Začínajú jarné prázdniny, mala by teda  byť už jar, povedali si deti z Materskej školy v Zavretom kúte a poslali Morenu dole prúdom potoka Dubová. 

[singlepic id=51287 w= h= float=center]

Najstarší žiaci z materskej školy, ktorí už od septembra zasadnú do školských lavíc, sa vďaka svojim učiteľkám Janke Ademoskej a Dagmar Voráčovej dozvedli viac o starom ľudovom zvyku vynášania a pálenia Moreny. Najskôr ju spoločne počas týždňa vyrobili a  potom v sprievode, za spevu ľudových piesní, odniesli k potoku Dubová. Tam ju zapálili a hodili do prúdu potoka.

Podľa Encyklopédie ľudovej kultúry Slovenska prvé správy o Morene sú zo 16. storočia. Podľa poverových predstáv sa vynesením a zničením Moreny ako symbolu zimy a smrti mala magicky privolať jar. Niekde sa vynášanie Moreny považovalo za prostriedok na zaháňanie epidémií moru. Vykonávateľmi obradov boli, podľa správ zo 14. storočia zo susedných slovanských krajín, dospelí obyvatelia. Neskôr ich vystriedala mládež, najmä dievčatá. Opisy z 19. storočia zachytávajú obrad v aktívnej rozvinutej forme. Od 30. rokov 20. storočia obrad postupne zaniká. Jeho štruktúra nedovoľuje rozvíjať zábavné prvky a poverové predstavy zanikli. Jej vykonávateľmi sa v mnohých oblastiach stali deti. V súčasnosti sa vynášanie Moreny vyskytuje pomerne ojedinele a na jeho inovácii sa podieľajú najmä miestne folklórne skupiny.

Autor: ht Foto: T. Hudcovič

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972