AktualitySamospráva

Deťom hrozí, že nebudú môcť navštevovať krúžky

By 18. októbra 2012No Comments

Podľa novely zákona rozhodnú o pridelení financií pre centrá voľného času a školské strediská samosprávy. Deti z Boroviec a Veselého budú musieť prestať navštevovať krúžky v Rakoviciach, ak sa obce rozhodnú, že štátne peniaze nepridelia tamojšiemu školskému zariadeniu.

[singlepic id=34761 w=520 h=340 float=center]

Minister Dušan Čaplovič chcel zabrániť zneužívaniu financovania, ale môžno znemožní niektorým deťom navštevovať obľúbené krúžky. Doteraz dostávali štátne financie tie obce, v ktorých deti krúžok navštevovali. Po novom ich dostanú obce, v ktorých bývajú. Následne ich majú prideliť zariadeniu, ktoré dieťa navštevuje. Ale nemusia.

„Ak by nám čiastku, ktorá nám je určená príslušné samosprávy nepresunuli, museli by sme pristúpiť ku kroku, ktorý by nás veľmi bolel – zakázať týmto deťom navštevovať krúžky, pretože by sme to finančne nezvládli,“ povedala svoj názor vedúca vychovávateľka školského strediska v Rakoviciach Katarína Rafajdusová. Z vedľajších dedín Borovce a Veselé tam dochádzajú desiatky detí. Krúžky však lákajú aj niekoľko žiakov z iných obcí.

REKLAMA

Argumenty ministra školstva odmieta s tým, že zneužívaniu štátnych prostredníkov by zabránili dôsledné kontroly. „Neviem si predstaviť, že by som tu mala niekoho vedeného na čierno.“

Doterajšiu spoluprácu s vedením všetkých troch samospráv si pochvaľuje. Starostovia podľa jej slov vedia oceniť prácu školského zariadenia. „Poriadame rôzne podujatia, ktorých sa zúčastňujú. Vidia naše výsledky a chápu, že i pre mladých je lepšie ak sú u nás, než by mali vysedávať v hostincoch.“

„Rodič rozhodne, či dieťa pôjde do centra voľného času, školského klubu alebo základnej umeleckej školy. Pre mňa je dôležité, aby malo každé dieťa možnosť realizovať sa. Ide o toaby deti neboli na ulici. Som presvedčený, že touto zmenou sa to nestane. Skôr to bude efektívne, prehľadné a budeme vedieť, či tie peniaze naozaj idú do školských zariadení,“ obhajoval minister Dušan Čaplovič novelu zákona o odbornom vzdelávaní a financovaní školstva počas svojej septembrovej návštevy Piešťan.

Prezident Ivan Gašparovič ju podpísal minulý týždeň. Začne platiť 1. januára 2013. Aktivisti z viacerých občianskych združení deklarovali, že spustia petíciu. Ich cieľom je vyhlásenie referenda.

Text a foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972