Connect with us

Aktuality

Detaily trasy pretekov Okolo Slovenska 2016 sú známe, cieľ bude na Námestí slobody v Piešťanoch

Published

on

Jubilejný 60. ročník cyklistických pretekov Okolo Slovenska so sebou prinesie prológ a 5 etáp, ktorých trať povedie z Banskej Bystrice cez Štrbské Pleso, Zuberec, Bojnice a cieľ záverečnej etapy je naplánovaný na Námestí slobody v Piešťanoch. Dohromady 807 kilometrov dlhá trať povedie cez 126 miest a obcí a na trase je až 15 rýchlostných a 17 vrchárskych prémií. Štart závodu je naplánovaný na 7. júna a v našom meste vyvrcholí v nedeľu 12. júna. Konať sa bude aj čoraz populárnejšie podujatie Energia na kolesách, ktoré je určené pre širokú verejnosť. V každom cieľovom meste by mal koncertovať Samuel Tomeček a vystupovať cyklotrialista Ján Kočiš so svojou show. Rovnako tak diváci uvidia krasojazdu vicemajsterky sveta Nicole Frýbortovej so svojím švajčiarskym priateľom, tiež jedným zo svetovo najlepších sálových cyklistov.

571b5b1e15b7b37fb141d02307

Jubilejného 60. ročníka sa zúčastní až 24 tímov a na trať by sa tak malo vydať až 144 pretekárov. Pelotón by mal v piatej etape v nedeľu 12. júna do Piešťan doraziť v smere z Ratnoviec, krátko po dvanástej a po 129,1 kilometra dlhej etape má vyvrcholiť na Námestí slobody. Priestorom cieľa by mali prejsť cyklisti až 3 krát, pričom na prvých dvoch prejazdoch sú naplánované rýchlostné prémie. Trasa by mala viesť aj cez Tematínsku, Pod Párovcami, Žilinskú, Bratislavskú, Sládkovičovu, či Teplickú ulicu.

Advertisement
Hello GPT

„Verím, že trasa je zostavená zaujímavo. Dodržali sme plány, že sa budeme snažiť prechádzať cez viacero kúpeľných miest. Máme tam Sliač, Brusno, Malý Smokovec, Štrbské Pleso, Rajecké Teplice, Bojnice i symbol nášho kúpeľníctva Piešťany a viaceré ďalšie. Na trase máme aj akvaparky a ďalšie turistické atrakcie. Snažili sme sa, aby boli preteky selektívne, aj s ľahšími a ťažšími etapami. Nemôžu chýbať Tatry. V rovinatích etapách sme sa snažili postupovať čo najviac v duchu fair-play a v Banskej Bystrici aj Piešťanoch sa cieľom bude prechádzať až trikrát, aby si mohli všetci pretekári dojazd naštudovať,“ približuje preteky ich generálny riaditeľ a prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara.

ci-9f3cebc7bcc058f1ec98d002b5

„Trasa sa nerodila ľahko. Viackrát sme ju museli z rôznych dôvodov meniť, dúfam, že už je všetko uzavreté a žiadne nepríjemnosti nenastanú. Snažili sme sa trať konzultovať aj s Marošom Kováčom a Duklou Banská Bystrica, aby sme trochu pomohli našim tímom, aj keď, samozrejme, nedá sa celá trať ušiť pre Slovákov. Boli by sme radi, ak by sa presadili napríklad priamo v Banskej Bystrici, teda ich domovskom stánku. To by bolo výborné. Tradične sme nemohli obísť Tatry a rozhodli sme sa pre cieľ na Štrbskom Plese. Podľa môjho osobného názoru táto 2. etapa by nemusela byť najťažšia, ale určite bude veľmi dôležitá. Zuberec bol v histórii našich pretekov častou destináciou a vždy sme sa tam stretli s obrovským elánom miestnych ľudí – organizátorov aj fanúšikov. Je tam krásna príroda, urobí sa tiež okruh okolo tohto mestečka. Preteky zrejme rozhodne sobotňajšia etapa do Bojníc s množstvom stúpaní. Neďaleko pred cieľom sa dostane k slovu známe Fačkovské sedlo a ak sa tam vytvorí skupina, je možné, že náskok udrží do cieľa. V Bojniciach sa bude finišovať a aj štartovať priamo pod zámkom, takže mala by to byť nádherná scenéria,“ prezradil na tlačovej konferencii zostavovateľ trate Stanislav Holec.

Advertisement
Hello GPT

stageee2b7a6f99c29fe767a1f53d7

Trasa pretekov Okolo Slovenska 2016:
Prológ: (1,1 km): Banská Bystrica > Banská Bystrica
1. etapa (136,8 km): 3x okruh Banská Bystrica > Sliač > Mičiná > Banská Bystrica
2. etapa (170,1 km): Banská Bystrica > Brezno > Poprad > Starý Smokovec > Štrba > Štrbské Pleso
3. etapa (193,2 km): Štrbské Pleso > Svit > Tatranská Polianka > Štrb. Pleso > Liptovský Hrádok > Bešeňová > Zuberec
4. etapa (183,7 km): Zuberec > Tvrdošín > Oravská Lesná > Žilina > Rajecké Teplice > Fačkovské sedlo > Bojnice
5. etapa (121,9 km): Bojnice > Partizánske > Horné Obdokovce > Piešťany

„Prvý raz v histórii sa na pretekoch zúčastní až 24 tímov, čiže ak by tímy prišli v plnom zložení, tak bude pelotón pozostávať zo 144 pretekárov. Napriek množstvu pretekov v júnovom termíne nemáme núdzu o záujem a je z čoho vyberať. Mrzí nás, že sme na štart nedostali žiadny profesionálny kontinentálny tím, nádejne to vyzeralo so švajčiarskym tímom Roth, ale napokon sme sa nedohodli. Takéto tímy uprednostňujú preteky vyšších kategórií s vyšším množstvom UCI bodov. Pelotón ale bude kvalitný, zostavený zväčša zo špičkových kontinentálnych celkov, ktoré sa pravidelne presadzujú na dobrých pretekoch. Prísť by mal štvornásobný medailista z MS v cyklokrose Kevin Pauwels, dlhoročný profík Mauro Finetto a ďalší známi pretekári, ktorých ale nechcem menovať, lebo tímy ešte súpisky môžu upraviť,“ dodal športový riaditeľ Ľudovít Lučanič.

Advertisement
Hello GPT

ci-53722a1320a88684ea18307f87

-lt//Zdroj: www.okoloslovenska.com/Foto: Aeternus Photography – Tomáš Schiller s povolením Slovenského zväzu cyklistiky-

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články