Druhá májová nedeľa patrí všetkým mamám. Na Slovensku sme túto tradíciu začali akceptovať až po nežnej revolúcii, od ktorej uplynulo už tridsať rokov. Dovtedy sa oslavoval oficiálne iba marcový Medzinárodný deň žien. Deň matiek si v tomto roku pripomenieme komornejšie, len v rodinách.

V bývalom Československu sa tento sivatok začal sláviť v roku 1923 zásluhou Alice Masarykovej, dcéry prezidenta T. G. Masaryka. V období komunizmu bol nahradený Medzinárodným dňom žien a akceptovali sme ho opäť až v roku 1989. Deň matiek sa u nás po revolúcii opätovne udomácňoval pomaly, ale vzhľadom na nespochybniteľnú úlohu mám v rodinách, ho Slováci postupne prijali za svoj, hoci neoficiálny sviatok.

Svoje korene má oslava materstva ešte v antickom Grécku. V novšej histórii sa datuje do Anglicka a 17-eho storočia. Išlo o návštevný deň rodiny v pôstnom období pred Veľkou nocou. Chudobnejší ľudia pracovali v mestách a svoje matky navštevovali počas nedele. Aj preto tento deň volali Nedeľa matiek alebo Materská nedeľa.

Oficiálnym sviatkom sa stal až v roku 1914 v Amerike, zásluhou Anny Reevers Jarvisovej z Philadelphie. Sama mala 11 detí a angažovala sa za práva žien počas americkej občianskej vojny. Neskôr sa rozšíril do celého sveta, avšak nie v každej krajine sa slávi v rovnakom termíne.

V Piešťanoch zvykli pri tejto príležitosti vzdať úctu mamám programom základné školy či miestne inštitúcie. Tento rok ho kvôli mimoriadnej situácii budeme sláviť komornejšie, iba v rodinách. Napriek tomu si ho môžeme s láskou vychutnať a všetky mamy, maminky, či mamičky obdarovať ak nie kytičkou, tak aspoň svojou pozornosťou.

-red- Ilustr. foto: archív

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972