thermal

Pôvodný projekt Bana Thermal

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aktualizovaný projekt Bana Park

Z časového hľadiska tvrdili zástupcovia spoločnosti, že do roku 2016 by radi získali územné rozhodnutie. Následne o rok by mohla byť otvorená celoročná krytá časť a s otvorením letnej časti počítajú v roku 2018.

Občania majú ťažké srdce

Občania majú kvôli zdevastovanému kúpalisku na celú vec ťažké srdce. Plánom investora nedôverujú hlavne z dôvodov, že sa o svoj majetok dlhé roky nestaral a objekt kúpaliska je tak nielen v dezolátnom stave, ale v podstate prestal existovať. Už v roku 2010 pritom žiadalo obecné zastupiteľstvo od spoločnosti oplotenie areálu a jeho zabezpečenie pred potenciálnymi úrazmi.

Advertisement
Hello GPT

IMG_2351_resize

Obec navyše prišla v tomto roku o finančné prostriedky pri snahe o odkúpenie pozemkov, ktorú jej investor ponúkol a na ktorú mala podľa zmluvy predkupné právo. Na vyskladanie kúpnej sumy, ktorú zložila do úschovy súdu si Banka vzala pôžičku 300-tisíc eur.  K predaju síce nedošlo, pretože predávajúci od svojej ponuky odstúpil, ale záväzok splácať úroky obci zostal. Občania od spoločnosti Bana Balneo žiadali okrem iného vyrovnanie vzniknutého dlhu, oplotenie areálu, predloženie projektovej dokumentácie a podpísanie dodatku zmluvy, v ktorom by sa spoločnosť zaviazala prijať zodpovednosť a sankcie za prípadné nedodržanie plánu výstavby.

Starostka Banky Tatiana Julyniová

Starostka Banky Tatiana Julyniová

„Bola by som veľmi rada ak by toto kúpalisko bolo v budúcnosti vybudované, ale naša dôvera je značne naštrbená. Pre obec by to znamenalo rozvoj zamestnanosti, cestovného ruchu, kultúry, teda vecí čo tu kedysi boli a čo sme so zavretím kúpaliska Sĺňava stratili,“ reagovala na našu otázku o projekte starostka obce Banka Tatiana Julinyová.

I keď vo veľa veciach investor spoločnú reč s obyvateľmi obce nenašiel, na jednej veci sa zhodli. Za výstavbu aquacentra na Banke boli všetci prítomní. Dôveru obyvateľov si však bude musieť spoločnosť Bana Balneo zaslúžiť konkrétnymi krokmi smerujúcimi k realizácii projektu.

Advertisement
Hello GPT

-lt- Vizualizácie: Immocap

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články