Connect with us

Aktuality

Deň fascinácie rastlinami otvoril brány VÚRVu

Published

on

26. mája si v priestoroch Výskumného ústavu rastlinnej výroby (VÚRV) v Piešťanoch pripomenuli Deň fascinácie rastlinami. Podujatie, ktorého sa zúčastnila aj Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná, zorganizoval VÚRV v spolupráci s Národným poľnohospodárskym a potravinovým centrom. Cieľom projektu je upozorniť na význam rastlín v živote človeka a v ochrane životného prostredia. Deň fascinácie rastlinami sa každoročné koná v päťdesiatich dvoch krajinách sveta.

VÚRV prevádzkuje od roku 1996 Génovú banku Slovenskej republiky, ktorá slúži na uchovávanie a udržanie rozmanitosti rastlín. V klimatizovaných boxoch sa skladujú semená obilnín, strukovín, olejnín, krmovín, tráv, zelenín, technických rastlín a okrasných kvetov. Nájsť tu možno aj staré odrody pšenice, jačmeňa a strukovín, ktoré boli vyšľachtené v medzivojnovom období. Kapacita 50-tisíc vzoriek nie je naplnená ešte ani spolovice. Semená sa skladujú 50 rokov pri teplote -17°C.

Jedným z cieľov Dňa fascinácie rastlinami je vzbudiť záujem o výskum rastlín u detí. „Ukážky rastlín a práce vedcov sú niečo, čo musíme priblížiť mladšej generácii, pretože sedieť len za počítačom a matne tušiť, čo reálne veda a výskum znamená, nie je dobré. Mnohí ani netušia, ako vyzerá pšenica, mak či pôvodné druhy rastlín,“ povedala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. Samotné expozície boli venované maku, pšenici špaldovej či konope siatej. Návštevníci sa dozvedeli aj o liečivých účinkoch a kuchynskom využití rôznych burín, mohli ochutnať výrobky zo špaldovej múky, kávu z čakanky či vziať si domov voňavé bylinky. Počas dopoludnia zasadila ministerka spolu s riaditeľom VÚRV-u Pavlom Hauptvogelom starú odrodu jabloní zvanú jadernička moravská.

V súčasnosti Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka rokuje o možnosti uloženia vzácnych vzoriek semien do Svetovej génovej banky v Špicbergoch. „Nie je to len zodpovednosť z našej strany, ale hovorí to aj o vyspelosti každého národa, že sa stará o pôvodné druhy, pretože tie nie sú dôležité len pre nás a našu existenciu, ale aj pre budúce generácie. Sú zdrojom génov pre nové šľachtence. To, čo dnes z nich ešte nevieme dostať von, v budúcnosti bude určite možné,” priblížila Gabriela Matečná.

Na nórske súostrovie by mohlo poputovať viac ako 400 pôvodných slovenských vzoriek – ide o pšenicu, jačmeň, ovos, mak a strukoviny. Podľa riaditeľa VÚRV-u Pavla Hauptvogela je veľký záujem predovšetkým o ovos. „Na území sveta boli rôzne vojenské konflikty. Rôzne zbrane zničili nielen ľudí, ale aj celé ekosystémy rastlín. Vďaka génovým bankám máme možnosť repatriovať (navrátiť, pozn. red.) pôvodnú, nezískanú slovenskú vzorku,“ povedal Pavol Hauptvogel. Keďže Sýria mala vo Svetovej génovej banke na Špicbergoch uložené vzorky semien, štát bude po vojnovom konflikte môcť požiadať o navrátenie vzoriek a pestovať tak naďalej svoje pôvodné neimportované druhy.

Šľachtenie na Slovensku má pomerne dlhú tradíciu – prvýkrát sa vykonalo v roku 1870 v dnešnom Sládkovičove. Početné výskumné zbery na území Slovenska sa uskutočnili v 50. rokoch, veľká časť semien sa stále nachádza v nemeckých bankách. Podľa riaditeľa sa však vďaka dobrým vzťahom čoskoro vrátia do Piešťan.

Pavol Hauptvogel absolvoval prvú expedíciu v roku 1987 do Uzbekistanu a Kazachstanu, kde sa venoval suchovzdorným krmovinám. Krajiny Kazachstan, Arménsko a Azerbajdžan sa považujú za kolísku pôvodnej pšenice. Pôvodné vzorky hľadali výskumníci aj v Slovinsku, Grécku, Bulharsku, Poľsku, v Českej republika aj Fínsku.

-vv-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články