Connect with us

Aktuality

Deň rodiny oslavovali aj v Piešťanoch – príjemné podujatie neprekazil ani dážď

Published

on

Centrum pomoci pre rodinu sa už desiaty krát zapojilo do organizovania Dňa rodiny. Pripojilo sa k spoločnej snahe dostať rodinu do centra pozornosti celej spoločnosti a podporiť hlavné motto tohtoročných osláv Dňa rodiny: “V obci i meste rodina na prvom mieste”. Deň rodiny sa uskutočnil v Trnave po 10. krát v nedeľu 26. mája v areáli u jezuitov a v Piešťanoch prvý raz v nedeľu 23. júna v areáli Cirkevnej spojenej školy na ulici Pod Párovcami. Navštívilo ho približne 300 účastníkov.

Piešťanská pobočka Centra pomoci pre rodinu pripravila Deň rodiny v spolupráci s  Cirkevnou spojenou školou v Piešťanoch a Farnosťou sv. Štefana. Dopoludňajšiu časť programu po skončení svätej omše s procesiou pripravila Cirkevná spojená škola v Piešťanoch. Jej žiaci predviedli svoje tanečné i spevácke umenie a deti sa zabavili tiež pri fyzikálnych pokusoch. V kostole sv. Štefana sa predstavili žiaci, ktorí navštevujú piešťanské elokované pracovisko ZUŠ Vrbové. Ako hostia vystúpili deti zo ZUŠ Hlohovec v rámci  husľového koncertu „Music no limit“ pod vedením Ernesta Dömeho.

Popoludňajšiu časť programu v réžii Centra pomoci pre rodinu odštartovali príhovory primátora mesta Piešťany Petra Jančoviča, riaditeľky pobočky Centra pomoci pre rodinu v Piešťanoch Lucie Drábikovej, správcu farnosti sv. Štefana kráľa v Piešťanoch vdp. Branislava Popelku a riaditeľa Centra pomoci pre rodinu v Trnave, jezuitu Mateja Kasana, SJ.

Primátor Peter Jančovič oslavoval v deň podujatia narodeniny, a tak sa jedna kytica ušla aj jemu.

 

Stredné školy zabodovali kyticami, medovníkmi i robotmi

Svoje stánky, workshopy i možnosti štúdia účastníkom priblížili riaditeľky SOŠ záhradníckej v Piešťanoch Eva Stručková, SOŠ Rakovice Mária Múdra, a pedagógovia z SPŠE elektrotechnickej a SOŠ obchodu a služieb na Mojmírovej.

Michal Klč a Andrej Klapica priblížili dielo exallievov na Slovensku, postavu saleziána Titusa Zemana i málo známu návštevu Matky Terezy v Piešťanoch, priblíženú v minulosti aj prostredníctvom divadelnej hry. Účastníkov zaujalo vystúpenie detí a pedagógov zo Spojenej školy v Piešťanoch a koncert rodiny Hlbockých. Program moderovala Barbora Piovarčiová.


Veľký záujem bol o workshopy stredných škôl – aranžovanie a viazanie kvetov, lepenie a zdobenie medovníkov, malé roboty, maľovanie na tvár, dielničky pod vedením sestričiek NODAM.

Pripravený bol aj fotokútik s originálnymi doplnkami, v ktorom sa mohli účastníci zapojiť do súťaže o vstupenky na kultúrne vystúpenia Domu umenia v Piešťanoch a Divadla Jána Palárika v Trnave. Pre najmenšie deti bol pripravený skákací hrad, trampolína, a viaceré stanovištia, kde si mohli vyskúšať svoje zručnosti a tiež chodník „Zdravé nôžky“, kde mohli naboso chodiť po rôznych typoch povrchu. Program bol kvôli silnému dažďu skrátený, plánované ukážky práce policajtov a dobrovoľných hasičov nebolo možné realizovať.


Akcia bola realizovaná s podporou

TTSK, Mesta Piešťany, Plantexu, Bufetu Dino Sĺňava, Pekárne Drahovce, Záhradného centra Charvát, Rady rodičov pri CSŠ, Domu umenia Piešťany, Divadla Jána Palárika v Trnave, Exallievov Don Bosco, MH Repro Hanic, HPA s.r.o., farníkov Farnosti sv. Štefana v Piešťanoch, Školských sestier de Notre Dame,  Materského centra Úsmev, KDH Piešťany, rodín Rakúsovej, Daniškovej, Matyšákovej, Holkovej a mnohých iných.

 

Lucia Drábiková Foto: -th-

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články