Connect with us

Aktuality

Deti zažili nočné dobrodružstvo

Published

on

Žiaci Základnej školy na Brezovej ulici zažili počas noci z piatka 27. marca  na sobotu veľké dobrodružstvo. Učiteľky a vychovávateľky im pripravili v rámci Medzinárodného dňa knihy podujatie pod názvom “Noc s Andersenom“. Čakal ich na ňom tanec, čítanie rozprávok, tvorivé dielne, ale aj púšťanie balónov so želaniami a nočné hľadanie pokladu. Zúčastnilo sa ho cez tristo žiakov, ktorí svoje bežné triedy premenili na provizórne ubytovanie.

IMG_9024_resize

REKLAMA

banner-marec01

 

Knižná noc má za sebou už štvrtý úspešný ročník, pričom záujem zo strany detí aj rodičov z roka na rok rastie. Prvý ročník bol venovaný Hansovi Christianovi Andersenovi, druhý spisovateľke Kriste Bendovej, predchádzajúci Pavlovi Dobšinskému a tento rok sa organizátorky opäť vrátili k dánskemu rozprávkarovi, nakoľko si pripomíname 210. výročie jeho narodenia. Základná škola aktívne spolupracuje s Mestskou knižnicou, kde sa žiaci často zúčastňujú výstav, besied a rôznych workshopov.

„Prostredníctvom tejto akcie chceme priblížiť čítanie deťom, aby si každý večer otvorili knihu a niečo si prečítali. Je to dôležité, pretože v dnešnej dobe počítačov deti nemajú toľko času na čítanie a bola by som rada ak by si deti týmto podujatím našli cestu ku knihe,“ povedala o cieľoch hlavná organizátorka Eva Muraňská. Podujatia, ktoré výrazne podporila riaditeľka školy Bronislava Fačkovcová, sa zúčastnili žiaci celého prvého stupňa a rovnako si s nimi knižnú noc užili ich učiteľky a vychovávateľky. Deti sa z podujatia veľmi tešili a celý piatok prebiehal v napätom očakávaní.

IMG_9808_resize

Hlavným bodom programu bola tanečná show Laciho Strikea a Street dance. Deti sa na nej veľmi dobre zabavili a niektorí odvážlivci sa aj naučili nové tanečné kroky. Nasledoval detský “freestyle battle“ a niektoré z pohybov od detí možno “odkukajú“ aj skúsení tanečníci. Do finále sa dostali Matúš, Alexander a Paulínka, pričom celkovou víťazkou sa po uhádnutí šiestich tanečných štýlov stala posledná menovaná. Deti si potom na balóny pripevnili svoje priania a spoločne ich vypustili k nočnej oblohe. Na večeru mali zväčša pizzu a hneď po nej sa pustili do tvorivých dielní. Program pokračoval čítaním rozprávok, nočným hľadaním pokladu a deti neskoro v noci zaspávali vo svojich triedach plné zážitkov.

 

IMG_0008_resize IMG_0072_resize IMG_0105_resize IMG_0115_resize IMG_9013_resize IMG_9016_resize IMG_9058_resize IMG_9106_resize IMG_9135_resize IMG_9170_resize IMG_9188_resize IMG_9197_resize IMG_9214_resize IMG_9255_resize IMG_9264_resize IMG_9297_resize IMG_9395_resize IMG_9401_resize IMG_9408_resize IMG_9510_resize IMG_9691_resize IMG_9777_resize IMG_9783_resize IMG_9810_resize IMG_9869_resize IMG_9898_resize IMG_9935_resize IMG_9989_resize

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články