Connect with us

Aktuality

Desiatky áut parkovali v chránenom vtáčom území. Polícia vedie trestné stíhanie

Published

on

V nedeľu 7. júla sa brehoch Váhu pri Sĺňave a v Ratnovskej zátoke uskutočnil 1. ročník Black Swans Triatlonu. Zúčastnili sa ho dve stovky pretekárov, ktorí boli podľa organizátorov s pretekmi spokojní. Nespokojní boli rybári a ochrancovia prírody. Tí volali políciu pre parkovanie desiatok automobilov na berme Váhu v Chránenom vtáčom území a v Chránenom areáli Sĺňava  so 4. stupňom ochrany.

Chránené vtáčie územie bolo vyhlásené vyhláškou Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky v roku 2008. Jeho plocha siaha od Krajinského mosta až do meandrov rieky pod haťou vodnej nádrže. Niektoré miesta ako Vtáčí ostrov, či výsadba sú úplne neprístupné. V celom území platí podľa Štátnej ochrany prírody štvrtý stupeň ochrany. Berma Váhu na strane obce Banka je zabezpečená závorami, tak aby nebol na ňu možný prístup autom. V nedeľu počas triatlonových pretekov, ale bola plná áut. Súhlas a výnimku na to žiaden orgán nedal. Situáciu rieši polícia.

Podľa vyjadrenia piešťanskej rybárskej stáže ju kontaktovali v nedeľu 7. júla ráno ochranári prírody s otázkou, či majú rybári majú nejakú akciu, keď v časti pod hotelmi na vodnej nádrži Sĺňava sú zaparkované autá.  Odpoveď bola nie. Rybárska stráž si splnila zákonnú povinnosť, preverila situáciu a kontaktovala políciu. 

„Polícia v tejto súvislosti vedie trestné stíhanie z prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Zatiaľ neznámy páchateľ umožnil vjazd motorových vozidiel na hrádzu vodnej nádrže Sĺňava, v časti Ratnovská zátoka. Polícia vykonala obhliadku miesta činu a udalosť zadokumentovala. Za takýto skutok je možné uložiť odňatie slobody na jeden rok,“ uviedla Martina Kredatusová, hovorkyňa KR PZ v Trnave.

Za organizačný tým triatlonových pretekov sa vyjadrila Jana Beňačková. „Parkovanie účastníkov Black Swans Triatlonu, dňa 7.7. sme riešili priebežne, mali parkovať okolo Ratnovskej zátoky. Pre enormný záujem pretekárov zo Slovenska, Čiech aj Rakúska, vrátane štartujúcich známych tvárí Slovenska ako futbalistu a súčasného úspešného triatlonistu Filipa Šeba, či Michala Bučeka, držiteľa najvyššieho medzinárodného ocenenia fair play, sme operatívne v deň pretekov využili otvorenú rampu a časť vozidiel sme poslali zo strany Mobiliera. Keď sme boli upozornení rybárskou strážou, pretekárov a návštevníkov pretekov sme presmerovali parkovať inde,“ povedala.

Podľa hovorcu Slovenského vodohospodárskeho podniku Mariána Bocáka obdržali na SVP pred konaním akcie žiadosť prevádzkovateľa vodnolyžiarskeho areálu, kde sa časť triatlonových pretekov konala a kde bola taktiež následná párty. „Žiadal o povolenie parkovania v deň konania akcie (7.7.2019), pričom Slovenský vodohospodársky podnik vydal nesúhlasné stanovisko k parkovaniu vozidiel s odvolaním sa na zákon o vodách,“ uviedol hovorca. 

V nedeľu dopoludnia bola na facebookovej stránke Bearded Brother Wake Soul, zverejnená mapka, ktorá napriek nesúhlasu SVP navigovala návštevníkov, aby parkovali na brehu Váhu.

 

Vstup na bermu Váhu chránia zo všetkých smerov rampy vybavené zámkami. Tie zamedzujú vstupu vozidiel do chráneného vtáčieho územia. V deň preteku boli podľa organizátorov otvorené. „O parkovaní v predmetnej lokalite (na berme) a otvorených závorách nás upovedomili viacerí rybári, rybárska stráž. Na mieste bol overiť situáciu aj náš pracovník, ktorý zistil, že závory boli otvorené, zámok na závore pri Monte pravdepodobne odrezaný / odrazený/ a zámok na závore na ochrannej hrádzi pri vodnolyžiarskom vleku chýbal. Tieto skutočnosti nastali bez vedomia a súhlasu SVP,“ povedal  M. Bocák.

Výnimku na vjazd vozidiel by mohol udeliť Okresný úrad v Trnave. Podľa vyjadrenia vedúceho oddelenia ochrany prírody a vybraných zložiek životného prostredia kraja Lukáša Varšíka, žiadnu takúto požiadavku nedostali. 

-th- Foto: FB MO SRZ

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články